Centralno i etazno grejanje.

Jeftinije i bezbolnije je kupiti svakome ukucaninu po jednu perjanu jaknu, i ako nestane struje na par sati jakne ce odraditi posao samo tako...... :LOL:
 
  • Like
Reagovanja: SDF
Ima kod mene još boljih likova....
I muških i ženskih...😂
Prezime celu Zimu sa 1 do 2 kubika drva...
Malo na posao, malo kod komšija, malo kod drugara na 1-2 sata, uveče kući, založi vatru-dve i prođe Zima...
A ima i koji se udaju i ožene preko Zime...
Najjeftinije grejanje kod drugog na konak....😃😁
Koje je sposobnije i brže....😂😅.
 
Има један у суседном селу хвали се да не потроши 1 метар дрва. Баш као што је добродол описао. А човек има земље и пара.
 
Pre me to nerviralo,isto i tu jedan moj prijatelj stavio pec na bale i kao on trosi toliko a koliko ja to je uvek njegovo pitanje a njegova kuca je 70 kvadrata a moja oko 170 ali tek posle sve izlazi na videlo kad on kao dete u obdanistu,zena na poslu a on u basti pa do 11 h i nelozi a ja do toliko vec 3 bale potrosim

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Potrosi on mnogo vise dok dostigne "radnu" temperaturu u kuci. Mnogo je gora varijanta ponekad loziti, naspram kucu stalno drzati toplom. Ja od kako sam upalio kotao pre mesec-2 dana uopste ga ne gasim, samo se po malo lozucka. Trenutno je voda na 40 stepeni a u kuci 23-24 stepena. Kada zima pritegne ja malo pojacam lozenje i to je to....
A opet kod drugara koji trosi jedan metar bukve za sezonu (kao oni gore pomenuti), lozi kaljavu pec. Uvece kada dodu sa posla nalozi pecku toliko da nemozes ruku staviti na istu, prosto osecas kako pece na lice kada stanes ispred nje. A od posadi ledja zabu bas zestoko. Sve ostalo osim peci sto dotaknes kao da je upravo izneseno iz frizidera......
 
Mislim da nisi u pravu....
Gde je jedna soba, dobro izolovana, sa novim PVC stolarijom u vidu prozora i vrata, prostor se za 1 sat ugreje na 20 stepeni.....
U sobi ložim samo uveče, oko pola 7, za sat-sat i po bude 18-20 stepeni, a kad uđem u sobu, bude oko 11.....
Ložim do 10-11 i bude toplo do jutra, kad ustanem ne bude hladnije od 14-15 stepeni....
 
Пуно губиш огрева да постигнеш температуру. 20 °С је ни тамо ни вамо. 23-24° С је већ нешто. Да убациш у ту рачуницу 1.5 тона угља који би ложио преко ноћи и ујутро док не дођеш кући ситуација је потпуно другачија. Нема чекања и великих осцилација температуре.
 
Potrosi on mnogo vise dok dostigne "radnu" temperaturu u kuci. Mnogo je gora varijanta ponekad loziti, naspram kucu stalno drzati toplom. Ja od kako sam upalio kotao pre mesec-2 dana uopste ga ne gasim, samo se po malo lozucka. Trenutno je voda na 40 stepeni a u kuci 23-24 stepena. Kada zima pritegne ja malo pojacam lozenje i to je to....
A opet kod drugara koji trosi jedan metar bukve za sezonu (kao oni gore pomenuti), lozi kaljavu pec. Uvece kada dodu sa posla nalozi pecku toliko da nemozes ruku staviti na istu, prosto osecas kako pece na lice kada stanes ispred nje. A od posadi ledja zabu bas zestoko. Sve ostalo osim peci sto dotaknes kao da je upravo izneseno iz frizidera.....
Naročito kod centralnog na čvrsto gorivo je mnogo bitno da je kotao stalno u radu.Najbolje je da napojna bude 80 a povratna 60 da se ne bi stvarao kondenz i samim tim smanjuje vek trajanja.Ali retko ko se toga pridržava.
 
Kad krene sezona loženja upalim i više ne gasim,samo menjam čvrsto-gas,kad je veća od nule i kad sam na poslu oko poljoprivrede uglavnom na gas posle kad završim oranje u kad krenu malo jaču mrazevi prelazima na čvrsto.Najmanja mi se potrošnja pokazala kada nom stop radi i održava konstantu T.Kad sam ranije zagasio kotao uveče pa ujutro krenuo da ložim veća je potrošnja bila i varirala je T .Kuća je dobro izolovana i sa dobrom stolarijom i najbolja varijanta da se održava konstantna T .
 
Potrosi on mnogo vise dok dostigne "radnu" temperaturu u kuci. Mnogo je gora varijanta ponekad loziti, naspram kucu stalno drzati toplom. Ja od kako sam upalio kotao pre mesec-2 dana uopste ga ne gasim, samo se po malo lozucka. Trenutno je voda na 40 stepeni a u kuci 23-24 stepena. Kada zima pritegne ja malo pojacam lozenje i to je to....
A opet kod drugara koji trosi jedan metar bukve za sezonu (kao oni gore pomenuti), lozi kaljavu pec. Uvece kada dodu sa posla nalozi pecku toliko da nemozes ruku staviti na istu, prosto osecas kako pece na lice kada stanes ispred nje. A od posadi ledja zabu bas zestoko. Sve ostalo osim peci sto dotaknes kao da je upravo izneseno iz frizidera......
Odkad smo stavili stiropol na kucu u 8-9 se prestaje sa lozenjem, jer ako nastavis oko 11-12 ne mozes spavati koliko je vruce. Dok nismo imali stiropol lozilo se dooosta duze. Pec je alfa 20kw.
Pri nestanku struje (posto nemamo onaj pretvarac), zatvore se svi cugovi i odvrnu svi radijatori. Majstor nam je tako napravio da voda prvo ide na drugi sprat pa tek onda na prvi. I za kratko vreme dole radijatori budu ladni ali zato gore fino toplo . Nisam se trudio nabavljati te pretvarace jer struje nestane svega par puta u godini.
 
Također sam mišljenja da nije dobro ako temperatura previše varira. Ložim u šparetu za centralno, i nemoguće mi je držati konstantnu temperaturu jer treba ložiti svakih 30 do 45 min. Prije spavanja je obično temperatura u boravku najviša, ali od 22:00 do 8:00 padne za 4-7°C, ovisno o vanjskoj temperaturi. Imam i plin, ali nisam do sada pokušavao noću održavati temperaturu do 3°C nižu od one navečer. Npr. navečer 22, a noću oko 19°C. Možda napravim probu i vidim koliko plina potrošim kroz noć.
Doduše malo mi je problem uključiti obje pumpe, je se smjer strujanja tople vode u cijevima međusobno tuče.

@talianu,​

kod mene su i izlaz iz bojlera koji je u garaži i izlaz iz peči (špareta u kuhinji, spojeni na gornju cijev cjevovoda grijanja i kad radi samo jedna pumpa sve je ok.
Kako je to izvedeno kod tebe?
 
Kod nas podigli cenu susenih vreoca sa 12500 na 15000 po toni. Moje misljenje je da uzimaju kajmak da ugalj nije nabavna cena toliko otisao gore....
 
Ja kad jednom startujem ne gasim tako sam radio i dok je bio kotao na drva i sad na pelet.Držimo 24 stepena.Stiropor 10,Alu stolarija i za 128kvadrata koliko se greje prošle godine 4,5t peleta.Sad na to treba da se doda novih 70kvadrata i prelazimo na toplotnu pumpu.
 
@iwanho
Kod mene nikad ne radi dve pumpe istovremeno.Nema potrebe centralni termostat sam izbacio jel mi ne odgovara.Svaka prostorija ima termo glavu i svako ugodi kako mu odgovara Linija je povezana na dve kuće u jednoj smo 4-ro u drugoj su 2-je i između je letnja kuhinja koja je centralna kuhinja cele godine tu se sprema hrana i jede u kućama se ne kuva.Svako u svojoj sobi namesti kako mu odgovara ,ćerka oće hladnije sin toplije ,ja i supruga spavamo na hladnijem ,dnevna nam toplija ,u maloj kući isto tako namešteno ta letnja kuhinja je jedina koju zadnji gasi a prvi pali termo glavu i tu je unutrašnja izolacija tako da se brzo greje ali brzo i hladi.Kuoqtila su sva bez termoglava i otvorena skroz . Takav režim nam se pokazao najekonomičniji.Ako ugasim recimo u 10 uveče ujutro treba sat duže da s zagreje na temperaturu boravka ali za taj sat povuče više energenta nego kad radi nom stop.Kuća mi je plasnski loše urađena tj super je urađena što se komforna tiče ali jako loša za grejnu sezonu pa imam nepotrebno grejanje hodnika 44 m2 i verande 20 m2 hodnici su centralni pa ih grejem bez veze a veranda je cvečara pa i nju grejem bez veze zbog cveča ali u njoj je manji režim na 2-ci cc 17C a hodnike držim na trojci 20-21C.
Sve to snadbeva kotao bereta 28KW i centrometal 50KW ,čvrsto samo bukva svake sezone gledam da uzmem oko 25 m2 ,takav režim od 2004 g.
Bereta je počela da zeza tj nešto loše radi sanitarna voda pa smo prešli na bojler za struju a kotao sam jedan menja 2013 g.
 
Mislim da nisi u pravu....
Gde je jedna soba, dobro izolovana, sa novim PVC stolarijom u vidu prozora i vrata, prostor se za 1 sat ugreje na 20 stepeni.....
U sobi ložim samo uveče, oko pola 7, za sat-sat i po bude 18-20 stepeni, a kad uđem u sobu, bude oko 11.....
Ložim do 10-11 i bude toplo do jutra, kad ustanem ne bude hladnije od 14-15 stepeni....
Znaci ipak ne gresim ako ujutro bude 14-15 stepeni, a predvece bude 10! A verujem da ide i ispod toga......
Posle treba dobro krkanje i to na kraju bude zubatih 20 stepeni... Bas o tome sam pricao, sporet greje sve pece, a **greška ozebe kada sednes u fotelju......
Kod mene je zadnje lozenje pred spavanje znaci oko 10 uvece, i do jutra temperatura spadne sa recimo 24 na 23 stepena, a mozda i ne padne nista....
Inace imam kotao za bio-masu 40kw isamo sto lozim drvo, konkretno topolu, i potrosim toga 3 zmajevke + jedna se uvek spremi za rezervu....
Kuca je spratna 200 kvadrati bez demit fasade, samo afrakcija. Onako kako se malterisalo pre 30 godina.....
U pitanju je sumski otpad sto ostaje posle sece sume.
Koji ostaje da lezi po parceli uglavnom raslje i trupci sa manom (natruli, popucali prilikom obaranja, itd...)
Sve to me kosta blizu 200e za sezonu sa sve gorivom sto potrosim dok odem u sumu da to drvo donesem........
 
Evo kako to kod mene izgleda...
a3b59a8053e894a025c10bd08d36ca2d.jpg
489fec561dff0a4dd92cdf0573f1051c.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Тренутно ложим канадску тополу, чувам багрем за хладније време. Разлика је багрем две канте дневно од 06:00 до 20:00 а тополе 4-5 канти.
 

@talianu,​

hvala ti na odgovoru i detaljnijem opisu.
Imamo jako puno sličnosti u sistemu grijanja. Ja sam također eliminirao centralni digitalni programabilni termostat jer je počeo nešto zezati. Sad je kratko spojen , odnosno kao da je stalno preniska temperatura. Kuča je poluetažna sa stubištem u sredini, a svi radijatori imaju termo glave koje se u svakoj prostoriji podešavaju prema željenoj temperaturi. Problem uključivanja obje pumpe u isto vrijeme sam spomenuo iz razloga što bih navečer prvo trebao spustiti temperaturu vode u sistemu ispod 55°C da se ugasi pumpa kod špareta i onda ručno uključiti bojler. Bojler je samo za grijanje, topla voda se priprema drugim, protočnim.
Kad je prije nekoliko godina kod nas bila malo žešća zima (ispod -15), ujutro sam uključio bojler i istovremeno naložio vatru u šparetu. Primijeto sam da se pumpe u početku malo "bore", ali nakon kratkog vremena je sve normalno profunkcioniralo. Kao da su se stvorila 2 zasebna kruga cirkulacije. Uglavnom vrlo brzo sam uspio podići temperaturu vode na radnu (60), a dalje je onda šparet održavao bez problema.
Ne znam jel istovremeno uključivanje obje pumpe štetno za pumpe i koliko. Pritisak u sistemu je 1 bar, a sistem je zatvoren sa dvije ekspanzione posude (jedna u bojleru i druga za grijanje šparetom. Visinska razlika najniže i najviše točke je cca 2,7 m.
 
Nazad
Vrh