Cene junadi i gotovih bikova

Uzodali se kamioni tovare se bikovi ,drugar zvao Djurdjevica juce a danas tovari 3.5 e na meso ,koliko sam cuo od sutra stize tbc u vet stanice
 
Koliko kaže da je kiloda nije na radman?, imam trenutno 9 za predaju.

Poslato sa SNE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
zvoz ulja i junećeg mesa u Tursku bez carine

Blic Biznis

*

*06.06.2019. 09:09

*0

*

*

*

[https://ocdn]

Stupanjem na snagu izmena Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Turskom, od 1. juna, srpskim proizvođačima se otvaraju šanse za bescarinski izvoz sirovog i rafinisanog suncokretovog ulja, junećeg mesa, suvih šljiva, raznih vrsta povrća, hrane za kućne ljubimce, saopštila je Privredna komora Srbije.

Srbiji je prvi put odobren bescarinski godišnji izvoz u Tursku za 5.000 tona junećeg mesa, 25.000 tona suncokretovog sirovog ulja i 10.000 tona suncokretovog rafinisanog ulja, 15.000 tona semena suncokreta, 5.000 tona soje u zrnu, 500 tona preparata koji se upotrebljavaju za ishranu životinja, 500 tona hrane za pse i mačke, i 500 tona mantije.

[https://ocdn]FOTO: N. MIHAJLOVIĆ / RAS SRBIJA

Za određene namirnice su udvostručene kvote za izvoz

Takođe, izmenama Sporazuma o slobodnoj trgovini Turske i Srbije udvostručene su postojeće kvote za godišnji srpski izvoz u Tursku za grašak – sa 350 na 700 tona, pasulj i boraniju – sa 300 na 600 tona, kukuruz šećerac – sa 1.000 na 2.000 tona, suve šljive – sa 200 na 400 tona.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupna spoljnotrgovinska razmena sa Turskom u 2018. godini iznosila je 1.084,3 miliona evra, od čega je izvoz bio vredan 251,6 miliona evra, a uvoz je dostigao vrednost od 832,7 miliona evra



Poslato sa SNE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
ZZ Trlic 1.9 e vezani do 2 e slobodan tov ,izvozna farma Rakic do 2 eura za Bosnu i pricaju da iz Bosne nije krenuo izvoz u Tursku jos ni jedan bik nije otisao i da turci imaju visak junadi
 
Sad pričao sa drugarom, kaže zvao klaničare i cena 1,8€. Djurdjevic mu daje 1,95 ako uzme telad od njega.

Poslato sa SNE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Kako saznaje list „Gazdinstvo”, farmer S.L. (51 godina), u selu Dublje izvršio je samoubistvo. Njegovo telo pronašli su članovi porodice u štali. S.L. je bio primeran domaćin i uspešan tovljač junadi.

- - - - - - - - - -

Danas je u Državnim robnim rezervama potvrđeno da je Poziv za razmenu junadi za kukuruz doživeo neuspeh. Ovaj model nametnulo je Ministarstvo poljoprivrede, iako su farmerima 16. maja obećali da će se sprovesti klasičan otkup. Sada se pokazalo da je razmena bila osuđena na propast zbog administrativnih uslova i količina i da su to iskoristila 2-3 klaničara za umanjenje cene junadi. Farmere je pogodila ponuda da umesto prodaje junadi dobiju pravo na preuzimanje kukuruza, a da im junad ostane. To je, zapravo, značilo da se junad ponudi jednom ili dvojici klaničara koji su „spremni” da ponude dva evra za kilogram žive vage ili i manje. U kabinetu ministra poljoprivrede, pre minulog vikenda, predsedniku Proizvodne grupe (120 članova sa oko 2.700 junadi za isporuku) je rečeno da će se ponuditi novi model razmene, koji je Grupa predložila. Reč je o klasičnom otkupu 1.200 – 1.500 junadi po ceni od 2,20 evra/kg plus PDV i preradi mesa za konzerve, koje sada Robne rezerve nemaju na lageru. Za ovaj posao bila bi neophodna intervencija Vlade sa oko 300 miliona dinara iz rezervi, koje se uobičajeno daju za vanredne potrebe. Članovi Grupe dva dana nisu dobili zvaničan odgovor na dati predlog. U međuvremenu na videlo izlazi svakim danom sve više detalja da ovaj zastoj u prodaji junadi putem interventnog otkupa izuzetno odgovara klaničarima. Jedna od klanica nevolju farmera dobro unovčava – junad plaćaju po 1,90 evra/kg, ako farmer od njih kupi i tele po 650 evra uvezeno iz Rumunije. Uvezena telad iz ove zemlje su iz sabirnih centara i slabija su od naših, a događa se da u isporuci ima i 25 % uginuća. Klaničari farmerima koji kupe telad „garantuju” da će otkupiti tu utovljenu robu, a kao garancija „daje se reč” (bez cene). Danas u Udruženju „Agroprofit”, gde je povezana Proizvodna grupa tovljača, nisu bili voljni da komentarišu prekid kontakta sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, već da će sledeće nedelje imati više detalja o izvozu u Tursku, sa partnerima koga je pronašla Proizvodna grupa. Farmeri očekuju da čuju i ko to izvozi u Kinu i čiju junad, kada se iz njihovih štala ne kupuju. Očekivanja da u Tursku možemo izvoziti živu utovljenu junad nisu realne.
 
Ma šta kukate,baš nam je super,eventualno da se prestrojimo u svinjare,tu je super situacija... ili možda voćarstvo ,malina,višnja... cena za malinu 100 din/kg za višnju 50din/kg... Seljaka bre j...e ko kako stigne i na svim poljima...A u sve u cilju da druga ruka zaradi mnogo više od nas,samih proizvodjača...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Može Im se kad mi ne možemo da se složimo oko ničega pa ni oko naše budućnosti. Zato su takve cene u bilo kojoj sferi poljoprivrede ili stočarstva. Ja moje nedam za tu cenu pa makar bili kod mene jos godinu.

Poslato sa SNE-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
sad krece izivljavanje.

Covek iz sela prodao po 1,85,meri se na klanici i odbija 3% kala na tezinu bez ikakvog razloga osim da mu se moze.ponizavaju i unistavaju nas. Vlast laze,kakav izvoz sad su zacutali,nema nista bilo dobro dok je trajalo....
 
Pa jel vam obećao ministar 2,5 evra za kg.I šta sad?Nema nama boljitka dok nas predstavljaju ljudi kao Rističević.Za ovakve stvari trebao bi da leti ministar poljoprivrede ako ne i cela vlada.Mada vidim da je selu super kad SNS dobija vlast u svakom selu.
Pa ko radi još u selu ,sve to u firme ,najveća briga osim dece je pokositi travu oko kuće i oprati auto.kod mene u selu nas nekolicina radi seljaštvo ostalo sve u firme ,ono malo što ih još ima,ako će mo brojkama se cifrati to je ovako grubo 2-3 penzionera radi zemlju svoju,jedan matori pred penziju se vija sa ovcama a kičma mu u **greška otišla,još koju god do penzije a ne radi nigde,jedan 36 god radi zemlju sviju,ja 41,i još jedan 43,selo slepaca i mislim da sam sve pokrio.
 
Suština priče je da klasično,malo seosko gazdinstvo,kakvih je većina u Srbiji,nije finansijski rentabilno,odnosno ne može da pokrije troškove proizvodnje...E zato ljudi idu u firme,pa to što zarade,ulože u zemlju...ja tako radim,i mogu vam reći da je to tek čista propast jbt...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nazad
Vrh