Centralno i etazno grejanje.

Druze,koji ti imas problem??napisao sam,da nemam nameru sa nikim da se ubedjujem,kamoli da mi neko kaze da lazem,meni je unutra toplo ,taman toliko da lagano mogu da sedim u majici ,i to tokom celog dana i noci,imam dvoje male dece koje takodje idu i sad i majici i nisu prehladjena,sad da li ti verujes ili ne ,zabole me ona stvar ,ali me jako nervira ked tvrdis nesto sto nije tacno,a to mogu da potvrde dosta clanova,koji bili kod mene,cak i unutra,a hvala bogu,sa ovog foruma poznajem barem 80,a mozda i 100 clanova...
"Imam 45C u sistemu i u kuci mi je od 190kvadrata 25C" , rece svizac i zamota cokoladu:haha:.
 
Plac sto sam kupio preko puta moje kuce ima i kuca velika stara 14x10 sve nabijac zdrava nema nigde vlage, zidovi sacuvaj boze debeli, tu kad upalis svecu soba topla a kamoli sto su imali kaljive peci!
Ja sam orastao u novoj kuci sa Slovenackom stolarijom vakum staklima, zbog granitne fasade koja je mnogo kostala 80tih nismo hteli da radimo preko nje izolaciju pa smo se smrzavali kao na Arktiku.
Tako da dolazimo svi na isto, nije poenta u grejanju nego u fasadi :haha:
 
Cilj foruma je iznošenje činjenica, a u cilju širenja znanja i neke vrste besplatne pomoći, a ne merenje čiji je veći, čemu rasprava? Izneseš svoj slučaj i to je to. Ko hoće da veruje OK, ko neće i ne mora. Međutim, jako je ružno, nepristojno i nevaspitano tvrditi da neko drugi ne govori istinu, a bez ikakvog argumenta (dokaza) za tako nešto? Čemu to?
 
Skola u kojoj radim ima oko 15oom2,temperatura u sistemu je 40c,a u skoli je oko 28c,prozori su konstantno po ucionicama otvoreni na kip,potrosnju gasa ne znam,ali znam da je poenta da 24h dnevno bude konstantna temperatura u sistemu i nema brige oko toplote u objektu koji se greje,samo dobra izolacija i stolarija :ppozdrav:
 
Kod mene sa 40stepeni u sistemu je sobna temperatura 22-25 zavisi koliko je napolju sad za vreme ovih minusa drzim na 50 i opet je tu negde ,dok sam grejao 6 soba i kupatilo trosio 2,5 tone uglja i sapurine za podpalu sad kako sam prikljucio i dodatnih 50kvadrata prostorije gde su mi ptice i radim zimsko lezanje i tamo odrzavam temperaturu 25stepeni presao na drva trosim 7-8 kubika i podpalu . Svugde izolacija stiropol od 5cm plafon ,zidovi ,patos .Imam plafon od blokova i betona i kad jako veje i izmedu crepova ubaci malo snega na tavan on se topi tek kad napolju ode u plus stepeni , znaci da izolacija je dobra nista ne propusta .

Ova potrošnja što si je naveo, jel to na mesečnom nivou, ili za celu zimu?
 
Druze,koji ti imas problem??napisao sam,da nemam nameru sa nikim da se ubedjujem,kamoli da mi neko kaze da lazem,meni je unutra toplo ,taman toliko da lagano mogu da sedim u majici ,i to tokom celog dana i noci,imam dvoje male dece koje takodje idu i sad i majici i nisu prehladjena,sad da li ti verujes ili ne ,zabole me ona stvar ,ali me jako nervira ked tvrdis nesto sto nije tacno,a to mogu da potvrde dosta clanova,koji bili kod mene,cak i unutra,a hvala bogu,sa ovog foruma poznajem barem 80,a mozda i 100 clanova...

Ne veruju ti iz razloga što slabije poznaju materiju.Ti si verovatno i pored izolacije vodio računa i prilikom uvlačenja.Pustavio si radijatore na pravim mestima i dodao koje rebro više da te ne boli glava i najvažnije -kvalitetno grejanje se postiže kada kotao radi non-stop sem kada nagura zadatu temperaturu.Samim tim se i produžava vek trajanja kotla,sigurno za 50%.
Kod mene u firmi isto misle da kotao noću ne treba da radi (oprosti im Bože jer ne znaju) i da će se tako ušparati ali dešava se suprotno.
 
nemam na rebra,vec panelne,to su mi radili i iracunavali majstori koji vec dugo rade ovaj posao,i istina je da sam pojacao malo radijatore,recimo,gde je trebo 2metra,ja sam kupio 2,2,otprilike svaki sto su mi izracunali,ja sam kupio sledeci sto je bio duzi,to nije bila neka velika razlika u ceni,,,
paracinac,podno imam jako malo,tek nekih 6 kvadrata u kupatilu 3x2 metra i spojeno jena mrezu,da ga odvojim treba mi jos jedna pumpa i mogao bi da regulisem kako ja hocu,jer kotao moze da kontrolise 4 pumpe,za radijatore,podno,solarno,i za tehnicku vodu,jedino sto mi ova mala temperatura ne odgovara za izmenjivac u bojleru,ali dovoljno zagreje i ovako...
 
ok, hvala! pozabavicu se malo vise tom problematikom na prolece, planiram da renoviram kuhinju pa bih da mi tu bude podno a da zadrzim radijatore u ostalim prostorijama, zato pitam...
 
Ova potrošnja što si je naveo, jel to na mesečnom nivou, ili za celu zimu?


To je godisnja potrosnja , dok nisam ugradio cetralno grejao sam sve to sa kreka vesom kome sam skinuo zadnju stranu i ugradio rezervoar za vodu i to mi je sluzio 2 -3 godine dok nisam kupio kazan . Kuca je nove gradnje od blokova zidano na 25 spolja 5cm stilopora pa fasadna opeka na plafon sa donje strane postavljen demit fasada koja je posle malterisana u patos isto 5 cm stiropol daske colarice i tepih , u podkrovlje daske colarice na rogovima spolja 12cm kamene vune sa unutrasnje strane 3+3 stiropl +10mm osb ploce prozori i vrata drvena stolarija . Od jednog majstora sam cuo da za jednu sobu od 4x4 treba panelni radiator duzine 150cm e umesto toga sam ja stavljao 2 ili 2.5 metara.



Inace sogora tako zezam kad mi dolaze u posetu pre toga pola sata dobro zalozim i dok su tu ne izlazim loziti i zezam ga da sam jos ujutru lozio i od tad nisam a jadnik sedi u podkosulji u znoju , jer znam da on trosi 10tona uglja u sezoni i stalno kuka .
 
Poslednja izmena:
Imam kucu zidanu ciglom , debljina zida jedna i pol cigla, podovi izolovani sa 3cm stiropora , parket po podovima, na tavanu je 5 cm stiropora na monti, ispod ukopan podrum ispod cijele kuce i sve zatvoreno , termo stakla na prozorima ali prozori hrastovi , grejem jako malo u kuci jer je brojno stanje malo, inace u kuci 350 rebara alu onih najvecih proizvodnje lipovica.

Temperatura vode u kotlu oko 80C ili vise , potrosim u sezoni ako je zima ostrija vise od 1000E drva(to je 23meteri cerovine) a potrosim 25metara cak je bilo zima i 30metara , vise prostorija grijano) , vecinom 90% cer , ove godine ima vise graba od cera.

Inace imam i pec na plin i uveden plin ali nikom zivom u selu ne pada na pamet da se grije na plin , 3 do 4x skuplje nego na drva i to na manju temperaturu.

Bio sada kod kolege novogradnja nije izolovana kuca ima pvc novu stolariju smrzo sam se , trosi 20meteri drva , grije vecu kubikazu na obicne peci.

Neki stavljali kod mene 20cm stiropora , novogradnja plus novi pvc prozori , koliko sam cuo i tu treba dosta da se grije, nabijace su jos zakon za sve sto se tice grijanja i ustede.

Da i kod mene pec radi non stop , kasno nalozim a jos ujutro u peci ne bude ispod 40C.
Razumem te skroz. Ista situacija i kod mene.:osmeh:
 
mihaiyocska mene interesuje kako si uradio pod od colara dali je to brodski pod ili obicne daske. Na spratu imam bukov parket koga je napao sipac i moram da promenim kompletan pod razmisljam o brodskom podu ali se on da mi podigne visinu poda za 5cm a to mi jedosta vislje od plocica u kuhinji i ulaznih vrata.Mozda je to tvoje resenje bolje ipraktcnije nebih opet postavljao parket.
 
mihaiyocska mene interesuje kako si uradio pod od colara dali je to brodski pod ili obicne daske. Na spratu imam bukov parket koga je napao sipac i moram da promenim kompletan pod razmisljam o brodskom podu ali se on da mi podigne visinu poda za 5cm a to mi jedosta vislje od plocica u kuhinji i ulaznih vrata.Mozda je to tvoje resenje bolje ipraktcnije nebih opet postavljao parket.

Iako pitanje nije meni upućeno,a imao sam isti problem kao i ti,možda mogu da pomognem.Meni je u dnevnom boravku parket takođe napao i dosta uništio crv radi se o 60 kvadrata.Ja sam to rešio veoma jednostavno kompletan parket sam presvukao laminatom,znači preko parketa postavio laminat,radi se o kvalitetnijem laminatu prve klase neki Nemački uvozni,sa fugnama,tako da izgleda jako lepo,s obzirom da je laminat debeo 1cm, visina patosa ne ugrožava ništa čak mi je sad u istom nivou sa pločicama u kuhinji tu je došla jedna prelazna lajsna i to je to,laminat je tu već nekih 7 godina i još uvek izgleda kao d asam ga juče stavio,a što je najbitnije ne napada ga crv i još jedna stvar jeftinijeg patosa od laminata nema na tržištu.
 
Kombinacija podnog i radijatorskog grejanja je dobra stvar,ali za podno mora da ide niža temperatura vode.Temperatura poda ne bi trebala da pređe 28stepeni,što znači da temperatura vode bi bila negde oko 40 stepeni maksimalno.Temperatura poda preko 28 stepeni nije zdrava za vene.To se reguliše ili posebnim regulacionim ventilom za podno grejanje ili mešnim ventilom koji se stavlja na taj vod od podnog grejanja.Imam kombinaciju podnog i radijatorskog još od 1980-te godine i nalazi mi se ispod keramike u kuhinji i kupatilu i na tavanu ispod tarket laminat za podno grejanje.Ovo ispod keramike je rađeno od inox cevi a ovo u tavanu pex-al-pex cevima fi18mm.
 
Iako pitanje nije meni upućeno,a imao sam isti problem kao i ti,možda mogu da pomognem.Meni je u dnevnom boravku parket takođe napao i dosta uništio crv radi se o 60 kvadrata.Ja sam to rešio veoma jednostavno kompletan parket sam presvukao laminatom,znači preko parketa postavio laminat,radi se o kvalitetnijem laminatu prve klase neki Nemački uvozni,sa fugnama,tako da izgleda jako lepo,s obzirom da je laminat debeo 1cm, visina patosa ne ugrožava ništa čak mi je sad u istom nivou sa pločicama u kuhinji tu je došla jedna prelazna lajsna i to je to,laminat je tu već nekih 7 godina i još uvek izgleda kao d asam ga juče stavio,a što je najbitnije ne napada ga crv i još jedna stvar jeftinijeg patosa od laminata nema na tržištu.
Dali se cuje crv da radi ispod laminata razmisljao sam i ja o laminatu ali mi se ovaj parket smucio rado bi ga izbacio a i vise volim drvo ne zurim i sve se nadam da cu naci neko drugo resenje hvala na predlogu.
 
@mihalyocska

Još me samo interesuje sa kojom peći greješ, i koju kvadraturu?

Želim samo da uporedim potrošnju, jer su nam kuće otprilike isto izolovane.
 
Dali se cuje crv da radi ispod laminata razmisljao sam i ja o laminatu ali mi se ovaj parket smucio rado bi ga izbacio a i vise volim drvo ne zurim i sve se nadam da cu naci neko drugo resenje hvala na predlogu.

Ne čuje se ništa,nije se čulo ni kad je bio samo parket,već jednostavno posle nekog vremena vidiš da su oštećenja sve veća,mada smo to i mogli očekivati,parket je u tom momentu bio star oko 30 godina,a i zbog finansijske situacije kada je kuća pravljena uzet je parket druge klase,razlog zašto nisam čupao parket je taj,jer ako je lepljen katranom (a kod mene jeste) to je onda malo zaj..ban posao.Drvo volim i ja ali da ti kažem ako ćeš pravi drveni patos to onda i košta,mi smo kod strica u selu radili brodski pod borovina dovučen iz Crne Gore pre nekih 25 godina,kad smo radili išao je dole najlon,pa smo tiplali štafle ili gredice 5x5 cm,njih smo postavljali na razmak od pola metra taman toliko da između stane tabla stiropora od 5 cm.U te štafle smo potom kucali brodski pod,kasnije šmirglanje i lakiranje ali mogu ti reći nije to meni nešto lepo ispalo (stvar ukusa).Osim funkcionalnosti jer možeš bukvalno bos da ideš po njemu.Imam negde slike kad smo postavljali laminat ako ih nađem postaviću ovde da vidiš kako izgleda.I kad ovaj laminat jednog dana propadne opet ću postaviti laminat.
 
Nazad
Vrh