Chat u Živinarstvu 4

Gdje se mogu kupiti prsteni za kokoske (Leghorn i Lohmann Brown)? Samo za internu evidenciju (nista izlozbe i sl.)
 
Da li neko ima br od coveka iz kovina, ima inkubator i prodaje raznu zivinu, donosi i na kucnu adresu ako je malo vise?
 
Pozdrav kolege, jel neko možda uzgaja autohtone rase kao što su gološijan i kaporka, i da su umatičene? Mi smo pre par godina ostali bez jata pa su sad moji zainteresovani da obnove koke nosije, a pre neki dan sam video članak u novinama o autohtonim rasama i subvencijama države. Pa me zanima nešto više o tim sortama živine i kako u praksi funkcioniše sve to?

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Zna li ko sta je dobro u borbi protiv proliva, a da nisu sinteticki antibiotici?
Uzgajam domace rase, inkubatorski su pilici imam velikih problema sa prolivom.
Требало би да закључиш шта је узрок пролива, колико је то могуће. Може бити од хране, а углавном се јавља због прехладе пилића.

Када им је хладно (или било хладно нпр. при дуготрајнијем нестанку струје), обично су накострешеног перијa и тискају се у групе, а када има је претопло опусте крила и отварају кљунове са намером да се охладе. Навео сам у загради да је до прехладе могло доћи и раније и да није трајно стање које је утицало да се пилићи прехладе.

Наравно, увек узми у обзир да је распрострањено мишљење да је ушао „неки вирус“ у пилићарник и напао пилиће. Углавном је правило да се отклањају узроци неке болести (или поремећаја), а углавном се то окренуло „тумбе“ па се лечи и лечи без уклањања узрока болести (или поремећаја). Такође, узми у обзир да је ово аматерски став о узроку пролива и да није у складу са савременим лечењем које има своје „протоколе“ и „ребне“ неки лекић. Само једно подсећање на неке од могућих узрока.

Ако ти је ово већ познато, извини због узнемиравања.:)
 
Требало би да закључиш шта је узрок пролива, колико је то могуће. Може бити од хране, а углавном се јавља због прехладе пилића.

Када им је хладно (или било хладно нпр. при дуготрајнијем нестанку струје), обично су накострешеног перијa и тискају се у групе, а када има је претопло опусте крила и отварају кљунове са намером да се охладе. Навео сам у загради да је до прехладе могло доћи и раније и да није трајно стање које је утицало да се пилићи прехладе.

Наравно, увек узми у обзир да је распрострањено мишљење да је ушао „неки вирус“ у пилићарник и напао пилиће. Углавном је правило да се отклањају узроци неке болести (или поремећаја), а углавном се то окренуло „тумбе“ па се лечи и лечи без уклањања узрока болести (или поремећаја). Такође, узми у обзир да је ово аматерски став о узроку пролива и да није у складу са савременим лечењем које има своје „протоколе“ и „ребне“ неки лекић. Само једно подсећање на неке од могућих узрока.

Ако ти је ово већ познато, извини због узнемиравања.:)
Svaki savet je dobrodosao, pokusavam napraviti jato upravo kaporke i golosijana sto gore kolega pomenu. Cilj mi je proizvodnja domacih jaja, sa sertifikatom za organsku proizvodnju , imam vocnjak koji je organskoj proizvodnji pa taman tu da im bude ispust.
E sad sto se subvencija tice to je trnovit put, zajebancija citava, to morate videti sa vasom poljo sluzbom, i stocarima koji vide maticenje ostale stoke. Tesko je naci ko to hoce da radi, jer mala je zaradu na tome. Uslov za maticenje je bio 50kom sad dal su povecali to ne znam.
 
Зезао сам се са пилићима док сам уходавао једноставни инкубатор који бих користио у одгоју матица (само у једном делу одгоја, у моменту када додајемо матичњаке у кошницу). Тако сам успоставио јато од 150 кокошака које су слободно шетале по дворишту и ту су имале обиље хране.

Никакве лекове (и сличне **greška нисам користио). Од хране су добијале нешто мало кукуруза у току дана и ништа више (радили смо проверу и када их дозовемо и не дамо кукуруз, мало чекају и оду). Имао сам један проблем тада – никада нисам више био „жељан“ да поједем пржено или кувано јаје. Навалио народ к'о мутав и све се прода (била је и „листа чекања“). Онда сам жени рекао да смањи доживљај односно да не продаје сва јаја. Чак ни зими нисам давао концентрат и био сам задовољан малом носивошћу која је задовољавала наше потребе (а било је и вишка наравно). Само једном приликом сам хтео да покажем жени како се манипулацијом са храном повећава носивост и купио VZ концентрат (стицајем околности сам тамо радио више година преко омладинске задруге и знам како добар концентрат праве). Наравно, наше коке су биле као кућни љубимци јер су се деца са њима стално играла и сваку коку је било могуће ухватити у дворишту у свако доба дана без неке јурњаве.

Узми у обзир да је ово потпуно аматерски и потпуно природни одгој.

Тада није било речи о некаквим органским производњама: једноставно људи виде и провере вреди ли то нечему.
 
Не би требало. Кокошке нису пуно паметне, али јесу довољно паметне :) – науче да не дирају пчеле.

2000-те године је била јака суша и „накотило“ се пуно оса (то се увек дешава када су сушне године).

Ови моји (по обичају) нису опрали центрифугу после врцања меда него су само поклопили најлоном који је повезан канапом, да не уђу пчеле. Али осе су мало тање па су ушла унутра у огромном броју. Истресао сам их и коке су то све лепо покупиле.

Ово је имало утицаја да смањим напад оса на кошнице (који може бити врло опак), тако што су коке и пилићи схватили да треба ловити осе. Само један оброк оса их је дресирао да их лове свуда по дворишту. Посматрао сам их испред лета кошница како се понашају. Пчеле не дирају. Понека млађа кокица се загледа у пчеле, али их не лови нити пчеле њих дирају. Верујем да имају неки вид комуникације у јату који је нама недокучив (ово сам приметио код паса које се „договарају“ погледом). Али су на сваку појаву оса око кошнице само поскочиле и оса је одмах уловљена. Тако да те године нисам ни приметио последицу најезде оса.

Мени је то било битно да пратим јер имам више стотина оплодњака и одгајам матице за продају током четири месеца. Не би било добро да лове пчеле а још горе ако „нишане“ и матице које се спарују.
 
Kako naterati domace kokoske gde da spavaju? Ranije su uredno bile u kokosincu a sada skroz na drugom kraju dvorista se gnezde, nose jaja i spavaju
 
Nazad
Vrh