Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Zar nije u Hr istek moratorija od 1.7.2023?
Cijene nisu otišle gore,sad neznam jel od 1.1.2023 ili od kad,veću parcelu od 1ha, ako si privatni vlasnik,prvo moraš ponuditi državi da ju otkupi,ako ne želi,onda možeš prodati kome želiš.
Ono što je smiješno da već godinama nema natječaja za zakup državnog zemljišta,gdje koja općina dobije suglasnost ministarstva da provede natječaj,inače uvijek "vraćaju" dokumentaciju da "fale" neke suglasnosti šumarije,vodoprivrede,pi*ke mile materine,samo da do natječaja ne dođe.
Vjerovatno se na nekog "buđu" stranca priprema teren za kupnju hrpe zemlje po dobroj cijeni,koju mi kmetovi,ili eu jadnici nismonu stanju ni platiti,a ni banke nas ne prate...
Nema dugo pitao sam za kredit od 200k eura da bi kupio 55ha zemlje u 3 komada..uvijeti su smiješni..
Moram imati nekretninu procijenjenu na 1.3 puta veću od iznosa kojeg tražim po mogućnosti na moru(dobro vidite,na MORU).
Zalog nemože biti nekretnina koju želim kupiti,jer banci nije u interesu poljoprivredno zemljište,i kao ne vrijedi to ni toliko...
Toliko o EU,toliko o poticanju poljoprivrednika,toliko o svemu...
Iz poslovanja je vidljivo da mogu kredit otplatiti bez problema u duplo kraćem roku nego sam tražio,ali eto,nemam nekretninu na moru...
 
Na žalost nisi u pravu. Notarova nagrada se plaća odmah po potpisu i to prema ceni iz ugovora (napisao sam na prethodnoj strani kako se boduje) . Dok još nije ni stiglo u poresku upravu.
 
Poslednja izmena:
Rađena dva ugovora u vremenskom razmaku od nekoliko meseci pa znam po čemu mi je naplaćeno.Navedena cena nije imala veze već poreska procena koju ne znam koja je budala odredila, rekao sam tada notaru ako mi nađe kupca koji će platiti toliko da piše ugovor!
 
Zar nije u Hr istek moratorija od 1.7.2023?
Cijene nisu otišle gore,sad neznam jel od 1.1.2023 ili od kad,veću parcelu od 1ha, ako si privatni vlasnik,prvo moraš ponuditi državi da ju otkupi,ako ne želi,onda možeš prodati kome želiš.
Ono što je smiješno da već godinama nema natječaja za zakup državnog zemljišta,gdje koja općina dobije suglasnost ministarstva da provede natječaj,inače uvijek "vraćaju" dokumentaciju da "fale" neke suglasnosti šumarije,vodoprivrede,pi*ke mile materine,samo da do natječaja ne dođe.
Vjerovatno se na nekog "buđu" stranca priprema teren za kupnju hrpe zemlje po dobroj cijeni,koju mi kmetovi,ili eu jadnici nismonu stanju ni platiti,a ni banke nas ne prate...
Nema dugo pitao sam za kredit od 200k eura da bi kupio 55ha zemlje u 3 komada..uvijeti su smiješni..
Moram imati nekretninu procijenjenu na 1.3 puta veću od iznosa kojeg tražim po mogućnosti na moru(dobro vidite,na MORU).
Zalog nemože biti nekretnina koju želim kupiti,jer banci nije u interesu poljoprivredno zemljište,i kao ne vrijedi to ni toliko...
Toliko o EU,toliko o poticanju poljoprivrednika,toliko o svemu...
Iz poslovanja je vidljivo da mogu kredit otplatiti bez problema u duplo kraćem roku nego sam tražio,ali eto,nemam nekretninu na moru...
Jbg...Hrvatska je okrenuta ka turizmu a Srbija motanju kablova...
 
Zar nije u Hr istek moratorija od 1.7.2023?
Cijene nisu otišle gore,sad neznam jel od 1.1.2023 ili od kad,veću parcelu od 1ha, ako si privatni vlasnik,prvo moraš ponuditi državi da ju otkupi,ako ne želi,onda možeš prodati kome želiš.
Ono što je smiješno da već godinama nema natječaja za zakup državnog zemljišta,gdje koja općina dobije suglasnost ministarstva da provede natječaj,inače uvijek "vraćaju" dokumentaciju da "fale" neke suglasnosti šumarije,vodoprivrede,pi*ke mile materine,samo da do natječaja ne dođe.
Vjerovatno se na nekog "buđu" stranca priprema teren za kupnju hrpe zemlje po dobroj cijeni,koju mi kmetovi,ili eu jadnici nismonu stanju ni platiti,a ni banke nas ne prate...
Nema dugo pitao sam za kredit od 200k eura da bi kupio 55ha zemlje u 3 komada..uvijeti su smiješni..
Moram imati nekretninu procijenjenu na 1.3 puta veću od iznosa kojeg tražim po mogućnosti na moru(dobro vidite,na MORU).
Zalog nemože biti nekretnina koju želim kupiti,jer banci nije u interesu poljoprivredno zemljište,i kao ne vrijedi to ni toliko...
Toliko o EU,toliko o poticanju poljoprivrednika,toliko o svemu...
Iz poslovanja je vidljivo da mogu kredit otplatiti bez problema u duplo kraćem roku nego sam tražio,ali eto,nemam nekretninu na moru...
državi nudiš česticu ukoliko je ona 10 ha ili veća od 10 ha (gazdi bi bilo bolje napraviti cijepanje parcele u tom slučaju) kod nas u okolici neznam da itko ima česticu veću od 10 ha.
ovo za more itd nisam čuo, kod nas se dobija uredno kredit na način da se uplati 20% od ukupnog iznosa i ostatak se založi 1 za 1 i to je to. e sad možda ima neko ograničenje u iznosu kredita gdje se banka želi više osigurati.
 
Питање : где могу да добијем тачну информацију о ТРЕНУТНОЈ цени пољопривредног земљишта у мојој општини? Пореска управа? Треба ми због остваривања права прече куповине (мора да се испоштује члан 10 закона о промету непокретности)
 
Питање : где могу да добијем тачну информацију о ТРЕНУТНОЈ цени пољопривредног земљишта у мојој општини? Пореска управа? Треба ми због остваривања права прече куповине (мора да се испоштује члан 10 закона о промету непокретности)
Kod najboljeg advokata u opstini. Oni sve znaju i zavrsavaju posao.
 
Хвала. Био данас код мог адвоката ал неће да прихвати јер иде у пензију чим заврши започете процесе (неће нове да започиње). Ово сам питао јер ми један другар каже да се у судски трезор уплаћује цена из уговора који треба да оспорим, а ја на интернету пронашао неколико глатко одбачених тужби као неосноване јер тужиоци нису депоновали тржишну вредност непокретности на дан подношења тужбе него су писали цифру из уговора. И као шлаг на торту тужилац мора да плати и судске трошкове... Морам наћи доброг адвоката да се не сјебем на некој зачкољици
 
Tržišnu cenu ti odredjuje veštak. Napravi se nalaz tj. veštačenje i to je referentna cena koja se deponuje i na kraju krajeva plaća. Cena iz ugovora nije baš relevantna...
Naravno veštačenje se prilaže uz tužbu.
Tako je meni objašnjeno...
 
Zar je baš potrebna tužba..niko mi na onaj svet nećemo ništa odneti..jedino ako tije ugrožen život ajd da razumem tužbu al zbog zemlje teško..jedino na stame sugerisu tuzbe za zemljiste..je znate i sami kako se takvi ljudi zovu..evo razloga..nekad date pita sin ili unuk kako si stekao imovinu ili kupio zemlju sta je lepse reći...tužbom ili radom?
 
Poslednja izmena:
Neće je on tužbom dobiti džabe, nego će je platiti iz svog rada. Tu je samo pitanje kome će biti prodana zemlja.

Tako razmišljam ikao nisam tako postupio kad sam bio u donekle sličnoj situaciji. Pored moje zemlje je zemlju imao jedan stariji deda koji mi je uvek kad se sretnemo na njivi govorio da će ta njegova njiva biti moja, tj. da će mi je prodati čim ne bude više mogao da radi. Međutim on umre i naslednici prodaju drugom zemlju a da mi nisu ni ponudili kao komšiji. Tad sam slično razmišljao kao @skal i nisam ništa preduzimao. Posle par godina novi gazda dođe kod mene da mi ponudi zemlju i ja prihvatim. Ali bio je petak pred Uskrs i ja sam rekao da čim banke otvore posle praznika idem da rešim kredit (znao sam da mogu da ga dobijem bez problema) i radimo realizaciju. Sutradan dolazi prodavac da mu potpišem da nisam zainteresovan za zemlju jer je prodao komšiji sa druge strane. Kao ne može da čeka do ponedeljka jer mu novac hitno treba. Pošto sam dobar sa tim drugim komšijom, a on verovatno nije ni znao da je ovaj prvo sa mnom sve dogovorio, potpisao sam iako je moja parcela veća i ja imam pravo preče kupovine. Šta da radim, nisam imao u tom trenutku keš, drugi komšija jeste, prodavac je insistirao na hitnosti i nisam hteo da pravim problem. Iz ove perspektive mislim da sam možda ipak trebao onaj prvi put pokušati da iskoristim pravo preče kupovine...
 
Zar je baš potrebna tužba..niko mi na onaj svet nećemo ništa odneti..jedino ako tije ugrožen život ajd da razumem tužbu al zbog zemlje teško..jedino na stame sugerisu tuzbe za zemljiste..je znate i sami kako se takvi ljudi zovu..evo razloga..nekad date pita sin ili unuk kako si stekao imovinu ili kupio zemlju sta je lepse reći...tužbom ili radom?
Moj odgovor: u skladu sa zakonom. A uzgred, ta parcela je pored moje a udaljena je 250 metara od moje adrese stanovanja i zbog toga ne zelim da mi promakne. Na kraju, zemlju je kupio veliki gazda za cije ime retko ko bi rekao lepu rec. Ali nije on kriv, covek ima love i zeli da je ulozi u nekretninu. Kriv je prodavac jer nije mene ponudio i time prekrsio (nije ispostovao) zakon, a ja samo zelim da kupim zemlju po zakonu.
 
Hocete da kazete da se ne gleda cena koja je navedena u ugovoru nego koju recimo proceni neki ku.ac tamo... I onda recimo lik platio 20 hiljada evra hektar a ti mu posle uzmes za 10 hiljada. :unsure:
 
Nazad
Vrh