Centralno i etazno grejanje.

Ja sam zitnu slamu probao samo prvu godinu i nikad vise mnogo pepela , samo kukuruzovinu za kombajnom i uljanu repicu ja prezadovoljan.
 
Do 2012. grejao sam se uglavnom na ugalj i drva, kotao Megal 40kw. Sledeće godine ugradim gorionik za pelet, i te zime sam se grejao na pelet. Medjutim potrošnja velika. Narednih godina nastavim samo na drva. 2018. promenim kotao, uzmem TKAN1, kombinovani drvo/pelet. 90% se grejem na drva, na pelet samo kada su neki praznici, za slavu, i slično. U drugoj kući imam alfin šporet 90, taj može da pogore drva skoro kao kotao...

Imam dosta svoje šume, iskupim drugare, i odradimo to relativno brzo. Tako da spremim dovoljno drva, a peleta potrošim do pola tone...

qM0WMaX.jpg

9SQya6N.jpg

JmNcrcr.jpg

9XQZJBT.jpg

uXGomeK.jpg

NbeNon0.jpg



Pod šupu mogu da smestim do 40 kubika drveta, ali razvrstano na tri dela. Jedan za šporet, drugi gde je grabovina, cerovina i bukovina za kotao, i treći deo gde stavljam samo bagremova drva.
 
Znam , zato sam i napisao. A koliko su drva,ako znas?
Bagrem je 5500 do 6000....
Kubik bukva-cer-grab ne možeš naći ispod 6000....
I uvek svađa oko stvarne količine i kvaliteta...
Ili je manje ili su samo oblice, neki ogranci debeli kao ruka i tako,gde gde ubace i po kojiu oblicu lipe i tvrde da je to "bela" bukva, ma bruka šta se sve radi i što je najgore, najčešće prolazi...
 
6000 din Fruskogorski hrast i sad i u Maju kad sam uzeo ,doneo mi oblovinu preko 1 metar u precniku a lepo sam mu reko da mi iscepa u krupno posto ima ono svrdlo ,kaze nije imo vremena jos su vruca direkt iz sume
 
Komsija ima aran za secenje drva sece 300 din od metera ne isplati mi se akati motorku za te pare ali kad vidi odustane nema skim da podigne onda mu ja pomazem otegnu se muda do kolena
 
U te peci za bio masu mozda bi se moglo ubaciti i stari guma da drza vatru plasticnog otpada itd jes da bi čadilo al resio bi se i deo otpada ,da li bi pelet mogao da se radi od plasticni flasa i tako nekog otpada
 
Nazad
Vrh