Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Posto je jutro zemlje u Vinkovcima i okolini i koje su klase pozdrav.

Cijene su od 3000 Eura do 5000 Eura jutro, najskuplje. Vecina je 1. klasa a ima nesta i 2. klase. Tako je bilo i prije EU a i sada, pa sta briga svabu za nase male njive, on ce mozda kupit kombinat neki a ne ovo sa cime mi "mesetarimo". Drzavna zemlja se prodavala za cca 5000 Eura hektar, to je bila poduplana cijena od početne prije 3 godine. A većina sela su imala cijenu od 1600-2000 Eura po hektaru kad se prodavala drzavna. Sad su poceli kod nas neki trazit po 5000 Eura za jutro al to ne mogu prodat jer nece niko platit to, matematika je egzaktna znanost, kod nas ima jako mali promil ljudi koju su spremni radit 15 godina da bi otplatili zemlju a da ne pricam o 30 godina koliko treba ovima koji plate jutro 10 000 Eura kod vas. Kod nas je građevinsko po toj cijeni :osmeh:

A glede kvalitete crnice u Vojvodini, ima takve zemlje oko Vukovara pa nisam cuo da daje 3x veće prinose, u dobroj godini je to mozda 20-30% više. Nijedan biznis normalni ne trazi vise od 10 godina da vrati ulozeno. S tim da ko zna kakva ce biti cijene hrane kad krenu ovi iz Indije i Južne Amerike radit sa naprednim strojevima. To je neko moje viđenje i komentar ludila kod vas glede cijena zemlje :)
 
SteveO @
Nema tamo kod vas toliko lopova i peraca novca kao kod nas ,ili su nasli nesto drugo za pranje para...
 
Uh ima i ovdi lopina al istina, jako rijetko da bas ulazu u zemlju tj. ja ne znam nijednog koji je kupio zemlju a da se ne bavi time. Kod nas su standardno oni koji su u lokalnoj vlasti nagrabili drzavne zemlje sebi i svima oko sebe do maksimuma ali bas da neko dolazi iz grada i kupuje zemlju koju ne obrađuje, toga nema. Nasi kriminalci su ulagali u stanove po svim gradovima, najvise u Zagrebu. Ko je imo vezu za zemljiste tamo a pogotovo su prali pare i ubijale strasne profite u apartmanima na moru, tamo su krcali pare i preprodavali dok je to islo, sad je malo stalo al svakako mislim da ce nastavit tamo ulagat a ne u zemlju.
 
Mi nemamo more,vec samo kopno,tj zemlju,pa otuda i cena.:osmeh: I ovde su mnogi ulagali u stanove,pa se to pokazalo ne profitabilno_Opadanjem kupovne moci,opala i cena stanova,te se preorjentisali na zemlju.Inace ne kupuju oni da je drze u parlogu,vec neko drugi radi za njih.
 
Mi nemamo more,vec samo kopno,
Ма набавићемо море. Ја сам већ уговорио 0,5Ха пољопривредног земљишта на Брачу са човеком који је дошао у Деч, купио земљу, сеје кукуруз, гаји свиње, овце, козе... а ја решио да садим маслине. Каже: и суседи ће јефтино да продају, па ћемо доћи и до мора. Само још да заобиђемо препреку о продаји пољопривредног земљишта странцима (кажу адвокати оснујеш фирму тамо и нема проблема за земљу).
 
Trebalo bi svi malo da obratimo vise paznje na to sta se desava u Hrvatskoj,sa cenom
zemlje,a i cenom zakupa i sta ce se tek tamo desavati sa poljoprivredom
u narednom periodu.Jer nas sve to ceka uskoro a mogli bi nesto i pametno preduzeti
Evo ja polazim od sebe od sutra nikom neplacam zemlju vise o 5.000 taman neuzeo vise nista
jos kad bi tako i drugi uradili doveli bi cenu na neki razumni maksimum,pa bi i imalo smisla uvecavati posed.:ppozdrav:
 
Jel moze ko da mi malo pojasni sta se radi po potpisivanju kupoprodajnog ugovora tacnije gde nosim ugovore dal u poresko ili u katastar.
Bilo bi jako korisno bar meni jer ocu da zaobidjem advokate deru ljudi kozu sa ledja a nece da imaju fiskalne kase.
Unapred hvala.
 
Vec sam pisao proceduru ali izgleda da niko nema zivaca da procita temu, vec se pitanja svakih 2-3 meseca ponavljaju.
Overa ugovora u sudu. Potrebni licno prodavac i kupac sa vazecim licnim kartama. Nakanda oko 1% od cene iz ugovora. Ako je cena fiktivna i jako mala, mislim da je minimum oko 1000din koji ce vam naplatiti.
Odlazak u katastar gde se uplacuje na 2 uplatnice iznos u zbiru od oko 8500din za uknjizdbu. Pecat sticanja oko 300din. Dokumentacija. Overen ugovor, kopija licne karte kupca, popunjen formular koji dobijes od katastra.
Odlazak u poresku upravu. Potrebna dokumentacija pecat sticanja na ugovoru (dobijen u katastru), PPI4 obrazac (mislim da sam dobro napisao, ako nisam neka me neko ispravi), kopije licnih karata prodavca i kupca, kopija ZK uloska (moze i original, ali zasto placati za original kad i kopija je dozvoljena). Napracuju 2.5% od vrednosti zemljista koju oni procene. Za Stapar je nektar 1 mil dinara, sto ce reci 25000 po hektaru. Posalju vam resenje za mesec-dva na kucnu adresu i iznos koji napisu imate rok 8 dana da platite.
Sa ocim ste zavrsili svu pravcu proceduru.
Nadam se da nisam nesto zaboravio. Za svaku od ovih stavki otidite pa se raspitajte jos, moguce je da se neki delovi razlikuju od opstine do opstine. Npr. u Odzacima mi nisu trazili pecat sticanja a u Somboru jesu.
 
Vec sam pisao proceduru ali izgleda da niko nema zivaca da procita temu, vec se pitanja svakih 2-3 meseca ponavljaju.
Overa ugovora u sudu. Potrebni licno prodavac i kupac sa vazecim licnim kartama. Nakanda oko 1% od cene iz ugovora. Ako je cena fiktivna i jako mala, mislim da je minimum oko 1000din koji ce vam naplatiti.
Odlazak u katastar gde se uplacuje na 2 uplatnice iznos u zbiru od oko 8500din za uknjizdbu. Pecat sticanja oko 300din. Dokumentacija. Overen ugovor, kopija licne karte kupca, popunjen formular koji dobijes od katastra.
Odlazak u poresku upravu. Potrebna dokumentacija pecat sticanja na ugovoru (dobijen u katastru), PPI4 obrazac (mislim da sam dobro napisao, ako nisam neka me neko ispravi), kopije licnih karata prodavca i kupca, kopija ZK uloska (moze i original, ali zasto placati za original kad i kopija je dozvoljena). Napracuju 2.5% od vrednosti zemljista koju oni procene. Za Stapar je nektar 1 mil dinara, sto ce reci 25000 po hektaru. Posalju vam resenje za mesec-dva na kucnu adresu i iznos koji napisu imate rok 8 dana da platite.
Sa ocim ste zavrsili svu pravcu proceduru.
Nadam se da nisam nesto zaboravio. Za svaku od ovih stavki otidite pa se raspitajte jos, moguce je da se neki delovi razlikuju od opstine do opstine. Npr. u Odzacima mi nisu trazili pecat sticanja a u Somboru jesu.
To je to sto sam i ja rekao i katastar i poresko mora da se plati.
Katastar se zna po parceli.
Poresko od procene sve zavisi od njihove procene zemlje.
Zavisi i od opstina nije svugde isto ali je slicno.
Ja sam recimo platio katastar, a poresko malo reko da sacekam pa sam na kraju za to malo cekanje platio 10 hiljada vise porez narasla kamata.
Inace nakon uknjizbe, nakon mesec dana otprilike poresko salje kuci uplatnicu
 
Ja nisam odmah regulisao u poreskom pa sam platio uobicajno. Od opstine do opstine zavisi dosta toga, ali princip je isti.
 
Kod nas salju kuci ako ih pitas slucajno stalno kazu da menjaju cene,da ce biti skuplje bolje odmah da se plati traze pare i uvek poskupljuje.
Inace su povezani u sistemu sa katastrom i znaju za svaku uknjizbu nista nemoze da im promakne,jako brzo reaguju.
 
Poslednja izmena:
Šta se dešava, da li ima neke trgovine? Jedno vreme se činilo da pada cena ali oko Bačkog Jarka se ne može naći ispod 8000 EUR/kj zemlja, tako sam danas čuo... Kažu pala je pošto je bila 9000 EUR/kj
 
Nazad
Vrh