Centralno i etazno grejanje.

Kakav je gorionik, da li se samočisti od šljake?
 
Probao sam na izvršene čaure od semenske i ne može samo, mora da se meša sa nečim.Bez gorionika može ali moraš da stvoriš dobar žar i tek onda da sipaš čaure jer u suprotnom zagasi vatru.
Maticu jel moze jos neka slika gorionika,cena,kontakt majstora...
Ja sam hteo da se prebacim na bale ali sam odustao,sve mi se vise cini da je taj sitni ugalj najbolje resenje spram cene(dosta automatizovano a jeftinije od peleta) ,trenutno lozim susene vreoce koje placam 14000 a puni su prasine i tog sitnog uglja,svaki cas idem da dzagam, pitam se za koj' k... c dajem tolike pare a opet patnja.Jedino neznam dali moze takav gorionik na zrenjaninski kotao
 
Ja sam pokušao da snimim lepo ali se od svetla ništa ne vidi a pokušao sam i sa ugašenim pa ništa.Evo majstorovog snimka, tu na Y.T smo ga i našli, majstor Miroslav iz Gaja a evo i njegovog broja telefona +381628877364 a cena gorionika je 900 evra.
 
Dukej jeste dobra stvar ali mu je cena kao što je kolega Tomislav rekao.Malo je većih dimenzija pa je problem i smestiti ga u adekvatnu prostoriju.Mi smo u protekle 3-4 godine bili u potrazi za adekvatnim kotlom ili gorionikom.Ovaj Zaječarski je odmah ispao iz kombinacije zbog gabarita, cena nije problem, rešiš jednom i miran.U izboru je bio i TermoFLUX čija je cena kotla negde oko 2.500 evra ali treba da se uveze iz Bosne jer ih ovde nema na stanju a opet mi smo ugradili nov kotao u januaru/februaru 2016 pa bi bila velika šteta da se izbaci ili proda budzašto a koštao je dosta pa smo rešili da se dogradi adekvatan gorionik.
 
Mislim da je ovo tvoje bolja kombinacija, ipak je ono dosta skupo a garancija samo 2godine,sta smo onda ustedeli ako trece godine procuri ili zvekne nesto,onda bolje na pelet, ima ga svuda a kotao duplo jeftiniji.Pitao sam i za neki Obrenovacki(imao kolega Jan) cena kaze covek 4200e.
 
Maticu jel tu ima matematike?
100kg dnevno × 30 dana = 3000kg ×5000 =15000din mesecno.
Koliko si trosio da kazemo pravog uglja na nekom mesecnom nivou?
Ja grejem 200 kvadrata sa banovic kockom i ode 5t za sezonu, al greje se bukvalno non stop jer imam dvoje male dece.
 
Nije povezan termostat pa je ta potrošnja, biće manja kada se poveže i podesi kako treba.Treba da bude matematike jer smo za grejnu sezonu trošili u proseku između 8 i 10 tona Banović kocke plus sve ostalo što može da gori a nije voda uz obavezne čokanje, letvice i slično zbog potpale.Ovde ti ništa od toga nije potrebno, napuniš spremnik, pritisneš dugme i ćao.Za ceo dan bude 2 kofe pepela dok kod kocke koliko ubaciš toliko izbaciš šljake napolje svakoga dana uz obavezno čišćenje peći.
Nije poenta da se uštedi nego da ne budeš rob i non stop vučeš ogrev.Ko hoće da se ogreje mora i da potroši, to je činjenica.
 
Tačno! Ja potrošim na ovu temperaturu 6 - 7 bala. Kad bude još hladnije onda 8, a desi se i 9 bala dnevno. Bala me košta 75 din pa bolje ne računati koliko košta grejanje...
 
Nije povezan termostat pa je ta potrošnja, biće manja kada se poveže i podesi kako treba.Treba da bude matematike jer smo za grejnu sezonu trošili u proseku između 8 i 10 tona Banović kocke plus sve ostalo što može da gori a nije voda uz obavezne čokanje, letvice i slično zbog potpale.Ovde ti ništa od toga nije potrebno, napuniš spremnik, pritisneš dugme i ćao.Za ceo dan bude 2 kofe pepela dok kod kocke koliko ubaciš toliko izbaciš šljake napolje svakoga dana uz obavezno čišćenje peći.
Nije poenta da se uštedi nego da ne budeš rob i non stop vučeš ogrev.Ko hoće da se ogreje mora i da potroši, to je činjenica.
Lajk za zadnju rečenicu. Mi trenutno živimo na spratu kuće (prizemlje nije sredjeno). Tu imamo 100 kvadrata. Do sada sam u grejanje uložio 10.000 evra, ali zato imam 5 min posla na svakih 5-7 dana i grejanje me za celu sezonu košta oko 200 evra i to bez fasade. Sada smo stavili i fasadu pa ćemo videti koliko će biti ove sezone...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Nije povezan termostat pa je ta potrošnja, biće manja kada se poveže i podesi kako treba.Treba da bude matematike jer smo za grejnu sezonu trošili u proseku između 8 i 10 tona Banović kocke plus sve ostalo što može da gori a nije voda uz obavezne čokanje, letvice i slično zbog potpale.Ovde ti ništa od toga nije potrebno, napuniš spremnik, pritisneš dugme i ćao.Za ceo dan bude 2 kofe pepela dok kod kocke koliko ubaciš toliko izbaciš šljake napolje svakoga dana uz obavezno čišćenje peći.
Nije poenta da se uštedi nego da ne budeš rob i non stop vučeš ogrev.Ko hoće da se ogreje mora i da potroši, to je činjenica.
Jedno se ne bi slozio sa tobom, po pitanju sljake.
Mislim da ima vise sljake nego sto si uglja ubacio 😂😂😂.
Salu na stranu ja sam se relativno skoro prebacio na centralno i ugalj i u tom momentu mi delovalo kao najekonomicnije,nije mi tako strasno 5t na 200kvadrata i to da bude toplo, sve ostale opcije su mi delovale skuplje, kulturnije ali skupljepa sam se odluci na ovu.
 
Tačno! Ja potrošim na ovu temperaturu 6 - 7 bala. Kad bude još hladnije onda 8, a desi se i 9 bala dnevno. Bala me košta 75 din pa bolje ne računati koliko košta grejanje...
Dukej pa ti skoro ko na gas da se greješ.Ja sam uzeo za ovu sezonu 25 m drva imam i 10 od prošle g,i kako mi se čini po ovoj ceni i pilanja,unošenja ...itd da ću preći dogodine na gas definitvno.Gas koristim u principu dok ne završim oranje i dok se t ne spuste oko nule.Za novembar sam potrošio 27000 din,grejemo dve kuće i letnju kuhinju ,svi vole komotno ništa preterano.U tu cenu je i ispečeno oko 25 kazana rakije i po potrošnji to je oko11000 din.tako da je za kuću otpalo 16000dinNe verujem da bi sa tri metra drva mogao tako komotno da se grejemo.
 
Znam to, al' šta da radim. Nekad je to grejanje na bale bilo jeftino, više nije. Tu ne ubrajam varijante kad se ima sopstvena balirka, moba kod bacanja bala ili naći dva čoveka na dnevnicu, i sl. varijante kad to zaista mnogo manje košta. Doduše i dalje je jeftinije nego drugi energenti (za grejanje po mom ukusu), ali i najnekomfornije. Najveći problem mi je što ne mogu nigde maknuti od kuće jer treba često ložiti, a ni problem pepela nije zanemariv.
 
Po nekim vasim iskustvima,vi koji imate centralna,koliko najdalje moze biti kotao udaljen od krajnjeg radijatora ?,i dal je isto i za podno grejanje,tj koliko bi najdalja prostorija mogla biti od kotla ?.
 
Jedno bezveze pitanje . Imam centralno na drva , kotlovnica 10m od kuce , podzemne cijevi dobro izolovane , to je ok . Kuca prizemna 120kvm , izolivana . U kupatilo bojler kombinovani , pa kad radi grijanje prebacim slavine i iskljucim struju . I to je ok. Sad npr , da stavim ventile kod izlaza i ulaza cijevi u kucu , i zatvorim , i jos jednu pumpu unutar kuce sto je nikakva investicija , i otvorim ventile na bojleru a ukljucim ga . Nekad npr kad necu da lozim . Kolko bi , i dali bi uopste obicni bojler , neznam jel 2 ili 3kw , Boschov je samo to znam , mogao stici podgrijati kucu ? Ili bar neke radijatore.
 
Nazad
Vrh