Cene krava i ostalih kategorija

pre Zemuna sam bio u selu i sam gajio krave bez pomoći roditelja, kao klinac pre faksa i srednje škole, jer sam to voleo idan danas volim stoku. Teško je kupiti a još teže odgajiti kravu, ja bih voleo da ima zarade u govedarstvu, ali je nema a cene su takve kakve jesu u kruševcu i okolini, a najteže je prodati da budeš zadovoljan sa cenom. Rođaka je prodala žensko tele pre neki dan za 300e od ekstra krave, ne isplati se da se čuva a pare joj trebaju. to je realna slika, i ja sam postao surovo realan kao odgovor na sveopšte stanje u poljoprivredi. I taman posla da se zameram bilo kome samo iznosim sopstveno mišljenje.
 
ma druze ok i ja sam od ove krave sto sam prodavao prodao njeno prvo tele isto zensko na kilo za 340 eur,to je ta cena.napravili su razliku u ceni izmedju muskog i zenskog skoro 100 din a kad odes u kasapnicu nema jeftinijeg zenskog mesa a bogami ni junetine ma sve su to matore kravudze.mozda je cena u krusevcu tako mala ali ovde kod nas je ova kao sto ja pricam.pa sto recimo od nas odavde,mada kod mene nema krava,ali u mojoj tazbini okolina topole svi prekupci teraju u kraljevo stoku,pa zbog pazaraca koji dole dolaze.
 
Ljudi u pravu ste vi obojica , ali ostaje i pitanje sta ko zeli da kupi , hoce li neko da kupi kravu koja samo na to lici ili hoce kvalitet.
Prvo i osnovno pravilo kupovine priplodnog grla je BEZITE OD PIJACE.
Krava koja se kupuje da ostane u domacinstvu najbolje da se uzme od poznatog vlasnika , a i onda znajte da necete dobiti naj grlo iz te stale.
Zdravu , steonu kravu ja ne bih dao za 700-800e ni u ludom besu , jer sam za jalovu pre 2 meseca dobio od siptara 1050e.
 
Dobra krava neide na pijac.............to je pravilo a te fore koje nakupci prodaju po pijacama nije deda mogao da je muze a dobra ili umrla baba pa deda prodao,ekstra itd.......

Ako stvarno nakupac kupi dobru kravu cuva je za nekog sa kim je dobar,zna ga ,rodjaci su ..
 
Mislim da su Milan i Ratko rekli pravu stvar,a sto se tice cene nemojte se prepirati,postoji krava od 700 a i od 1700,al zavisi kome sta treba.
Mi smo do sada kupovali od ljudi koji prodaju kravu a ja bim koju cu iz stale i svaka ima svoju cenu,sto mislm da je najbolje i najrealnije i za kupca i za prodavca.
 
Sad mozemo da ulazimo u polemiku sta je to dobra krava,po meni dobra krava je zdrava krava i koja ostaje redovno stevana.Koja ne ispunjava te uslove kalnica joj negine ,to sto ces nesto dobiti vise para sa podmetutim teletom ,je samo gubljenje obraza za sitne pare.Ja sam prosli mesec prodo 3 dobre trebala lova za zemlju sto sam kupio.Sistem dodji 2 dana kad se muzu pregledaj kolko imaju mleka i veterinar da je pregleda pred tobom kolko je stevana a ti je posle rani skim oces dal ce imati manje ili vise mkeka to me interesuje.
 
Jeste da se krava ne kupuje na pijacu, ali ja bih probao i na pijacu da nadjem, pa da se dogovorim sa prodavcem...
ako sve bude onako kako je on rekao, da ga u roku od mesec dana, dok se uverim da je sve tako castim jos sto evra, a ako ne bude, eto mene kod njega na vrata.
Dakle, ako hoce da garantuje na taj nacin, i da mi kaže koliko stvarno daje mleka i da li je zaista steona, da li je jalova, dobije još para... ako napravimo posao.
 
Tesko da ces takav dogovor ostvariti sa bilo kojim prodavcem na pijaci.Problem kod nas je pre svega u kvantitetu.Iz kvantiteta se radja kvalitet.A kako se mlecno govedarstvo iz godine u godinu desetkuje,broj kvalitetne stoke je konstantno u opadanju.Pa tako ono sto vredi retko kad napusta stalu.Da je obrnuta situacija,pa nam mlekarstvo ide uzlaznom linijom,bilo bi kvalitetnih grla koja bi kao visak bila ponudjenina trzistu pod normalnim uslovima.Ovako nam ostaje da uvozimo grla sumnjivog porekla i kvaliteta (sigurno ne uvek) i da cekamo neke bolje dane kojih nema na vidiku.
 
Slazem se da je tesko, ali ne i nemoguce.
Evo, pretragom oglasa naletim na oglas, pozovem, krava prodata.

Raspitam se malo o kravi, kakva je bila,koliko stara, ok nije mlada, ali ja ne trazim DEVOJKU, a davala je 20+ litara mleka...
Za 800 evra!
A ja da dam 900 za kravu koja daje 10 litara? Po kojoj logici?
Dacu 900 za neku kravu i casticu coveka 100 evra ako je sve kako mi bude rekao, spreman sam da dam hiljadu evra za neku makar malo mlecniju kravu.
Ne ove koje daju 10-13 litara. Nesto ipak malo mlecnije.
 
Druze za tih 100 evra koje oces vise da das sipaj gorivo u auto i kreni po selima.Stanes ispred obavestajnog centra(prodavnice) obrnes turu pica i saznas ko ima kravu za prodaju,koliko ima mleka,hrane za njih,cija zena kakve gace nosi itd..............................samo malo volje ti treba
sta mislis kako nakupci rade?
 
Poslednja izmena:
Slazem se, ali moj domet je bicikla, ne vozim - iz zdravstvenih razloga ne mogu imati vozacku.
Jedino ako mi kazes koje selo pa da zapalim tamo i raspitam se. Obici sva sela, malo je poteze.
 
Mislim da još nije vreme kupovine kvalitetnog goveceta, jer hrane još ima i zima je tek počela a ni setva nije blizu tako da još ljudima ne treba para. Kad dođe proleće, ponestane hrane, koja će pritom biti skupa a setva se približi i zatreba para, verujem da će biti nešto bolje ponude.
Nije jedino važno koliko krava daje mleka, nekad je bolje kupiti kravu koja daje 12 litara i pritom je zdrava pa ne moraš udarati injektore i kojekakva čuda i pritom imati obustavu mleka od 7 dana pa analiza pa ponovo nevalja pa u krug, nego koja daje 20litara sa svim tim poteškoćama. Pritom da bi se dobilo mleko ekstra klase moraju da se izmuzuju na svakih 8 sati i poboljšana ishrana zbog proteina. Svi ovi problemi nisu prisutni kod krave koja daje 12-13 litara, tako da je pitanje šta je bolje osim ako se mleko ne prodaje nekim mlekarama koje to ništa ne kontrolišu i pritom plaćaju mleko 23-26 dinara po principu samo da je mleko.
 
cyber stavi ti u dzep jedno 2000-3000 eur idi u selo sa najboljim stocnom fondom,udi u najbolju stalu kod najboljeg domacina,koji ce ti dati da biras od njegovih recimo 20 krava koje ima,znaci na koju uperis prst,kada mu manes sa tom lovom,a ne ti si spremio 700-800 eur i hoces rekorderku,e pa to brate nema!
 
Ne trazim ja rekorderku, nego kravu koja daje 14 litara mleka, koja se redovno teli, da je zdrava. Po mogucstvu da je vec steona.
One od 34 litra mleka dnevno ostavljam drugima, meni je dovoljno i tih 13-14 litara dnevno.
A za hiljadu bih trebao naci to sto trazim.
Nasao sam jednu koju necu musti do marta, pa mi se bas ne uzima. Teli se krajem januara, pocetkom februara.
A bas zimi trosimo mleko dosta i mlecne proizvode. Drugo, ne bih da mi se krava teli u vreme najvecih mrazeva.
I jos daje samo deset litara. Ipak, za te pare bih nesto malo bolje.
 
Poslednja izmena:
A sta smeta ako se teli u vreme mrazeva, pa nije tele pile pa da mu smeta zima.Cak im vise odgovara zima neg one preterane letnje vrucine.
 
Kako se trenutno krece cena kravama? ja cu imati jedno 10-15 na prodaju sto nismo osemenjavali ni pokusavali,i jedno 5 sto nisu za dalje drzanje samo klanica?
ili sve na klanicu da se vise niko ne muci i proklinje sto je usao u posao.
U pitanju je crno beli holstajn,sa potencijalom i preko 30l,doduse mi nismo forsirali neku extremnu mlecnost zbog cene hrane a i dodatnih troskova pri vecoj mlecnosti,em manjem veku krava.S obzirom na godinu verujem da retko ko je u mogucnosti i zelji da povecava klaonica mi se cini najbolje resenje,ali eto zelim cuti i vasa misljenja.
 
Nazad
Vrh