Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Kako nema pravo prodaje,ja imam njivu koja je kupljena,tacnije otac je menjao,dao njivu koja se vodila"svojina"a uzeo ovu njivu koja se vodi u katastru"drzalac",glava za glavu,to je bilo pre 20 godina.On nije obracao paznju na tu stavku u katastru a mene bas zanima jel se zeznuo:osmeh:
 
I ja sam prilikom kupovine imao takav problem pre 3 meseca... Covek se vodio kao drzalac i notar mi je rekao da ne moze da proda pa covek isao u katastar i za 5000 hiljada preveo na svojina i zakljucili ugovor u sudu kod notara... Gluposti, samo pare da uzmu...
 
Na jednoj mojoj parceli pise drzalac. Pitao sam u katastaru gde mi je receno da oni ne poseduju dokument gde se vidi da mi je data parcela u vlasnistvo.Np. ugovor o kupoprodaji, ugovor o poklonu i sl..Medjutim to uopste ne menja status vlasnistva, takodje se moze uraditi izmena i to za 5000 din. U normalnim uslovima i nema potrebe za menjanjem za svojina, normalno se ostvaruje pravo na subvencije.
 
Ma ne, nema nikakvih problema.Licno sam hteo da promenim oblik svojine iz drzalac u svojina i sluzbenica u katastru mi je rekla da to ne radim jer samo bacam dzabe novac.
 
Imam jedno pitanje mozda se neko susreo sa ovim slucajem da kada proda te neku njivu u kom vremenskom periodu morate kupiti drugu parcelu a da izbegnete porez i da li mora biti ista k.o
 
Porez placas svejedno_Osim ako nije direktna zamena parcela.I tu se placa porez ukoliko ima razlike u vrednosti parcela.Ako mislis na porez na kapitalnu dobit,on se placa samo u slucaju da si prodao nekretninu na kojoj nisi vlasnik min 10godina.U protivnom se placa.Po zakonu bi se poreska prijava trebala podneti u roku od 15 dana.
 
Neznam, ja sam pre cuo da se ne placa taj porez o kojem pisete ako se kupi skuplja nekretnina od one koja se prodaje(tj da se menja jeftinija za skuplju), ima li tu neke istine ili ne.
 
Ako se kupi skuplja ne placa se taj na kapitalnu.I ako se kupi jeftinija,placa se na razliku u ceni.Al porez na promet se placa pri svakoj kupovini,osim u zameni.U zameni nema prometa novca,u svim ostalim slucajevima,sa prometom novca se placa i porez na promet.
 
Обзиром да сваки дан нешто мењају (по грбачи обвезника), најбоље је назвати Контакт центар 0700700007, па питати!
 
Evo zanimljivog linka sa sajta RGZ-a,gde se mogu pogledati cene nepokretnosti po katastarskim opštinama:

http://katastar.rgz.gov.rs/registarprometanepokretnosti/


Hvala na ovom linku :)
Sto se tice komentara da cene nisu realne, ja mislim da, sto se mog kraja tice, jesu. Mi prodajemo njivu (vise od dva puta jeftinije nego od navedenih cena) s tog sajta, problem je u "realnoj ceni" koju racuna opstina, zbog poreza na prenos apsolutnih prava. Suludo potpuno, procenjuju 10x vise nego sto mi dobijamo za tu njivu, tako da kupca porez izadje oko cetvrtinu cene njive, sto je neisplativo :sta:
 
Danas kupljeno 61ari njiva.
U pitanju 4-6 Klasa zemlje,placeno 3000€.
Plus 3000rsd advokat,6,500rsd notar,3000rsd kopija plana i izvod iz katastera posedovani list.
Ostalo oko 9000rsd uknjizbe ,i na kraju porez ???
Otprilike slikovito to je to.
 
Nema na čemu.Kazna je mogla da se izbegne skroz do kraja prošle godine jer ništa nije unešeno u sistem.Od nove godine sve je automatski u sistemu pa ko pukovnik ko pokojnik.
 
Nazad
Vrh