Cene veštačkog đubriva u vašem kraju.

Nisam. 80kg/ha azota je oko 250kg/ha an/san (33-34 posto azota). 250 * 0.57 je 142kg/kj. To aproksimiram na 150kg, zbog lakseg racuna.
 
Ja bih KAN bacao u Jecam. Zato me i zanima cena, on se u jecmu na mojim njivama najbolje pokazao jer ovde jecam od UREA hoce da polegne.
umesto npr 100kg kana upotrebi 50kg urea pa ces dobiti pribliznu kolicinu azota, a jecam hoce da polegne od viska azota bez obzira sa kojim djubrivom isao prihranu, ako ne verujes razbaci 500kg/ha kana pa ces da vidis da li ce jecam da polegne.
kan se upotrebljava jedino kad su njive kisele
 
umesto npr 100kg kana upotrebi 50kg urea pa ces dobiti pribliznu kolicinu azota, a jecam hoce da polegne od viska azota bez obzira sa kojim djubrivom isao prihranu, ako ne verujes razbaci 500kg/ha kana pa ces da vidis da li ce jecam da polegne.
kan se upotrebljava jedino kad su njive kisele

To je ono sto me sad muci,nisam radio analizu a zemlja je ilovacasta pretpostavljam kisela. Opet kazem neznam tacno jer analiza nije radjena zato bih za svaki slucaj bacao KAN pa posle zetve da radim analizu da znam za sledeci put...
 
Na soju ne treba ništa bacati azota. Treba, recimo svake treće godine. Ona ima kvržične bakterije koje uzimaju N iz vazduha i to u količinama koje su sasvim dovoljne za soju. Provereno i upoređeno - isti prinos sa 200kg/kj ANa i bez đubrenja. U jesen ubacite fosfor, predlažem MAP (skuplji samo ako se poredi 1:1kg, ali zbog 52% fosfora u sebi isplativiji višestruko od neke NPK formulacije) i pri sejanju pomešate sa Nitraginom. Ljudi misle da nema veze ali ima itekako. Ne voli kad ima višak azota. Ako neko slučajno ne veruje, neka podeli njivu na dva dela pa će videti. Pa samo stavite na papir koliko više bi trebala da rodi da se isplati to đubrenje ANom.

Što se tiče cena kod mene, SAN 35.000din, AN 39000, UREA ruska 46.000, KAN 33.500
 
On ne služi da bi se dobio veći prinos. Bar ne direktno. Jednostavno pomaže da te bakterije lakše usvajaju azot, pa ti ne treba đubrenje. Ako i đubriš i mešaš nitraginom, samo ubiješ bakterije. Znači, Nitragin+đubrivo = imaćeš efekat samo od đubriva, al si potrošio nekoliko hiljada bezveze na nabavku tog đubriva; Nitragin bez đubriva = efekat od nitragina, uštedeo što nisi bacio đubrivo.
 
Ako ne sluzi za veci prinos onda koja je svrha koriscenja. Aj ti probaj podeliti jednu parcelu i nadjubri sa 150 kg/kj bilo cega od azota da ne kazem ureje a u drugoj polovini koristi triplu dozu ako zelis Nitragina pa nam javljas u jesen.
 
To je ono sto me sad muci,nisam radio analizu a zemlja je ilovacasta pretpostavljam kisela. Opet kazem neznam tacno jer analiza nije radjena zato bih za svaki slucaj bacao KAN pa posle zetve da radim analizu da znam za sledeci put...
Nema da brines, u vecini slucajeva takva zemlja ima nizi pH, tako da tuci sa kanom. I sam sam mislio svoj jecam u dve ture sa KAN-om. Mozda i probam jednu njivu sa kombinacijom Urea- Kan, da me zelja mine za eksperimentima. (imam i jecam, ma koliko cudno zvucalo)
 
Ako ne sluzi za veci prinos onda koja je svrha koriscenja. Aj ti probaj podeliti jednu parcelu i nadjubri sa 150 kg/kj bilo cega od azota da ne kazem ureje a u drugoj polovini koristi triplu dozu ako zelis Nitragina pa nam javljas u jesen.

Pa da, s tim da je nitragin besplatan a imaćeš isti prinos kao da si bacio tih 150 kg azota koji koštaju.
 
soja kao i ostali azotofiksatori se u prvim stadijumima rasta opredeljuje dali ce koristiti azot od azoto fiksacije ili iz zemljista, ako ima dovoljno azota u zemljistu onda odustaje od azoto fiksacije i ti gubis, nitragin se koristi uglavnom na zemljistima gde dugo nije sejana soja medjutim izdatak nije neki pa se koristi zbog brzine rasta populacije bakterija.zato se nepreporucuje bacanje azotnih djubriva samo male kolicine koje su potrebne za razvoj dok se neformiraju kvrzice.
 
Bacam oko 70 kg/kj ana.Na zemljiste gde ce se sijati soja.(do sada je uvek bila dzombara-kukuruziste)Planiram da sejem soju na soju,dali je potrebno i tih 70-tak kg/kj ili nista,neznam,nisam pametan......koristim nitragin-slavol uvek....
 
Nazad
Vrh