Cene veštačkog đubriva u vašem kraju.

Zanima me kakva su ovogodisnja iskustva i ucinci recimo na kukuruz, da li ste generalno zadovoljniji prinosom kukuruza sa zaoranom 3 15,16tnaestice,8 24 16 ili map sta se pokazalo korisnijim
 
Kod mena pala cena ruskog MAP-a 12:52. Sada košta 67 dinara za kilo kao i kazakstanski mini MAP 10:46 umesto dosadašnjih 69. Za tih 69 dinara se još uvek prodaje fertilov MAP 11:52. Pogađate za šta sam se odlučio?
Inače kupio sam danas i UREA za na tulajište, kutinska po ceni od 53,2 dinara za kilogram.

- - - - - - - - - -

Zanima me kakva su ovogodisnja iskustva i ucinci recimo na kukuruz, da li ste generalno zadovoljniji prinosom kukuruza sa zaoranom 3 15,16tnaestice,8 24 16 ili map sta se pokazalo korisnijim

Zavisi od potreba zemljišta za mineralnim hranivima. Bilo čije mišljenje ili iskustvo(osim možda prvog komšije) u odabiru vrste đubriva ti je potpuno beskorisno. Da li je bolji MAP, petnaestica ili nešto sasvim deseto, orjentaciono(na osnovu statistike urađenih analiza) za taj i taj potes reći će ti u nadležnoj PSS. Mi ovde možemo samo da razmenjujemo iskustva da li je bolji fertilov ili ruski MAP i da li je bolja kutinska UREA, ruska ili rumunska odnosno šta dobijamo za koje novce.
 
@Rajko
Luda godina kao i prinosi. Zakljucio sam da na zemlji koja je redovno dobijala stajnjak sam imao najbolji prinos. Zato ove jeseni vozam djubretaru i kupujem stajnjak.

Urea kutina no 1, za npk formulacije nisam nista bitno zakljucio.
 
Danas bacio nesto djubriva...Isao sam sa 80-90 kg MAP-a i 50-60 kg Kalijuma po k.j...Jako lepo se baca,nema trunke prasine,nadam se da ce ovo i ubuduce biti kombinacija kojom cu raditi,videcemo...Jul-Avgust ce pokazati.Idem jos Urea pred setvu oko 150 kg i SAN 50 kg po k.j kada bude 4-5 lista pred prvo spartanje!
 
@Rajko
Luda godina kao i prinosi. Zakljucio sam da na zemlji koja je redovno dobijala stajnjak sam imao najbolji prinos. Zato ove jeseni vozam djubretaru i kupujem stajnjak.

Urea kutina no 1, za npk formulacije nisam nista bitno zakljucio.

Identično zapažanje! Stajnjak je zakon. Veštačko đubrivo je samo mu ime kaže pokušaj da se nadomesti nedostatak prave stvari, kao kad imaš veštačko cveće u sobi umesto pravog.
Sutra ako Bog da teram kiperku na gomilu, a onda jednog dana i đubretaru. Nakupovao sam se jeftinog stajnjaka, dobio nešto čak i zabadava + moj domaći biće šta da se radi i tokom zime. Ja čak imam računa da platim da mi se uzore njiva na koju rasturam stajnjak i to u isto vreme dok ja rasturam. Cilj igre je da zaore sve te iste noći da ne bi bilo gubitaka usled isparavanja azota i razlaganja organske materije na površini.
 
Identično zapažanje! Stajnjak je zakon. Veštačko đubrivo je samo mu ime kaže pokušaj da se nadomesti nedostatak prave stvari, kao kad imaš veštačko cveće u sobi umesto pravog.
Sutra ako Bog da teram kiperku na gomilu, a onda jednog dana i đubretaru. Nakupovao sam se jeftinog stajnjaka, dobio nešto čak i zabadava + moj domaći biće šta da se radi i tokom zime. Ja čak imam računa da platim da mi se uzore njiva na koju rasturam stajnjak i to u isto vreme dok ja rasturam. Cilj igre je da zaore sve te iste noći da ne bi bilo gubitaka usled isparavanja azota i razlaganja organske materije na površini.

Isto to cu da uradim. U 5h krecem sa djubretarom, vozim 10tak tura, kacim plug i orem!
 
Nemacki KCL - kod nas ga ima u vecini prodavnica. Moguce da ga kod nas ima zbog repe, dosta se seje u mom selu.
 
Danas kupljena ruska 3x16 po 58 din/kg zadovoljan sam nije bilo puno grudvi i skoro i nije nista prasila..
 
Prednost Kutine ( i madjarske "genesis") je sto se lepo razbaci i rastorivac ne bude sav prljav od vestaka, pa posle treba pola dana prati isti. Razliku u prinosu hm... (necu nista reci) I za mene bitno, ruska je 50kg dzakovi, a madjarska 40 kutina 25/40kg.
 
A najveca u granulaciji, jer samo preko 95% iste granulaze se zaista lepo razbaca po njivi, a time se i prinos moze ocekivati bolji...
 
Nazad
Vrh