Centralno i etazno grejanje.

Prošle godine ugrađena toplotna pumpa,sledeće godine ću staviti 5-6kw fotonaponskih panela i eto grejanja za džabe.
 
Neko spomenu šupu za Bale,
Jeste mi u planu ali retko ko Bale za grejanje stavlja pod šupu ja moje ni ne pokrivam
Dole suva gore mokra i nema brige!!!
Jedini problem je pepeo npr nedeljno 1_1,5 bure 200l, onda napunim 4_5 buradi pa odnesem na njivu na gomilu gde kamarim stajnjak
E sad ja u peć ništa osim bala ne ložim
A posmatrao sam po selu tu svašta što udje na vrata trpaju lomljenje palete, panjeve, gume, staro ulje, cipele i garderobu, džakove sa piljevinom, granje, čak sam bio svedok kremacije uginulih jaganjaca





Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Ja isto imam pec na bale od bajus iz sente,lozim samo bale od 7h ujutru do 23h a prosecno potrosim oko 1000-1200 bala a grejem oko 200kvadrata, a bas me zanimaju peci na bale sukom

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Koliko kostaju bale kada vec ih pominjete, kod mene u nisu, nema proizvodnje da bi mogla domacinstva sama da baliraju, prosto nema od cega sem od kukuruza koga je sve manje.

Dajte neke brojeve na 100-200km od Nisa ako ima neko nekog za pelet.
Zvao sam Boljevacku fabriku krajem septembr ai rekose imaju oni pelet ali ne rade maloprodaju ako oces pelet dodji sa prevoz i teraj.
 
Utovar istovar 20din po bali dodju 4 garagana i nema brige
Bale na 20_30 metara od peći možeš u ruci donet možeš u kolicima a mi prikolicom pa je ostavimo na 6m od peći
Jedan no taj pepeo
Što se loženja tiče to nije problem jer svakako smo napolju po ceo dan stari i ja
Što se tiče prljanja dvorišta balama samo ću reći da sam navikao jer u dvorištu imam 100_150 ovaca na jaslama



Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Za sledecu sezonu imam u planu da uvedem parno grejanje i kada se vec povela tema o balama ne izgleda mi kao losa stvar.
Sta balirate, soju, kukuruz, slamu?
Sta se najbolje pokazalo?

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Soja ti najbolja, kukuruz i obicna slama od psenice slabi, kazu da su ostaci od uljane repice dobri. Ovo je iskustvo mog zeta koji ima 12 god pec na bale
 
kako ozvezavate vazduh tj. ovlazavate kada s egrejete na klimu? Pustao sam klimu prosle nedelje, klima je nova, namestena jula, dosta je vaduh suv
 
Utovar istovar 20din po bali dodju 4 garagana i nema brige
Bale na 20_30 metara od peći možeš u ruci donet možeš u kolicima a mi prikolicom pa je ostavimo na 6m od peći
Jedan no taj pepeo
Što se loženja tiče to nije problem jer svakako smo napolju po ceo dan stari i ja
Što se tiče prljanja dvorišta balama samo ću reći da sam navikao jer u dvorištu imam 100_150 ovaca na jaslama



Sent from my moto e5 using Tapatalk
Ako ima ko,a ovde kod mene bas tesko mozes naci,pogotovo ako cuju da su bale eh,pa onda se kompalujem sa prijateljom ili sam,na 200 bala nikog ni ne zovem,tolika mi je norma sam da odradim,bila jednom ekipa iz okolnog sela ali ovaj njihov glavni je sad u cuzi pa nema nista

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Imam par poznanika koji zbog (radi) nedostatka radnika na utovaru bala prelaze na grejanje na plin i prodaju prese..
Naravno, svi pre toga rasprodali stoku i zaposlili se po okolnim mestima....
Čak i "brazilaca" nema, i oni se "pozapošljavali"...😂
Viđam ih jedino na prikolicama za branje duvana u rane jutarnje sate na relaciji posao-kuća pri povratku iz 3. smjene ili ranom odlasku u 1.
Ja se i dalje grejem na drva, nemam nikakvog računa da prelazim na eventualno plin, koji je kroz selo " proveden" prošle godine,jer uglavnom provedem oko 12 sati dnevno van kuće....
Majka založi vatru-dve, za sada, dovoljno....
A Zime sve duže i duže, i slabije !!!
Sva gamad od insekata preživi....
Inače, u nekom dugoročnom planu je instalacija solarnih ćelija....
Proizvodnja el. energije i njena prodaja-predaja u sistem EPS-a, pa preko zime grejanje na el. energiju koju sam preko Leta isporučio u sistem..,.
Čekam najavljena zakonska rešenja i pravilnike u ovoj oblasti, pa da "uletim" u investiciju.....
Čini mi se kao najbolje rešenje....
 
Solarni sistem sam i ja analizirao, ali mi problem, kao i sve što država radi, je što je kod njih najavljena cena panela skoro četiri puta veća nego u slobodnoj prodaji, pa i ako daju to će biti nešto slično ipardu..
Platiš neku realnu cenu, a još toliko uzme država maskirajući lopovluk velikom papirologijom i zamajavanjem ljudi do te mere da se potpuno pogube u svemu tome..
 
Ne ne ne, investicija ide bukvalno samo iz sopstvenih sredstava, nikakve subvencije i krediti, brine me neuređenost na relaciji ja kao proizvođač i država kao kupac....
Kao i sa zamenom stolarije, bukvalno gomila papira, a dobitnici se već unapred znaju...
Veliki je problem višak el. energije proizvedene u dugim letnjim mesecima, kuda sa njom ako ne sklopiš Ugovor o prodaji ili ustupanju s državnim EPS-om..,.
Opet, ako je ne prodaš ili prepustiš, preko zime te neće pokriti proizvodnja ni polovinu potrošnje...
Investicija je potpuno neisplativa ako nemaš kome da isporučiš proizvod, ne postoji način da je dugoročno lageruješ, čak je skupa investicija i u neophodne stacionarne akumulatore i pretvarače.....
Sve je naduvano, čim se pomene....
Sami solarni paneli u ovom trenutku nisu skupi, ali jeste ostala prateća oprema za kompletiranje takvog sistema.....
Šupa i krovova na južnoj osunčanoj strani krovova, i pod uglom, imam na pretek u dvorištu....
Taj uslov ispunjavam...😂
 
Odavno imam parno grejanje. Zadnjih desetak godina se grejem isključivo na drva.
Razmišljam o kupovini kotla na gas, ali nemam ideju od kog proizvođača, jer svaki majstor ima nekog svog "favorita".
Ima li neko predlog?
Hvala unapred.
 
Sve si potpuno u pravu, ja sam čak i kompletirao jedan sistemčić sa dva panela, akumulatorima i pretvaračem za 1400€, ali mi to zasada miruje samo kao plan.
To da država pošteno i korektno preuzme našu struju ja ne verujem uopšte i bojim se da oni takvo nešto sigurno ne planiraju.
Oni će biti uključeni jedino na način kako sam gore objasnio-da uzmu svoj deo ali tako da je uvijen u ambalažu pomoći, a u stvari ti daju duplo golo..
E sad ako ti veruješ da će jedan krkobabić i slične njemu kolege, bilo šta konktretno napraviti za građane ove zemlje..
Oni trenutno pripremaju narod da plati priključak gasa po 800€, umesto da potpuno besplatno priključe ljude, ionako će to naplaćivati decenijama, ali im treba i to tako mora..
 
Nazad
Vrh