Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Potpuno se slazem sa Dukejom. Sada kod nas zemlja je osnovni predmet trgovine nekretninama. Kuce niko ni ne gleda. Moze se kupiti sigurno u selu 50 kuca za smesne pare, ali nikome ne treba. Paradoks je da jutro zemlje kosta koliko i solidna kuca sa malom okucnicom.

Takodje i kod nas ima nekoliko poljoprivrednika koji su masinski prsten zatvorili i sada jedino u sta mogu jos investirati je zemlja. Takodje nisu ni nesto skolovani, sto ce reci da jedini posao koji znaju da rade je zemlja.
 
Nebi se složio svama , kad god je nešto skupo postoji valjan razlog za to . Nema Eu niti nezaposlenost nikakve veze . Stvar je u kvalitetu zemlje u Vojvodini (ovde se uglavnom o tome govori ) . U pitanju je nešto kao rudno bogastvo , mnogi koji tamo žive nisu ni svjesni toga . Imate : ravnu , komasiranu zemju , totalno osunčanu , duboku , dobra drenaža a dobar i vodni kapacitet , kao u banci oročen kalijum , kalcijum , humus (organska materija ) , blizina Dunava, Save, Tise , dtd... JOš jedino da se iščisti razlika u cijeni zavisno od kvaliteta jer nije ni sva zemlja , ko što znamo u Vojvodini ista i to je to . Nije to uopšte skupo kad se gleda kolko se godišnje manje ulaže za isti rod a i kad se gleda kvalitet zemlje u ostatku Evrope . Još samo da znate to da čuvate , a ne da se prodaje Arapima .. Aj da probamo mi da kupimo od njih naftno nalazište.
 
Ovde kod nas, bar u mojoj opšitni, je malo drugačija situacija. Odnosno, ja je tako vidim:

Od industrije nema ama baš ništa, nema čovek gde da se zaposli. I onda su se svi silom prilika okrenuli poljoprivredi, a poljoprivrede bez zemlje nema, te je tako nastala pomama za zemljom. Pri tome je u poslednjem periodu u poljoprivredi moglo da se zaradi više para nego na većini radnih mesta, pa čak i oni koji se nikad zemljom nisu bavili su počeli da kupuju zemlju kao vid neke sigurnosti jer su sva druga ulaganja rizičnija. Zemlju kupuju kamiondžije, doktori, bankari, slikari... Ovo nisam napisao otprilike, znam lično ljude iz ovih profesija koji se ama baš nikad ranije nisu bavili zemljom, a sad kupuju zemlju. Jedan kamiondžija mi je rekao da on tako ulaže u penziju jer arenda sa dva jutra mu je penzija za jedan mesec. Do sad je stigao do petnaestak jutara...
jel i mene i kolegu steco brojite u te kamindžije :cool:
 
Danijele, ti si i ranije pričao da će da padne, to uvek pričaš i ja te svaki put podsetim na to, bilo je 6000 EUR/kj i ti si i onda računao da pada, jednom mora da padne naravno ali ne sada. Na osnovu čega?? Na osnovu zakona kapitala. Koliko vrede novci danas? Koliko možeš u banci da dobiješ kamate za 10.000 EUR (neto kamatu posle odbijanja poreza)? Da ne gledam sada sajtove ali verovatno možeš 3% da dobiješ a to ti je 300 EUR. Isto je sa zemljom - daš 8.000 EUR za jutro u Bečeju i dobiješ 250 EUR arende. Nema tu mnogo filozofije. Ne treba gledati na zemlju kao na nešto što kupiš pa računaš kada će se vratiti - nije to potrošen novac jer uvek možeš da je prodaš kasnije.

- - - - - - - - - -






Do nedavno u Bečeju cena zemlje se kretala oko 11.000 eur/kj. Ti spominješ cenu od 8.000 eur/kj. Šta to znači, da cena zemlje raste? A što se tiče zakona kapitala on važi za one koji imaju milion eur-a u dzepu.

Pominjala se takva cena, i sada se pominje ali realna je bila i ostala 8000 EUR (naravno - zavisi gde je itd.).

Poslednja transakcija u Srbobranu, 13000 EUR/kj (nije prosecna cena zemlje u ataru naravno)
 
U Obrovackom ataru, pre neki dan, pala trgovina 2 kj. Cena 5000 e po kj. Po meni, taman da je otplati za desetak godina. Dikutabilno dali je mnogo ili nije, dali ima pametnijeg nacina za obrt tih sredstava.
 
Ja to ne posmatram tako, ona otplati sama sebe cim je kupis, jer tesko da moze da izgubi vrednost. Sve sto dolazi je profit...
 
E, pa Stari Vujadin je bio hajduk i borac za slobodu, on nije stavljao ekonomski interes na prvo mesto. Njemu bi bilo bitno samo da li su to Turci ili Trgovci......:ppozdrav:
 
Kod nas u opstini je prodato vise od sto jutara mislim blizu 200 neznam tacno kolicinu ,zemlja na bregu prva liga,znam samo cenu 4850 e.po kj,banka je podavala zemlju iz hipoteke,.
 
Kod nas u opstini je prodato vise od sto jutara mislim blizu 200 neznam tacno kolicinu ,zemlja na bregu prva liga,znam samo cenu 4850 e.po kj,banka je podavala zemlju iz hipoteke,.

Da li se zna cija zemlja i ko je kupio?

- - - - - - - - - -

U Obrovackom ataru, pre neki dan, pala trgovina 2 kj. Cena 5000 e po kj. Po meni, taman da je otplati za desetak godina. Dikutabilno dali je mnogo ili nije, dali ima pametnijeg nacina za obrt tih sredstava.

Ne moze se bas tako gledati "kada ce se isplatiti". Ako radi zemlju i ima masine, onda kupi seme i ostali repromaterijal, proizvede neki usev i proda usev i proda zemlju za iste pare kao sto je kupio. Ako tako gledas, zemlja nije trosak proizvodnje :)
 
U Obrovackom ataru, pre neki dan, pala trgovina 2 kj. Cena 5000 e po kj. Po meni, taman da je otplati za desetak godina. Dikutabilno dali je mnogo ili nije, dali ima pametnijeg nacina za obrt tih sredstava.
10000 eura za 1,15 hektara.Pa ako toliko placate naravno da ce vam uvek biti mala cena poljo proizvoda na otkupu.
Ja imam da kupim 0,9 hektara za 3000 eura na veoma povoljnom polozaju,nije brdo,jako mali pad,blizu mi kuce i razmisljam,prodaje covek evo vec treca godina,nema zainteresovanih.
 
Nisam lepo napisao,pardon.Ima zainteresovanih ali nema para,verovali ili ne ali niko nece a i nema da ulozi 3000 eura u poljoprivredu.:ppozdrav:
 
Da šume su sad popularne, brzorastuće vreste, ovde u Apatinu je na ceni kanadska topola zbog velike količine vode u zemljištu. Naravno sade se njive koje su suviše daleko da bi se isplatilo obrađivati ih ratarski. Problem su poljski putevi, pošto ovde baš i nema dogovora mnogo oko nekog zajedničkog naspanja puteva.
 
Nazad
Vrh