Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Ova tema mi se cini i vise nego zanimljiva, isto tako sam i razocaran citajuci koliko su ljudi spremni da daju za zemlju a isto tako i ti koji prodaju koliko misle da treba da dobiju... po meni sadasnje cene zemlje su u nekim mestima i vise nego NADUVANE, jer dobra nekretnina je ona koja se vrati za 10 godina. Ako uzmemo ratarsku proizvodnju sa danasnjim cenama ili sa cenama od prosle godine pa opet se ni sa tom cenom nekretnina nece isplatiti za 10 godina. Da li stvarno smatrate da za jedno jutro treba u proseku platiti 6000-7000e? Da li je realno?
Malko si pristrasan.:osmeh: Verovatno si kupac,il bi voleo da budes.:haha:Cena zemlje je onakva,kakvu diktira ponuda i potraznja.Ako neko moze da proda za 10000kj,sto bi trazio manje.:osmeh:Bas njega briga,za koliko i dali ce se nekom isplatiti.Da se ne kupuje zemlja,mogla bi se deliti i dzabe.U istoriji pamtimo i takve trenutke.U ostalom koja se nekretnina vremenom isplati,ako to nije zemlja,koja pride nema amortizaciju,ne moze je srusiti zemljotres,pozar joj ne moze nista,a ne trazi ni krpljenje.
 
Cenu zemlje određuje trenutna situacija u okruženju gde se ta ista i nalazi ,e sad koliko je ko spreman da za istu i plati traženo to zavisi od njegove računice i od interesovanja za tu lokaciju.Nedavno je u mojoj okolini prodat mladi voćnjak pod jabukama 1 kj za 21000evra , nedaleko od sela a 1kj oranice za 12000 u ataru,čovek platio jer se nalazi između njegovih njiva,tako da prodavac u cenu ukalkuliše samo njemu znane parametre a kupac ako mu odgovara plati ako ne odustane:osmeh: Evo ja imam jedno parče od nešto malo više od pola lanca na samom ćošku šora ,a sa obe strane komšije koji imaju male placve od pola jutra i bili su da pitaju da im prodam,rekoh zemlja nije na prodaju ali ako ste spremni da platite 3000 motiku vaša je :osmeh:tako da ako hoće da se šire onda će morati i da plate .
 
Nisam ja rekao niti osudjivao nekoga da ne treba da plati ili da trazi koliko mu je cef, naravno svako ima pravo da trazi koliko misli a isto tako da kupac plati koliko misli da plati, Pitao sam samo da li smatrate da je realno??? Ili ima tu jos jedna druga logika koja mi se nedavno svidela sto bi kupovao zemlju za 6-7 ili vise hiljada kad mi je mozda bolje da ulozim u savremenu mehanizaciju i radim drzavnu zemlju po malko vecoj ceni nego sto su drugi spremni da izdvoje :osmeh: sta o tome mislite??? I da razjasnimo ne forsiram i ne podsticem nicija misljenja samo zelim da razmenim iskustva i da cujem misljena :ppozdrav:
 
Pa dali je realno,možda i nije al šta je danas realno,ova partija šaha oko poljoprivrede se upravo igra sa tom namerom da "mali i srednji" odustanu od zakupa i kupovine državne zemlje da bi "veliki" ili izabrani došli u posed državne zemlje za male pare .Isti sistem kao i sa preduzećima, samo malo uvijeno i oblandu:osmeh:
 
Ljudi koji rade 200-300 Ha zemlje verovatno imaju dobre zalihe novca i onda im nije problem da toliko plate, jer racunaju da je bolje da imaju zemlju nego da stoje pare. Verovatno bi vecina nas to radila da ima para.
 
juce kosio soju i onako kroz pricu rekoh da bi mozda prodao jednu njivu od 70 ari za ravno 10000 evra,covek me pitao odma gde da mi donese pare.nisam mogao da verujem
 
Navedena vrednost u ugovoru igra samo u sudu prilikom placanja takse.Eventualno igra komsiji,ukoliko te tuzi u slucaju prava prece kupovine.Kupice parcelu po navedenoj vrednosti iz ugovora.Sve ostale dazbine se placaju na konto procenjene vrednosti u trenutku kupovine i prodaje.
 
Da li ima tih lokalnih oglasa negde na internetu? Imale su kikindske novine neki sajt ali je blokiran.

Ne verujem. Moraju i novine od nečega da žive. Niko ne daje oglase i aktuelne informacije na internet jer ko bi onda kupio štampano izdanje? U drugim Kikindskim novinama ima još više zemlje u ponudi jer su oglasi "besplatni"(uz kupon iz novina).
Danas je moj otac na stočnoj pijaci čuo da je jedna trgovina obavljena za cenu od 3500 evra po jutru. Prodavac je tražio 6000 ali mu se dugo niko nije javljao na oglas.
Ta je cena sasvim opravdana. Ne može ova zemlja da se poredi sa Bečejskom. Plodna jeste, ali je i izuzetno teška za obradu.
 
Ti si nov ovde pa samim tim mora proci neko vreme da bi neko obratio paznju na tebe.Prvo kreni da pises,diskutujes,upoznajes,pa tek onda pitas... Kolko vidim od tri poruke koje si poslao dve su upitne.
 
Šta sad, treba da podilazim nekom ili da trabunjam nešto o nečemu o čemu nemam pojma da bi neko se udostojio da mi odgovori. Bezveze. Ako želiš, odgovorićeš, ne moraš ucenjivati..no dobro, prihvatam pravila foruma.
 
Pozdrav drugari. Ja sam jedan od onih koji je zemlju nasledio pa je sad prodaje, tj. prodajem samo jedan mali deo, ostalo neću nego ću pokušati da naučim nešto o zemljoradnji pa da pokušam živeti od toga..

Elem, u pitanju je jutro i frtalj njive 1. klase, u Rumi, mislim da je naselje Cerje, barem tako piše u izvodu iz katastra, neki ljudi mi rekoše da je to pored nekakve ciglane ili tako nešto. Njiva se godinama obrađuje, nalazi se pored puta, i to je generalno sve što znam o njoj jer je ni ja nisam video, tek treba da se upoznam sa njivom i čovekom koji je obrađuje pod arendom. Hoćete biti iskreni i dobri da mi kažete koliko ta zemlja vredi. Hvala vam unapred.

Oko cene ne mogu da ti pomognem ja iz Kikinde niti kolega iz Dolova. Tu vredi jedino šta ti kažu Rumljani i najbliža okolina koji poznaju atar.
Ne znam šta da ti kažem, čoveče kad vidim ovde da si nasledio jutro i frtalj zemlje, a planiraš da živiš od toga i još da prodaš jedan deo.

Meni to zvuči malo zbunjujuće, a verujem i drugim forumašima isto, pa verovatno zbog toga do sada nije bilo odgovora.
Od jutra i frtalj zemlje se možda i može živeti ako imaš gotov obrtni kapital da započneš neku intenzivnu proizvodnju sa brzim obrtom kao na primer povrtarstvo ili cvećarstvo. Ne znam samo kako planiraš da izvedeš da deo od toga prodaš, a od preostalog dela da živiš.
Površine od oko pola jutra baš i nisu nešto interesantne onima koji kupuju zemlju i plaćaju bez cenjkanja cene sa kojima se mi ovde frljamo, a na preostalih pola jutra ili 3/4 jutra možeš da proizvedeš npr. povrća za sebe i još nešto malo za prodaju. Ako ti krene, poželećeš da se proširiš i gde ćeš onda naći da kupiš još toliko, a da je blizu, i to još po mogućstvu odmah do tebe?

Po meni ili prodaj celu površinu ili se 'vataj posla na celoj površini.
Ako baš želiš da se baviš poljoprivredom, ostaje ti na raspolaganju i opcija da prodaš celu tu njivu u Rumi pa da za te novce kupiš neku straćaru sa velikim dvorištem u nekom seocetu gde su kuće budzašta, pa onda tamo kreni sa plastenicima ili šta već smisliš...
 
Nazad
Vrh