Cene junadi i gotovih bikova

Dragane nisu crni kao tura koju si imao u vreme popravke objekta za tov. Lepi su ovi, jel sa onima bila losa racunica?
Nisu oni loše izašli...korektno je to. Duga je priča zašto simental.
Evo pošto sad imam malo vremena... Da pojasnim odluku.

Prva tura koju smo uzeli je bila holštajn 220 kg i izašli su oko 400 eur,posle par meseci još jedna tura holštajna sa iste farme 135 kg i cena je bila 300 eur, sledeće godine farma je otišla u stečaj.

Prva tura je imala nešto niži prirast jer su bikovi bili malo probrani i lošiji,a otišli su sa 580 kg po ceni od 210 din + subvencije. Ovi od 135 kg su izašli prošle godine u avgustu (ulaz u julu) sa 573 kg po ceni 210 din + subvencije .

Hrana za prve dve ture .... prilično jeftina kabasta ..silažni sirak, sveže siliran kukuruz u letnjim mesecima,livadsko seno, kupovna silaža sa jedne farme( 3-5 din kg) ... Koncentrat ograničen (ali kvalitetan)... Sve u svemu kada se podvuče crta sa tako jeftinom hranom su bili korektni. U maju prošle godine smo uzeli sa druge farme 16 teladi od oko 75-80 kg,starost od 1,5-3 meseca i dobro su izašli do sad sa prirastom.
Cilj sa simentalcima jeste intenzivniji tov i ostvarivanje bolje završne cene ( uhvatili smo malo zalet,najteže je kupiti prvu turu) Nismo tovili 10 godina.

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
08271aba1474867001ed4d02ab94b369.jpg
cfb7734e9436c34e6514534de0b9772c.jpg
 
Poslednja izmena:
ja se vracam na sjenicku robu odnosno nova varos zlatar id malo mi je muka od petrovacke robe previse im treba titrati j,,ca za vreme tova
Ja tovim robu sa pestera i okoline... Najbolja je roba oko Kraljeva.. Raska... Najmekanija roba je Petrovacka... Evo sad sam tovario sjenicko tele 25komada prosek 585kg ...godinu i 10 dana kod mene... ulaz bio 107kg... 440evra tele. Znaci da nema pravila... A moj drugar uzeo u Petrovcu na 570 evra prosle godine u isto vreme .posek 146kg .. nemaju jos 500kg... Imao problem u startu na seno i mlaku vodu svi se prisvirali i dobili proliv... Nikako da krenu... A hrani dobro.. Jednostavno ih nije mogao pokrenuti dva meseca... Tako da nema pravila ... Sve ima svoje dobre i lose strane.. Ka licno mislim da nije dobro da tele sisa do 160kg bez prihrane .. malo secera ...jaja... Usija se tele kao za izlozbu svako.. a onda problem... Imam telad 20komada iz pozege... bas cu da vidim kako ce ti da bace kile.. Vrhunska roba kad je dosla... sad su tu oko 400kg.. Msm da mi se do sad pokazalo najbolje telad iz Raske... ali ne sa pijace u Kraljevu.. vec bas od nakupaca iz sela

Послато са SM-G935F уз помоћ Тапатока
 
Svako ima neko svoje iskustvo. Za mene je i tele od 105 kg malo da bi ga ubacio u tov. To tele je sisalo sito kao i ono od 160kg, samo sto je ranije prodato. Za mene tele za tov treba da ima 140-160 kg i tri meseca starosti. E sad takvo tele kosta skoro 600evra i meni je to mnogo da dam. Zato i kupujem sisavcad. Od trece nedelje zivota u boksu imaju hranu neki projedu ranije neki kasnije, sisaju 8-10 litara mleka u spicu, jedu koliko hoce... Takvo tele ide u tovu kao iz vode ne treba mu ni soja ni neko titranje da bi se pokrenulo... Radio sam svakako ali ovo mi je finansijski najisplativije. I moje iskustvo kaze da su telad iz Valjevskog kraja najbolja, mada pravila nema sve je to sad slicno.
 
Svako ima neko svoje iskustvo. Za mene je i tele od 105 kg malo da bi ga ubacio u tov. To tele je sisalo sito kao i ono od 160kg, samo sto je ranije prodato. Za mene tele za tov treba da ima 140-160 kg i tri meseca starosti. E sad takvo tele kosta skoro 600evra i meni je to mnogo da dam. Zato i kupujem sisavcad. Od trece nedelje zivota u boksu imaju hranu neki projedu ranije neki kasnije, sisaju 8-10 litara mleka u spicu, jedu koliko hoce... Takvo tele ide u tovu kao iz vode ne treba mu ni soja ni neko titranje da bi se pokrenulo... Radio sam svakako ali ovo mi je finansijski najisplativije. I moje iskustvo kaze da su telad iz Valjevskog kraja najbolja, mada pravila nema sve je to sad slicno.

Ja isto mislim da je bolje sisavče,ne zato što ih ja prodajem.
Ja sam ovih dana prodao tele koje je bilo jače od 3 nedelje za 20000,žensko ali lepo i jako tele.Sisavčad samo ne treba forsirati sa mlekom.Ja im dajem najviše 6l dnevno i nikad problema.Ne znam koliko sam teladi do sada prodao ali su svi stigli do kantara sem jednog koje je bilo i najbolje i čovek je bez po reči izvadio 300E za tele od nedelju dana jer je stvarno bilo veliko-Kod njega je bio i uginulo je za 10-ak dana.(preforsirano je bilo-jer imamo istog veterinara pa sam saznao ).Meni je bilo krivo upropastiti tako lepo tele.
 
Ja isto mislim da je bolje sisavče,ne zato što ih ja prodajem.
Ja sam ovih dana prodao tele koje je bilo jače od 3 nedelje za 20000,žensko ali lepo i jako tele.Sisavčad samo ne treba forsirati sa mlekom.Ja im dajem najviše 6l dnevno i nikad problema.Ne znam koliko sam teladi do sada prodao ali su svi stigli do kantara sem jednog koje je bilo i najbolje i čovek je bez po reči izvadio 300E za tele od nedelju dana jer je stvarno bilo veliko-Kod njega je bio i uginulo je za 10-ak dana.(preforsirano je bilo-jer imamo istog veterinara pa sam saznao ).Meni je bilo krivo upropastiti tako lepo tele.

Bitno je ne dici im mnogo mleka od jednom. Kad ih donesem dajem im2x 2l dnevno i postepeno dizem dok ne dodjem na 2x4. Davao sam i 2x6 ali nisam imao neki efekat. Bitno je samo pratiti i reagovati odmah ako se proliv pojavi. Takodje je jako bitna higijena sudova,cucli muze, boksa... Da ne cuje zlo ali ni ja nisam imao nijedno uginuce kod sisavcadi. Bilo je problematicnih koji su zaostali ali svi su preziveli.
 
Ja nemam problema ni sa prolivom -teladi su u boksu.Ti ih imaš jer im daješ više mleka,osnovni razlog.
 
@zoran
Proliv hoce da se javi cim donesem telad, ali mislim da je to do stresa jer ih neretko vozim i po 300km. Pritom promene stalu, mleko... Hoce da se javi i u 5-6 nedelji kad pocnu da jedu. Od kad imam krave nisam imao problema sa jakim prolivom. Dok sam hranio sa zamenama pogotovu milsanom bilo je jakih proliva. Telad mi budu mnogo jaca kad sisaju 2x 4-5 litara mleka i kasnije mnogo bolje napreduju. Od kad im dajem tu kolicinu kravljeg mleka ne koristim soju u ishrani bikova, a rezultati isti, a mozda i bolji nego ranije.
 
Dobijamo za bikove 2.10, na vezu, u tovu nekih 12-13meseci, tu su od 550-600kg,simentalci.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh