Chat 3.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma Evropa i njena socijalna politika ...? Upitno je prema kome je skrojena , jačim ili slabijim članicama?
Daleko je pravedniji Američki sistem subvencija u poljopr. , njihov "farm bill" ide oko 70% za socijalu , javne kuhinje , socijalne bonove za hranu USAID i sl , od ostatka većina ide za subvencionisanje osiguranja usjeva i stoke ,... Brate mili , ako neko oće da kupi novi Džondir kombajn , nek izvadi pare iz džepa il digne kredit , a ne od narodnih para , to nema veze ni sa socijalom ni sa damping cijenama za izvoz .
A,kolika je velicina gazdinstva u SAD?
 
Što da nebi radio takva osiguranja da sam osiguravajuća kuća , pa to im je posao . Postoje čak i osiguranja prinosa . Osiguranja šalju svoje stručnjake i prate kompletnu agrotehniku , oni postavljaju okvirne uslove , npr vrijeme sjetve , hibride i sl ,dal ima navodjnavanje i drenaža ili nema i na kraju ako podbaci prinos oni isplaćuju , to nije fantazija to postoji u svijetu.

Kakve veze ima kolika su gazdinstva , uglavnom su veća .
 
Što da nebi radio takva osiguranja da sam osiguravajuća kuća , pa to im je posao . Postoje čak i osiguranja prinosa . Osiguranja šalju svoje stručnjake i prate kompletnu agrotehniku , oni postavljaju okvirne uslove , npr vrijeme sjetve , hibride i sl ,dal ima navodjnavanje i drenaža ili nema i na kraju ako podbaci prinos oni isplaćuju , to nije fantazija to postoji u svijetu.

Kakve veze ima kolika su gazdinstva , uglavnom su veća .
Pa ja zaista ne znam da osiguravajuce kuce rade takvu vrstu osiguranja.Gazdinstva u SAD su mnogo, mnogo veca tako da to sto ti prizeljkujes znaci da se i ovde moraju ukrupniti na par hiljada hektara,par desetina hiljada...
 
Nisam ni mislio da nisu rentabilna, nego da mogu biti mnogo profitabilnija
Pa o tom bas i pisem, drzava treba malo da zaustavi apetite i nezajazljivost ovog malog broja vrlo "bogatih ljudi" i pruzi sansu i ostalim, tj. velikom broju ljudi, seljaka, postenih, da i oni dostignu neki odredjen broj hektara da obradjuju, naprimer, 50, 60 ha da mogu da zive od svog rada, a ne ovako ko do sada, koji seljak sa 5, 10, 15, 20 ha moze da plati zakup i do 85000 din/ha i da bude profitabilan.
 
Pa o tom bas i pisem, drzava treba malo da zaustavi apetite i nezajazljivost ovog malog broja vrlo "bogatih ljudi" i pruzi sansu i ostalim, tj. velikom broju ljudi, seljaka, postenih, da i oni dostignu neki odredjen broj hektara da obradjuju, naprimer, 50, 60 ha da mogu da zive od svog rada, a ne ovako ko do sada, koji seljak sa 5, 10, 15, 20 ha moze da plati zakup i do 85000 din/ha i da bude profitabilan.
Taj zakup ne moze da plati ni onaj sa 1000h ida na njemu zaradi.
 
Parcele u Usa zavisee od drzave do drzave. Tamo gde ima navodnjavanja su velicine centar pivot sistema. A tamo gde toga nema ima i velikih parcela od od par desetina do nekoliko hiljada ha u tabli.
 
Ne ide mi u glavu kako su mogli dozvoliti da se ponove isti zastoji na auto putu kao i pretprosle godine u decembru. Na delu auto puta kod B. Topole tacnije na oko 10km prema N.S. od iskljucenja za B.Topolu sam bio zavejan sa porodicom 17 1/2 sati 8-og na 9-i decembar 2012. Ove zime je jos gore. Onda je bio zavejan samo jedan pravac od Horgosa prema Novom Sadu a sada oba. Takva nebriga i takav nemar se retko vidja. Neko stvarno treba zestoko da odgovara.
 
Krivi su nadlezni sto pustaju saobracaj i ljudi koji krecu na put uprkos upozorenjima. Inace ove smetove nastale od vetra ne moze niko ocistiti.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh