Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Po meni i nevredi vise,naprimer jedan deo atara gde ja radim zemlju-moja njiva je prilicno ravan,veliki je kompleks bar za nase uslove,tu ja obradjujem 4,5 hektara i komsija hektar,sve ostalo stoji godinama,ne obradjuje se,vecinom su njive velicine 1 do 3 hektara,oko 25 hektara ukupno stoji i odmara.Vlasnici nedaju pod zakup a i nece da prodaju dedovinu,neki su napustili selo a neki su jos uvek tu i obradjuju hektar ili dva u drugom delu atar ili blize kuce, cisto da prezive.
Kod nas je zemlja izgubila svaku vrednost,svako je opsuje ili se ser..na nju,a i ja zadnjih godina nemam neko lepse misljenje.Kupujem je iskljucivo ne da bi napredovao,vec da bi imala deca sta da rasprodaju kad porastu jer im nemogu pruziti neku svetliju buducnost.

A za cast,moze i ako nekupim,ko zna zasto je to dobro:osmeh:
 
Kod nas je situacija dijametralno razlicita, što se tiče parloga. Nema parloga. Sve se radi. A cene su od 7000 pa naviše.
 
Kod nas je narod,ali bukvalno digao ruke od zivota,sve je prepusteno slucaju...

7000 po jutru ili hektar?
 
Po lancu, hehe. Nisam trenutno upućen baš potpuno ali mislim da je jače od 4000 za jutro. Znači za hektar oko 8-9.
 
Kod nas 14000e/ha sad a bilo i vise,gledao skoro neku emisiju pricaju o mestu pored mene i kazu tamo je zemlja 12000e/kj bilo pre par godina skoro toliko dok ovi novopeceni burzuji nisu spustili.
 
Ako iko iznese realan argument da se 1kj plati 10-12000eura ja mu dam za dzaba svu moju zemlju.
Samo me manite komentara tipa :
-peru pare, jer to u Srbiji nije potrebno
-uvek moze da se proda ...jer sto bi kupivao ako ces da prodajes itd itd....
 
A sta drugo rade kolega kad za Crkvenu zemlju daju 500e po ha bez subvencija itd...drugar moj je odustao od nekig 50ha drzavne zemlje jel je imao to na konto krava mislim zakup,kaze ne mogu vise da izdrzim da placam i odustao e on koji je radi i zivi od nje ne moze jer su cene abnormalne za nas obicne seljake.
 
Cujem da mnogi odustaju i od privatnih arendi po 250evra po kj sto su placali.Cak negde ostavili tj. vratili i uzorane njive?Bice ovo burna godina:cene,izbori,Tenis....
 
Ako iko iznese realan argument da se 1kj plati 10-12000eura ja mu dam za dzaba svu moju zemlju.
Samo me manite komentara tipa :
-peru pare, jer to u Srbiji nije potrebno
-uvek moze da se proda ...jer sto bi kupivao ako ces da prodajes itd itd....
To pitanje postavi mom komsiji koji je pre par dana kupio 30kj na vecito,prosle godine je kupio 20kj a arende drzao 98kj a ove godine je ispisao oglas za arendu placa 300e ko ima da se javi i uzeo je svu arendu cak je oteo i onima sto su godinama placali po 250-270e.
 
Prosecan poljoprivrednik i nema odakle da plati tu sumu niti bi mu se isplatila za zivota u ratarstvu, ali ljudi koji se poljoprivredom nikad nisu bavili iz gradova, je kupuju jer je arenda na godisnjem nivou veca nego kamata u banci, vise im se isplati da kupe zemlju, a i sigurnije je nego stednja. A takvi kao sto Tile spominje ce da samelju nas male, bicemo traktoristi kod njih ako se nastavi tako.
 
Nedeljko al i ti kod kojih ce mo da budemo traktoristi oni izgleda ser... pare. Za koliko vremena treba da se ti novci vrete ?
Taj ih nije zaradio ili je nesto nasledio ili je nesto nasao pa unovcava dok neko drugi nije dosao posvoje. Te novce nije zaradio na njivama a nije ni kredit sigurno............
 
Nazad
Vrh