Chat u svinjarstvu

Kod mene su do sada jedno pet šest puta... Prvi put u decembru 2019...Što nije obeleženo su tražili da se obeleži... A kod mene su to uglavnom tek zalučena prasad ali ja ih ne obeležavam do deset dana... Zbog stresa..
 
Sve popisiju. Koliko krmača, prasica pod krmačom( nisu obeleženi), odbijenih prasica, nazimadi i tovljenici...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Рачунао сам по ценама за 2021 годину колико ће ми требати за крмаче и прасад у наредних годину дана. Ако останем на 4 крмаче и најмање 100 прасића(сад ми је просек 13.5 по крмачи) мени треба 355 000 динара за годину дана. Значи просечна цена прасета треба да буде 4700-5000 динара да би било воље за рад. Али и мени се чини да ће бити масован покољ крмача.
 
Ма знам, али необично подсећа на серију црни груја кад онај лик иде по селу и све пописује и рачуна порез.
 
Poz ljudi jel ima neko ovde ko vakcinise prasice od cirko virusa i mikropazme. Mene pnemumonija urnise pa moram da vacinisem u buduce a ne znam nista o tome ... Citao sam po netu da vakcina ne vredi ako je virus vec prisutan u objektu i zivotinji tj krmaci. Jel ima nesto od toga? Sta mi je ciniti dal sa praznim objekte preko zime pa na prolece sve od pocetka sa vakcinacijom? Ili kako se resiti toga?
 
Код великих крмача нема неког ефекта давати вакцину. Код назимица може, понављамо на 6-7 месеци старости.
Од вакцина погледај произвођаче пфајзер,берингер,зоитис.
Ове вакцине се дају око 3 недеље старости прасади док су још под крмачом.
Нећеш одмах решити проблем пнеумоние већ ћеш га ставити под контролу и постепено свести на минимум лечења.
Ако почнеш вакцинацију мораш да урадиш прасад како ти стижу по старости (ово зависи коју вакцину узмеш) и кад их залучиш да не долазе у контакт са невакцинисанима. Свака следећа тура која долази може у исти објекат са предходно вакцинисанима.
Ако почнеш вакцинацију мораш радити најмање 6 месеци да би се видео резултат.
 
Aha a recimo ako imam vise legla prasadi a nisu opraseni isti dan? Tj ako najmanji imaju tipa nedelju dana a najveci tri nedelje.. Jel mogu sve od jednom da vakcinisem? Znam da vakcina ide na 50kom i da mora odma da se potrosi.
 
Гледаш да буду у распону од 17-23 дана старости. Али пре свега зависи како је произвођач навео који дан се вакцинише, може од првог, седмог и двадесетпрвог дана старости.
Неке вакцине се мешају као берингер. Пфајзер је цирко+мико заједно и зоитис иде посебно цирко + мико. Са овим произвођачима сам радио. Вакцине које се мешају не могу да стоје више од пар сати. Које се не мешају можеш 2-3 дана да растегнеш.
 
Aha razumem .Zahvaljujem , puno mi znaci takvo objasnjenje .
A jos mi reci jel objekat mora fizicki da bude odvojen , vakcinisani- ne vakcinisani ?posto meni su I krmace I prasd pod istim krovom .. deli ih samo hodnik od jedan metar po sredini ... svinjici gde odlucujem prasad su od picazice sto koliko kontam ne valja bas ..
 
То и није добро, требали би бити физички одвојени. Да ли зид или озб плоче. Кад пролазиш одеш истим ходником и тако се шири проблем.
 
Da da kontam, moracu to nekako da resim, mada nemam bas neke ideje ali videcemo.
 
Нешто мало сам упућен у ово и само да знате ово се и нама спрема. Неке ствари су требале да се примене али нико још да потера. Одлагање осоке и стајњака скоро нико нема решено. Осочаре треба да буду изоловане са фолијом и бетонским зидовима, сепараторима итд. Антибиотици се морају смањити зато што преко стајњака доспевају у земљиште. Обавезно бацање стајњака на одређену површину(нема депоновања због наведених ствари у тексту). У проблему ће бити велике фарме.
Парадокс је што се код нас села празне и коме ће то да смета.
 
Nazad
Vrh