Centralno i etazno grejanje.

Ja ne volim laminat jer šta god da pipnem lupi me struja (ne prava struja). Prosto se naelektrišem od šetanja po laminatu...
 
@mihalyocska

Još me samo interesuje sa kojom peći greješ, i koju kvadraturu?

Želim samo da uporedim potrošnju, jer su nam kuće otprilike isto izolovane.


Imam termomontov TKK 3 mislim da je 25kw nisam siguran ali najmanji od ove vrste , kvadratura grejanja ,kuca 9,5Mx12,5M plus pola od toga podkrovlje jedino presoblje sa stepenistem ne grejem sto je 3x3 m plus na ovo dolazi 50kvm gde su papagaji sto se gnezde zimi.

- - - - - - - - - -

mihaiyocska mene interesuje kako si uradio pod od colara dali je to brodski pod ili obicne daske. Na spratu imam bukov parket koga je napao sipac i moram da promenim kompletan pod razmisljam o brodskom podu ali se on da mi podigne visinu poda za 5cm a to mi jedosta vislje od plocica u kuhinji i ulaznih vrata.Mozda je to tvoje resenje bolje ipraktcnije nebih opet postavljao parket.

Prvo sam stavio gredice 5x5cm izmedu stiropol od 5cm pa preko toga obicne colarice na to lezonit ploce kartonski popir od kutija i tepih . Plafon je od dole lepjen stiropol od 5cm lepak sa mrezicom i malter za ravnjanje . Ja sam ovo vec unapred imao u planu i sva vrata sam toliko izdigao vislje da mi posle nista nebi smetalo .U kupatilu je isto stiropol od 5cm samo sam tamo izlio beton od 3-4cm sa pletenom zicom za odrade kao armatura i preko toga lepio plocice.

- - - - - - - - - -

Ja ne volim laminat jer šta god da pipnem lupi me struja (ne prava struja). Prosto se naelektrišem od šetanja po laminatu...

Trebas staviti bakarnu zicu 2 komada svezati na visuljak i izvuci na obe nogare da stano imas uzemljenje .:osmeh:
 
Ovo što je opisao Markokurjega, postavio sam pre dvadeset godina. Stvarno je super podna obloga, ali ima jednu manu - mekano drvo. Šta god padne na pod a da je tvrd materijal ostavlja udubljenja.
 
Zveknula mi pec u radionici.... Treba mi savet koji kotao-pec da uzmem? Jacine oko 18-25kw. Termomont Simanovci,Terming Kula,Centrometal,Sukom,Burnit,Tehnoserv.... Ima i neki Abraham u Backom Petrovcu pa Bajus u Senti,oni prave kotlove ali kakav je kvalitet..... Ustvari to mi je upitno i za ove izvikane,zato i trazim savet! Ne bih da uzmem neki koji je napravljen od obicnog lima kao sto je nekada bio onaj cini mi se Megal-Bujanovac,pa istruli za 3-4 godine.... Sta kazete za Termomontove modele TKK? Hocu li sa njim grejati avliju ili ce nesto ostati i za prostoriju?
 
Prvo i osnovno je kakav ti je dimnjak. Od njega sve zavisi. Ako je odličan (ne u smislu u kakvom je stanju već u smislu koliku promaju pravi) onda idi na trajnožareće kotlove, a ako ne valja onda na ove što ih zovu dvo i tropromajne (i taj tkk je takav). Ja sam imao TKK3 i nisam baš nešto bio oduševljen sa njim (ako sam dobro zapamtio oznaku). Doduše bio mi je u sistemu samo jednu sezonu pa sam prešao na loženje balirane slame i uzeo kotao od Bajusa iz Sente. Zadovoljan sam sa njim ali još nema dovoljno godina da bih mogao da pričam o kvalitetu materijala.
 
ja sam pre dva meseca uzeo Bergen liveni dvopromajni,radi odlicno i nemoj da te bune sa tim promajama i tkk nazivima
 
Dimnjak.... Joj dimnjak je i los i malog precnika i pravljen.... Krajnje amaterski. Cale pravio pre 35 godina ali jbg da je znao sta ga ceka u buducnosti sigurno ne bi tako uradio.
Mislim da je fi 160 (ako ne i manji) i prvobitna namena mu je bila da sluzi za klasicnu trajnozarecu pec. Sto je uspesno i obavljao. Kasnije se radionica prosirila pa se sa trajnozarece peci preslo na c.grejanje. I tu je dimnjak sluzio svrsi ali naravno ne onako kako bi trebalo a i sad je vec losiji pa sam mislio da se nakacim na kucu i da lozim na jednom mestu. Da spojim ugodno i korisno. Ali jbg po ovoj zimi nema sanse da to izvedem,a treba mi grejanje u radioni,pa sam prinudjen da kupim novu pec umesto ove. Ali bih uzeo sekundicu vecu ili istu kao sto je ova u radioni(18-20kw),a manju od one u kuci(30-35kw),pa da mi ostane ova nova za rezervu kad i ako se jednog dana nakacim na kucu..... Zato mi treba savet o kvalitetu kotlova na trzistu jer dosta mi je vise varenja sto mojih sto tudjih kotlova.
Inace na kuci je sidel dimnjak valjda Fi 200.
-------------------------------------------------------------
Gorane pa brine me malo taj dvopromajni. Ne bih da grejem dvoriste. Za malu razliku u ceni mislim da je bolje uzeti tropromajni. Mozda cak tku3......
 
sinisa1979

Ime moje, ja imam ovakvu bošovu tropromajnu peć od 24kw, ložim šapurine, drvo i kameni ugalj.... ali obrati pažnju na uslove visine i promera dimnjaka potrebnog za ovu peć. Kod mene je fi 200mm i visine 7,6m i vuče perfektno.
Peć ne gasimo dogod ima potrebe za loženjem.....jedino kad čistim "smirim" vatru (žar) na minimalno i za par minuta je peć očišćena, sav gar propadne kroz tehničku rupu u kotlu pravo u pepeljaru.....
Samo dodam ogrev i peć je ponovo na punom gasu.....


http://www.bosch-climate.rs/proizvodi/kotlovi-na-cvrsto-gorivo/solid-2000-b.html
 
Siniša baš si me iznenadio sa Megal-om.Prošle 2016 krepao kotao Megal od 64 kw koji je radio radnju 9 grejnih sezona.Na njegovo mesto opet došao Megal.
 
Ako je loš dimnjak zaboravi na trajnožareći kotao. Pod pojmom trajnožareći ne mislim na trajnožareće pećke (tipa kreka veso i sl.) već baš na kotlove sa donjim izgaranjem i kod kojih dimni gasovi treba da pređu dosta velik put do dimnjaka (i komplikovan - gore-dole-gore), a to ne mogu bez odličnog dimnjaka.

Što se tiče livenih kotlova, ok oni su trajni ali imaju manje iskorišćenje od čeličnih. Jedan veliki stručnjak iz oblasti grejanja na jednom forumu o centralnom grejanju iz komšiluka je rekao "Jebeš kotao kod kog se kroz vrata za loženje vidi dimnjak!"
 
Tako nesto je visok i nas dimnjak na kuci... Oko 7m i to je u redu ali bojim se da Bosko probija budzet! :)
Nisam mislio dati vise od 80-90.000 za pec.
----------------------------
Dukej bas zbog loseg dimnjaka bih uzeo veci kotao pa cu na prolece morati spojiti kucu i radionu! Ovako svake godine odlazem.... :)
Inace slazem se u potpunosti za livene kotlove. Bem ti kad otvorim vrata pa vidim cev od dimnjaka!
http://www.termopool.com/pdf/viadrus-u22-u-24-hidroterm.pdf
------------------------------------------
Maticu moje iskustvo je takvo. No,ne znaci da sam u pravu... Evo recimo jedan primer. Komsija i cale kupe isti dan Sigma Zalec kotao davne 1983. Komsija ugradio odmah a mi 1996-te. Nasa je krepala negde 2008-9 isto kad i njegova.
 
Најмање захтева имају термомонт ткк котлови за оџаком,а и цена је мала 70к +.

Послато са Tab2A7-10F
 
sinisa1979

Ime moje, ja imam ovakvu bošovu tropromajnu peć od 24kw, ložim šapurine, drvo i kameni ugalj.... ali obrati pažnju na uslove visine i promera dimnjaka potrebnog za ovu peć. Kod mene je fi 200mm i visine 7,6m i vuče perfektno.
Peć ne gasimo dogod ima potrebe za loženjem.....jedino kad čistim "smirim" vatru (žar) na minimalno i za par minuta je peć očišćena, sav gar propadne kroz tehničku rupu u kotlu pravo u pepeljaru.....
Samo dodam ogrev i peć je ponovo na punom gasu.....


http://www.bosch-climate.rs/proizvodi/kotlovi-na-cvrsto-gorivo/solid-2000-b.html


Moji roditelj isu imali taku peckui posle 7-8 godina procurela bas na tom delu gde je ta rupa,na vise mesta i nije vredelo variti,a inace extra pec.
Inace razmisljajte o toplotnoj pumpi....(vazi za sve koji misle ugraditi grejanje ili menjati postojece)
 
Malo mi je to nelogično da procuri na samom dnu gde prolazi samo dim ali sve je moguće.....

Čuo sam od majstora da je imao kod jedne mušterije curenje takve peći ali ispod samih vrata za loženje jer se tu najviše i hvata ona smola koja se javlja kod manje radne temperature kotla ......
 
Nazad
Vrh