Centralno i etazno grejanje.

Velika ti je razlika u temperaturi.Kondenzuje i do 60 stepeni.Stavi malo ispod 60 i pogledaj da li kondenzuje.Ne treba niko da ti kaže.
Oko 40 mi je bilo dovoljno I na drva da bude 26 27 stepeni,mislim da nije to problem vec samo velika razlika u temperaturi,bas mi to danas I kolega kaze,da probam da drzim na 20 nocnu I kad nismo kuci a 23 kad smo kuci.
 
Koliko izadje grejanje na gas za kucu 100 kvadrata mesecno ili za jednu zimu ,da bude fino toplo ,koliko je potrebno investirati da bi se preslo sa centralnog na drva na gas ?
Oko 75.000 din. za grejnu sezonu.
Izolacija stiropor 5 cm. na tavanu,ploči,takođe poredjan stiropor 5 cm.
Stolarija drvena,dobra.
Temperatura non stop 22 stepena,sanitarna voda u kupatilu i kuhinji.Šporet na plin.
Kada nije grejna sezona,za sanitarnu vodu u kupatilu,kuhinji i šporet plaćam oko 900 din/mesečno.
Oko plaćanja računa.Kod nas u opštini ne moraš platiti ceo mesečni račun tokom zime.Možeš platiti 60 % a onih 40 % plaćaš u maju,junu,julu i avgustu.
 
Do pretprosle godine sam se grejao na sojine bale, a onda sam kupio kucu u selu koja je vec imala centralno na cvrsto gorivo(ugalj, drva).Mogu vam reci da je grejanje na bale mamara naspram ovoga. I jeftinije i manje zahtevno oko pripreme lozenja.Prosle godine sam sjebao leđa unoseći ugalj u podrum sto mi se nikad nije desilo sa balama,a znali smo i po 1000 bala u toku dana natovariti, istovariti i sve pocistiti.Ove godine me ponovo uhvate leđa spremajući drva za ogrev, tako da sam popizdeo i narucio dve inverter klime 12 i sad se trenutno grejem na njih.Kuca nema izolaciju, a stolarija je drvena duva na sve strane. Porucio sam i pvc stolariju i ako bog da sledece godine radim 10cm stiropor i prelazim na gas. Ne zelim vise da se kicmim.Zdravlje nema cenu.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Jedno pitanje za ove sto imaju na gas,jel ako nekad dodje hladan talas jel nemate problema sa smrzavanjem dotoka gasa?posto ovde kod nas malo malo bilo a nije bio ni neki minus

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
I sa peletom opet ima fizikalije,gas nisam hteo jer nikad ne znaš kad može poskupeti da bude neisplativo i zbog toga sam se odlučio za toplotnu pumpu i da bih preko leta imao mogućnost hlađenja.Još kad namestim fotonaponske panele neću imati nikakvog troška za grejanje i hlađenje.
Da li si uzeo pumpu koja zagreva i sanitranu vodu?
Znaci 4 vodni sistem cevi cim imas za grejanje i hladjenje?
 
Nema bato ni gasa ni kanalizacije
Još malo ni ljudi neće biti

Sent from my moto e5 using Tapatalk
A jbg,to je druga priča.Greješ se kako moraš.Ništa ja nikom ne zameram.
Ja sam izneo moje dvoumljenje oko izbora grejanja a sad ispadoh i raspikuća koji ima novac za bacanje,tajkun-šta li ću biti do kraja.
 
Poslednja izmena:
Oko 40 mi je bilo dovoljno I na drva da bude 26 27 stepeni,mislim da nije to problem vec samo velika razlika u temperaturi,bas mi to danas I kolega kaze,da probam da drzim na 20 nocnu I kad nismo kuci a 23 kad smo kuci.
Ja sam ti izneo samo do koliko možeš da ideš i da kondenzuje.Bolje je ići sa većom temperaturom jer će kraće raditi a ti radi kako hoćeš.Ja idem od 6 do 19 na 22.Od 19 do 23 na 23 i tokom noći na 21.
Zato ti sporo nagura jer ideš sa 40 stepeni.
I još jedan savet ako imaš termo-glave.U prostorijama u kojima manje boraviš pojačaš kada ti treba.Nemaš potrebe da greješ ako nikog nema.
 
Moj komšija je imao grijanje na gas iz one velike boce. Imao je problema sa zamrzavanjem. Šta je mrzlo ne znam ali često je prekidao sa radom kad baš zahladi. Zvao ove dobavljače i tip mu kaže da ima ljetni i zimski gas pa ako nije potrošio ljetni može doći do problema. Izjava za smijanje ili plakanje. Otkazao je grijanje i vratio bocu.
 
To sa zamrzavanjem izgleda ovako odprilike, uglavnom zamrzava kad je mala kolicina plina u rezervaru i kad je napolju rezervar, treba ga staviti u zatvoren prostor ili necim zastiti, ponekad razvozim plin pa znam o cemu pricam. Kvalitet plina zavisi odakle se nabavlja.

Sent from my SM-A315G using Tapatalk
 
Zorane,znaci mi svaki savet,kazem tek ulazim u sve ovo.ovih dana isprobavam kako mi odgovara.imam na svim radijatorima termo glave samo ih nikad nisam koristio dok sam lozio drva.Jos jedan razlog sto sam presao na gas je prelazak na vrsidbu kukuruza u zrnu,dok smo brali u klipu ostajale su nam sapurike koje su mi mnogo znacile,prosto ne znam da lozim bez njih.
 
Zorane,znaci mi svaki savet,kazem tek ulazim u sve ovo.ovih dana isprobavam kako mi odgovara.imam na svim radijatorima termo glave samo ih nikad nisam koristio dok sam lozio drva.Jos jedan razlog sto sam presao na gas je prelazak na vrsidbu kukuruza u zrnu,dok smo brali u klipu ostajale su nam sapurike koje su mi mnogo znacile,prosto ne znam da lozim bez njih.
Ja ih prodam.U boljoj godini mi isplate skoro celokupno grejanje a u lošijoj kao ova neka isplate pola pa ću morati biti zadovoljan.
I ja imam termo-glave sem u prostoriji gde je termostat.Tu treba da su radijatori otvoreni.I ušteda je u sanitarnoj vodi.Za 2 osobe mesečno ode oko 4 kubika-znači kupanje za oko 150 din.Da li se to može izvesti sa el.bojlerom.Ne verujem.
 
@miksan
Nije 4 vodni sistem obična 2 voda za grejanje za sada a u planu je da se razvuče još jedna vertikala sa Fan-coil uređajima i da služi za hlađenje i možda eventualno za grejanje,to ćemo videti još.Ova vertikala moraju cevi biti izolovane da ne bi rosile prilikom hlađenja.
@MDrasko
U drugi bunar koji je odmaknut od prvog 30m.
 
Znam par ljudi u selu da su se prikacili na gas ali su imali problem sa smrzavanjem pa su jos stavljali neke grejace na spoljne cevi,hteli moji da stave ali bas zbog toga se predomislili

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Nazad
Vrh