Cene veštačkog đubriva u vašem kraju.

kod mene ima i opcija da ti repro materijalm za sjetvu sa 1%.kamate dug vracas u gotovom proizvodu tako se ljudi ograde kada mu doveze kukuruz na jesen on ga mora uzet za dug nemoze vrdat netreba mi nije kvalitet itd ako ne uzme nema ni para za repro materijal
 
Ja kod nas radim ugovaranje proizvodnje soje već više od 10 godina i mogu reći da su od tih 10 godina, samo 2, eventualno 3 puta ljudi zažalili što su uzimali na paritet. Lično sam i ja uzimao tako, pošto sam imao drugih troškova. Prošle godine sam zažalio kao i svi i to toliko da ću ove sigurno uzimati za keš. Ne možemo samo na osnovu prošle godine suditi, tj sezone (još uvek je 2012).

Sa druge strane, iz prve ruke znam da će neke veće kompanije ove godine bataliti paritete, sve će biti za gotovinu. Jedna cena na proleće, druga na jesen. Nisu se još dogovorili za definitivno šta će i kako će, al vrlo brzo će sve znati.
 
Kod nas je 10e skuplje po toni djubruvo koje se placa do jeseni(30.10) i to se odnosi na djubriva svih proizvodjaca tako da je cesto vise isplativo da sacekas cenu kukuruza da ode gore prodas i platis nego da prodajes kukuruz kad ti treba repromaterijal.Znaci na vagon 100 eura izadje skuplje a kukuruz kad prodas za 2 dinara skuplje vec si bolje prosao nego da si odma platio.Kod semena je isto nesto malo skuplje mislim oko 250 din po vreci ako placas posle 01.06. dok hemija ima istu cenu kad god da je platis.
Ja licno placam cele godine po malo,deo kad preuzimam robu pa deo za neko vreme,pa pustim deo psenice predam nesto suncokreta za zamenu za repromaterijal i bukvalno ne osetim troskove proizvodnje.
 
Navika je čudo.Znam neke ljude koji od kada znaju za sebe uzimaju isključivo za paritet iako bi mogli bez problema isfinansirati proizvodnju.
Kada ga pitam zašto odgovor je prost.Imam 30 jutar zadužim npr 15 sa prosečnim rodom i 15 mi ostaje jel ako uzmem sa gomile teško vraćam na istu a gomilu ne diram .Nije ni pokušao da razmišlja ako uloži keš da će proći sa manjim troškom.Kada sam pokušao da ga posavetujem i ubedim samo je odmahivao rukom.

Isti slucaj i ja sam imao u vise navrata. Jednostavno ne zele da saslusaju cista navika pa makar imali mnogo novca na raspolaganju. E onda kad su proizvodi naglo poskupeli a oni pukli na paritetima shvatili gresku ali samo do naredne sezone sa nadom da vise nikad nece se isto desiti. Neobijasnjivo!
Bolje varijante od kesa nema!
 
И ја све финансирам из џепа зато и постављам питање о квалитету, а што се тиче прихране користим искључиво панчевачки кан и сан код нас је доста кисела земља па не користим уреу.
 
Čisto da spomenem da je kutinska 47din, pa sad kako ko voli. Ruska je dobra, al ja ću verovatno uzeti kutinsku, nije velika razlika u ceni.
 
Zasto je san jeftiniji od an-a a imaju isto akt materije azota?
Ja cu ici sa 80kg/ha azota u soji tj oko 150kg/kj san/an.
 
Nazad
Vrh