Chat 16

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Meni je snajka Mađarica.Ja sam joj ovako rekao:Mađarski neka priča kad nema nikoga od nas.I unuka neka nauči i mađarski da govori.

Ма знам такве „случајеве“ и мени је снајка Пољакиња. Па су често „мувили по Полскому“. А она је исто „wannabe“ лик и увек је била одушевљена англосаксонском културом. Проблем је што није имала основну културу па је у присуству Срба говорила пољски...а зна српски и то прилично добро.

Такви су ти wannabe типови...стално говоре како су други некултурни а у ствари су они културни.

При томе не мислим на твоју снајку него на тип људи који стално нешто тупе а не придржавају се основних начела.

ПС

Ко што није пристојно да се у друштву шапуће и домунђава тако ваљда није пристојно и да говори страним језиком.

Да ли децу треба да учи другом језику? Па наравно, ко се нормалан томе може противити. Што више језика знају више вреде (старо правило).
 
Poslednja izmena:
То је можда и највећа грешка школства у мултиетничким срединама, да се не учи језик средине као други страни језик.
 
I odmah im obezbediti dvojno drzavljanstvo da mogu da pobegnu u Madjarsku ako ovde nesto zagusti, takodje odmah i blanko aboliciju da znaju da mogu da se vrate bez mogucih posledica.
 
I odmah im obezbediti dvojno drzavljanstvo da mogu da pobegnu u Madjarsku ako ovde nesto zagusti, takodje odmah i blanko aboliciju da znaju da mogu da se vrate bez mogucih posledica.
А зашто то иде тако „по дефиницији“ ако овде загусти. Па и Мађарска је у сукобу са „малом групом пе*дера (ово је из оне песмице да неко не омисли да сам шовиниста:haha:) из Брисела. Шта ако код њих пре загусти јер „мала група пе*дера“ из Брисела не трпи непослушност Мађарске.

По њиховом ставу и Мађарска „мора да скочи у бунар“ ако им кажу...
 
Али из разговора са њиховим родитељима осетиш да би пуно више волели да су деца остала овде и имала те исте породице које су стекли у мађарској. На крају крајева ко ће све што су родитељи изградили наследити? Или продати за пар хиљада евра, а тамо бити подстанар. Максимално су користили све што им је мађарска држава дала, школовање и разне друге погодности, да би им се сад то вратило тако што им деца дођу пар пута годишње. Све има цену. Није свеједно слушати такве јадиковке.
 
А propos мађарског језика: раних '90-их, "кад сам млађан солдат био ја", имадох класића и на обуци у Сенти и после су нас неколицину са разним ВЕС-овима пребацили у 51. МБ. Звао се Золтан и био је са Палића. На страну јак мађарски акценат када је причао на српском , али је неретко правио грешке у роду, па читава та наша екипа из јединице на трен знала да буде у ребусу да ли то Золи реагује на женску која пролази са друге стране ограде или на нешто друго када каже: "Уф-уф-уф.... што би га 'ебо!" :ROFLMAO:

Шалу на страну, али он сам је признао да је српски, да каже научио тек у војсци. Каже "У кући сви говоре мађарски, у селу сви Мађари, ишао у мађарску школу, код доктора на мађарском, у продавници на мађарском, у средњу школу на мађарском, одем у Суботицу и скоро сви знају мађарски. Да нисам дошао у војску, никад не бих знао мало боље српски".
 
То је можда и највећа грешка школства у мултиетничким срединама, да се не учи језик средине као други страни језик.
Trebalo je da uče kao osnovni jezik a ne kao strani.
Ма знам такве „случајеве“ и мени је снајка Пољакиња. Па су често „мувили по Полскому“. А она је исто „wannabe“ лик и увек је била одушевљена англосаксонском културом. Проблем је што није имала основну културу па је у присуству Срба говорила пољски...а зна српски и то прилично добро.

Такви су ти wannabe типови...стално говоре како су други некултурни а у ствари су они културни.

При томе не мислим на твоју снајку него на тип људи који стално нешто тупе а не придржавају се основних начела.

ПС

Ко што није пристојно да се у друштву шапуће и домунђава тако ваљда није пристојно и да говори страним језиком.

Да ли децу треба да учи другом језику? Па наравно, ко се нормалан томе може противити. Што више језика знају више вреде (старо правило).
Snajka se pridržava dogovora.
Zorane...sad mozes i madjarske subvencije dobijati 🤔
Ja nisam od tih "snalažljivih".
I odmah im obezbediti dvojno drzavljanstvo da mogu da pobegnu u Madjarsku ako ovde nesto zagusti, takodje odmah i blanko aboliciju da znaju da mogu da se vrate bez mogucih posledica.
A što bi bežali.Ne razumem.
 
Kada sam bio u Kanjizi 5-6 momaka sa kojima sam imao kontakt nisu znali srpski. To je sramota, da ne znas sluzbeni jezik drzave u kojoj zivis. Kod nas ima i rumuna i madjara pa opet svi znaju srpski.
 
Trebalo je da uče kao osnovni jezik a ne kao strani.

Snajka se pridržava dogovora.

Ja nisam od tih "snalažljivih".

A što bi bežali.Ne razumem.
Sve sto sam napisao je bio sarkazam. To sam napisao zato sto je tamo 91 mnogo njih koji su imali Madjarski pasos izbeglo mobilizaciju tako sto je pobeglo preko. Posle se dugo nisu vracali jer im je pretila kazna i na kraju su abolirani i slobodno se vratili.
I odmah im obezbediti dvojno drzavljanstvo da mogu da pobegnu u Madjarsku ako ovde nesto zagusti, takodje odmah i blanko aboliciju da znaju da mogu da se vrate bez mogucih posledica.
Ovako sam to sarkasticno naveo.
 
Kada sam bio u Kanjizi 5-6 momaka sa kojima sam imao kontakt nisu znali srpski. To je sramota, da ne znas sluzbeni jezik drzave u kojoj zivis. Kod nas ima i rumuna i madjara pa opet svi znaju srpski.

Наравно то се свакако дешава да становници ове државе не уче језик државе у којој живе.

Али, сећам се једног лепог примера у селу Кеви (деведесетих година). „Надирао“ сам са те стране према салашима где сам намеравао да довезем пчеле и уђем у продавницу да купим нешто за децу и домаћине. Девојка која је ту радила је говорила српски без проблема (са мађарским нагласком, свакако). Било је ту још пар особа и нисам видео нешто што би било као неко омаловажавање које сам приметио код неких Мађара у Бачкој Тополи (образовани и лепо обучени људи али сам схватио да је подсмех на мој рачун с обзиром да су ме у разговору већ одје*бали).

Кажем девојче је било јако љубазно и предусретљиво и још ми није правила проблеме када сам дао чек и личну карту. Она је утврдила да ми је лична већ месецима неважећа. Али прихватила је чек без проблема...а могла је 'ладно да не прихвати. И то је једна мала лепа успомена које се радо сећам.

Е сада, када неко сматра да су сви „по дефиницији“ лоши или нису, ипак нису. И једних и других има свуда. А исто тако и разумних који сматрају да је паметно и корисно знати језик државе у којој живе (поред нормалне обавезе да знају).
 
Jel ono u njemačkoj desničari imaju plan kako da se riješe stranaca bez obzira koliko su dugo u zemlji i imaju sve dozvole.
Kažu da će im dati dvojno državljanstvo a onda nakon nekoliko godina svima ukinuti njemačko.
Nisu ih protjerali jer su pravno državljani druge zemlje.
 
Kad smo vec kod madjara i pricanja stranih jezika, evo da vam predstavim Andrasa Tomu

covek koji je bio oficir u drugom svetskom ratu, ranjen negde na istocnom frontu (kao vojnik osovine), smesten u bolnicu kao ratni zarobljenik...

zasad sve ok, ali....

posto nije znao (ili hteo) ni da bekne rec niti na jednom jeziku osim madjarskog, a taj madjarski slabo divane u rusiji, doktori su predpostavili da je covek mentalno zaostao i da prica nebuloze na nepostojecem jeziku.
I tako Andras provodi 50 godina u mentalnoj ustanovi (narodski poznatoj kao LUDNICA) BEZ da nauci jednu rec ruskog (a "zadrti" rusi su odbijali da poveruju da je madjarski uopste jezik a kamoli da ga nauce!), dok se nije slucajno obreo neki ceh u poseti toj bolnici i prepoznao da ovaj u stvari prica postojeci jezik (madjarski), i tako Andrasa vrate posle 50 godina u madjarsku.
psiholozi su ga proucavali zasto nije naucio niti jednu rec ruskog jezika iako nije bio mentalno retardiran...



naravoucenije: nemoj pricati madjarski u rusiji, mozes zavrsiti 50 godina u ludnici!
 
Poslednja izmena:
Jel ono u njemačkoj desničari imaju plan kako da se riješe stranaca bez obzira koliko su dugo u zemlji i imaju sve dozvole.
Kažu da će im dati dvojno državljanstvo a onda nakon nekoliko godina svima ukinuti njemačko.
Nisu ih protjerali jer su pravno državljani druge zemlje.
Ko ce da im radi ako ih sve proteraju?Tako i kod nas polako stizu iz Bangladesa i Kine,neki ce i da ostanu jer nema ni kod nas ko da radi jeftino_Odneli su sve migrante iz Sombora uoci izbora,sad ciste te kampove i spremaju za Kineze koji ce da dodju na izgradnju ;osmeha vojvodine; 8-)
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh