Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Čudom se ne mogu načuditi bavim se kupovinom poljoprivrednog zemljišta koje je kod nas u Podravini od 1.000 do 1.500 eura po rali ili jutru. Ral ili jutro je mjera od 1.600 čhv. ili 5.754,64 m2. Čudim se kako su kod vas u Bačkoj, i Banatu cijene poljoprivrednom zemljištu visoke, hajde još Srem blizina Beograda o.k. Kod nas još nema stranih kupaca mada smo ušli u EU. Tako da se ljudi varaju kako će stranci navaliti i skupo plaćati njive. Hoće ali samo velike okrupnjene, komasirane površine a ne po par hektara. Njive iznajmljujem u arendu 160 eura po jutru, rali no mislim da je sve ispod 200 eura malo.
 
Dali neko zna kakav je zakon po pitanju vlasnistva zemlje,U posedovnom listu pise ime vlasnika zemlje koji je drzavljanin Hr, 35god nikad nije dolazio ovamo cak nema ovde ni maticni br(provereno u poreskoj upravi)Dali on ostvaruje neka prava na tu zemlju?U principu koji je zakonski rok ako se neko ne pojavljuje i ne interesuje za zemlju ne placa porez idt 20 30 50 god,ako uopste postoji takav zakon.
 
@gruntovčan

Zavisi u kojem dijelu Podravine, kod mene možeš dobiti od 1,5 do 2 eura po čhv oranica a livade su po 8 do 10 kn čhv ( 1,05 do 1,3 eura) i to se kupuje sve što je na prodaju bez obzira na kvalitetu. A samo par km od mene gdje se bave većinom cvjećarstvom i povrtlarstvom su cijene i višestruko više, čak do 3 ieura po m2 ako se radi o dobroj zemlji i u blizini naselja. Arena je do max 1350 kn (177 eura) po hektaru za državnu zemlju tako da ni privatnu nitko ne plača više jer su to večinom male parcele i za njih je cijena manja tj. oko 80 eura po jutru.
 
Jel hoće taj što radi da prevede na sebe ili ovaj iz Hrvatske hoće nešto (prodaja ili slično)?
 
Hoce ljudi da prodaju ovi iz Srbije i oni iz Hr,ali ti iz Hr su pomrli i zemlja je jos uvek na njima a na ostavinskoj raspravi nisu naveli da imaju tu zemlju i Srbiji,sad bi trebalo da pokrenu dopunu ostavine kako bi to prijavili kao vlasnistvo njihovih muzeva oceva sto je procedura koja traje.Interesuje me tali postoji zakonski rok ako ne koristis zemlju a vlasnik si lupam 30god imas i dalje pravo na nju ili prelazi na ostale vlasnike koji su placali porez na tu zemlju(ovi u Srbiji)
 
Ne traje to dugo bas tako. Bio je slucaj u porodici gde je pokretnuta naknadno ostavinska rasprava (druga jel, posle prve) i sve se zavrsilo za mesec dana.
 
:cool:...pravo svojine je trajno....ne može se nikako "izgubiti"...

....postoji mogućnost da poreska uprava zapleni zemlju zbog neizmirenih poreskih obaveza i istu proda na licitaciji za namirenje potraživanja, no to zaista treba biti veliki dug da bi se tako naplaćivao...

...problemi državljanstva u pogledu svojine nad poljozemljištem na prostoru bivše Jugoslavije se rešavaju ugovorom o sukcesiji ili bilateralnim sporazumima novih država....


....sve u svemu...bez zemlje možeš ostati jedino ako nagomilaš ogroman poreski dug, pa ti je zaplene poreznici...:cool:
 
Hoce ljudi da prodaju ovi iz Srbije i oni iz Hr,ali ti iz Hr su pomrli i zemlja je jos uvek na njima a na ostavinskoj raspravi nisu naveli da imaju tu zemlju i Srbiji,sad bi trebalo da pokrenu dopunu ostavine kako bi to prijavili kao vlasnistvo njihovih muzeva oceva sto je procedura koja traje.Interesuje me tali postoji zakonski rok ako ne koristis zemlju a vlasnik si lupam 30god imas i dalje pravo na nju ili prelazi na ostale vlasnike koji su placali porez na tu zemlju(ovi u Srbiji)

Jedino ovaj što radi sada posle 20 godina ima pravo da traži pravo vlasništva na osnovu neprekidnog održaja. Neka pokrenu ponovo ostavinsku raspravu i kada pređe na nekog od njih nema problema da se proda.
 
Kod nas 2 ,,ludaka" prodaju ,
-prvi 11,5 kj u komadu i traži 130 000 E
- drugi 11 kj u komadu i traži 150 000 E
Zemlja je uz asvalt blizu sela jendna parcela prema Sr. Mitrovici ,druga prema Rumi
Pa kakvih kod nas ima ta cena i nije strašna, i ja se raspitujem za neko parce zemlje ali ovde neverovatno puno cene zemlju. Balirao sam kod nekih starijih ljudi i kažu bi prodali 50ari zemlje, ja se zainteresujem, mislim ne može biti preko 10000e obična livada bez uradjenog prilaza. Kad su mi oni rekli cenu 100000e za to 50ari ja sam ostao bez teksta.
 
:cool:...uyeee....očekuješ cenu u prijepolju na moru od 10.000 za 50 ari, tj. 20.000 za ha.....:haha::haha::haha:.....:cool:
 
Nazad
Vrh