Chat u ovčarstvu i kozarstvu 2

[mention]Mušovac [/mention] sta mislis o ovom mom komentaru za ovna?
 
Nije to bas sve tako jednostavno,cela nauka je oko toga. Generalno broj jagnjadi direktno zavisi od ovce odnosno koliko jajnih celija proizvedu jajnici. Ali indirektno na to uticu i ovnovi. Imas one plodnije sa brzim i jacim spermatozoidima(pokretljivost) i one sa slabijim .I ako on ispsti milione spermatozoida ne mora da znaci da ce oploditi sve jajne celije od ovce. Takodje postoje feromoni koji podsticu ovce na parenje,a njihova koncentracija utice na to kiliko ce ovca u estrusu ispustiti jajnih celija. Romanovci su na primer doktori sto se toga tice,ne znam da li si primetio ali neki smrde ko jarcevi. Kada je zreo romanov ovan u parenju kod drugih rasa na primer idf-w itd plodnost bude i do 0.5-0.6 veca neko kada pari ovan neke druge rase.Al tu opet nema pravila i u rasi ima ovakvih ili onakvih. Zato se rade svi oni testovi u razvijenim zemljama pre pustanja u priplod jednog ovna.Postoje sad i genetski testovi gde se sve vidi ali mi smo udaljeni svetlosnu godinu od toga.
 
Da se oseća-oseća se! Znam kad ga uvodim u boks kod ovaca nema šansi da operem ruke posle od onog mirisa….
Žene nešto i ne vole taj miris, smatraju da baš i nije sexy….
 
Pa to su te standrardne kilaze za veliko leglo. Iskreno ne volim kad imaju 4-5-6. Mnogo je tesko podici tako malu jagnjad a i ako prezive budu mnogo sitni(vecina).Ukupna tezina plodova u proseku bude kao i kod tebe oko 8-9kg kod odraslih ovaca pa se to deli na broj jagnjadi. Iskreno najvise volim ujednacene trojke 2500-3500g porodne mase. Kao ova od pre neki dan.
275993086_831081497730032_1889488250795700368_n.jpg

A po nekad bude i kec od blizu 8kg :)
148836883_10218459952600654_2677099046102409193_n.jpg
 
Bitan je dobar ovan ali od ovce najvuse zavisi. Imao sam par slucajeva kod ovaca, majke se blizne svake godine ostvljao godinama njihive cerke, imao dve koje se nikad nisu obliznile, uvek po jedno jagnje. A ostale sestre se bliznile kao i majke.

Послато са M2006C3LG помоћу Тапатока
 
Ej, i ja najviše volim kad su tri jagnjeta. Ima mleka taman za sve. Samo, meni se desilo za jedne trojke da jedno ima 3500 a drugo 1700 (treće je imalo 2500), a tu ne možeš ništa da utičeš…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li su alpske koze tise u odnosu na sanske?
Smesno pitanje , znam, skoro mi jedan pricao, drzao 2 alpine, kaze nisu se cule, osim kad su trazile jarca, pre toga jednu sansku, stalno se cula ko da je imao puno gumno koza.
 
Пре ће бити да су сите. Више су страшљиве од санске козе. И осетљивије. И имају веће рогове од санских. Таман да набоду онога ко је музе кад окрене главу.
 
Da lj je moguće da se neko ovoliko nalupeta?


250-300g koncentrata po ovci dnevno?
 
Za svako jagnje koje doji

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока

To ima logike. A nema logike da daju 100-250g u poslednjoj fazi bremenitosti. No, kako to vec biva na yt i fb….
Nista ne jedu, nista me ne kostaju, imam 100evra po jagnjetu. Ono puta plus ono. Iz fotelje divno izgleda.
 
Nazad
Vrh