POTREBAN INTERVENTNI OTKUP JUNADI
Novi Sad, 9. maj 2019.
Upravni odbor Udruženja „Agroprofit”, u čijem je sastavu i Proizvodna grupa odgajivača tovnih rasa goveda, razmatrao je danas stanje na tržištu utovljene junadi i učešće na Poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu. U ovom času tržište junadi je stalo, pa se predlože Vladi i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da preko Državnih robnih rezervi sprovedu interventni otkup, uz dinarsko plaćanje ili razmenu za kukuruz. Udruženje je procenilo da je realna cena za junad 2,20 do 2,30 evra po kilogramu žive vage (plus PDV). Farmeri nerado prihvataju razmenu, ali je ona danas jedini izlaz iz zastoja u prodaji kvalitetne junadi. U interventnom otkupu prednost bi valjalo dati gazdinstvima koja su ostala bez hrane i onima sa poplavljenog dela Banata. Trenutno tovljači koji su se prijavili Proizvodnoj grupi imaju u ponudi oko 3.000 junadi, sa težinom od 500-700 kg. Klanice i kupci dnevno kupuju svega 50-100 grla. Postoji procena da klaničari i izvoznici u Srbiji imaju mogućnost da za svega mesec dana otkupe oko 6.000 grla. Udruženje i dalje očekuje da Privredna komora Srbije ponudi nova tržišta za izvoz junećeg mesa, kao i da se sa partnerima iz Turske razjasni zbog čega nema najavljenog izvoza u ovu zemlju, kada je o tome postignut dogovor. Ova zemlja očekuje 30 miliona turista ovog leta i troši juneće meso. Iako nisu još uvek izvedene potpune računice o razvoju tovnog govedarstva, primećeno je da su podsticaji iz državne kase dali rezultate i da je sada broj kvalitetnih tovnih priplodnih grla znatno povećan, a uvoz se i dalje nastavlja. Proizvodna grupa odgajivača tovnih rasa, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, ove godine će izlagati na Poljoprivrednom sajmu, pa će posetioci po prvi put na jednom mestu moći da vide tovne rase kao što su šarole, angus, limuzinsko goveče i belgijsko plavo. Na sajamskoj priredbi je predviđeno da se odgajivači tovnih rasa okupe u četvrtak i da uz učešće predstavnika državne administracije i Privredne komore Srbije razmotre probleme u razvoju, a pogotovo plasman utovljenih grla.
- - - - - - - - - -
Beograd, 9. maj 2019.
Izvor: Radio Beograd
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je dao izjavu za Radio Beograd.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović uveren je da će cena tovne junadi rasti u narednim danima, jer postoji povećana tražnja na svetkom tržištu za goveđim mesom. On je naveo da počinju pripreme za izvoz goveđeg mesa u Kinu i Liban, a otvara se tržište Saudijske Arabije. Komisija te zemlje boravila je nedavno u Srbiji kako bi utvrdila da li je junetina koju nudimo za izvoz ispunjava Halal standarde. Kada dobijemo njihov sertifikat počeće i izvoz junećeg mesa na tržište Zaliva, rekao je Nedimović.
- Tržište u Persijskom zalivu je jedno od platežno najsposobnijih tržišta. Možemo reći da je to prodaja po najboljim cenama. Sertifikaciono telo će nam omogućiti prodaju kada dobijemo ovaj Halal standard i sve sertifikate usaglasimo. Čim dobijemo ovaj sertifikat krajem maja meseca onda je na našim prerađivačima i izvoznicima da dogovore i da krenemo u Persijski zaliv. To je dobro tržište za nas koje će biti otvoreno posle Turske i Kine.
Nedimović je takođe naveo da država podstiče stočarstvo kao motor koji vuče poljoprivredu.
- Subvencije za tovna goveda su povećane za 50%, samo u sistemu krava-tele za 100%. Mi smo prethodne godine imali nešto više od 20% više zahteva za tov za isplatu subvencija nego što je bilo 2017-te godine i to govori da ljudi ulaze u sistem. Što se tiče isplate subvencija gazdinstva ne treba da brinu, poljoprivrednici, stočari, mi imamo dovoljno novca, obrađujemo zahteve i biće sva rešenja doneta na plaćanje i ne brinite onda krećemo na isplatu subvencija za 2019-tu. Već su krenuli da pristižu i ti zahtevi.
Podsećamo Srbija je prošle godine u Tursku izvezla 3.609 tona junetine u vrednosti od 15,2 miliona evra. Za ovu godinu dogovorena kvota za bescarinski izvoz je 8.000 tona, ali se još ne zna kada će ta junetina krenuti za Tursku.