Cena zemlje? ( kupovina,kredit,prepis )

Мени дају за њиву под селом, која је на асфалту ненормалних 6000 евра за кј (4 у коамду имам), ал једини је проблем што не могу да нађем нигде 6-7 јутара у комаду на другом месту...
 
Ako je zemlja kupljena prosle godine,koliko vremena treba da se proda ili zameni?pozz
Mora da prođe najmanje 10 god, da bi mogao da je prodaš .
Ako je prodaš ranije smatra se da kupuješ da bi je preprodavao . I ako hoćeš ranije da je prodaš moraš platiti ekstra profit jer se smatra da si ti zaradio na tome .
 
To je tzv porez na kapitalnu dobit.Ukoliko se prodaje u kracem periodu od 10 godina,od sticanja prava vlasnistva,bilo to kupovinom,ili nasledstvom.Porez na kapitalnu dobit iznosi 15% od procenjene vrednosti.
 
Moze biti,a nemora.Ja sam kupio zemlju pre dva meseca,od ljudi koji su tu zemlju kupili u martu mesecu.Koliko su oni dobili da plate porez na prenos apsolutnih prava,(kada su kupili)toliko sam dobijo i ja sada.
Da je u kupoprodajnom ugovoru bila navedena cena veca od one za koju su oni kupili,(cena u njihovom kupoprodajnom ugovoru)ili da je doslo do rasta cene zemljista u njihovim kartama-papirima za procenu
(na osnovu cega odredjuju vrednost zemljista),onda bi prodavci dobili da plate extra profit(porez na kapitalnu dobit) na razliku u ceni.......
 
Ne sekiraj se,dobice,al u slucaju da nisu prikazali kupovinu druge nekretnine.Rok za podnosenje ovog poreza je 14 dana,a resava se dugooo,al sigurno ce ga dobiti.Ljudi se jako obraduju takvim ciframa,pogotovo ako je novac potrosen.Sa tim stvarima treba biti oprezan.Znaci,ako se kupi druga nekretnina,porez na kapitalnu se placa samo na razliku u ceni kupljene i prodate nekretnine.Ukoliko ste doplatili,tj kupili skuplju nekretninu od prodate,ne placa se nista.
 
Koliko ima vremena od prodaje jedne nekretnine pa do kupovine druge (skuplje), da ne bi stigao da se plati taj porez? DA li moraju nekrenine da budu istog tipa (oranica, vinograd, livada, vocnjak, stambeno ) ili ne moraju?
 
To je tzv porez na kapitalnu dobit.Ukoliko se prodaje u kracem periodu od 10 godina,od sticanja prava vlasnistva,bilo to kupovinom,ili nasledstvom.Porez na kapitalnu dobit iznosi 15% od procenjene vrednosti.

Porez se ne racuna u procentima od procenjene vrednosti nego se racuna na razliku u ceni tj. ako kupis nesto za 10.000 pa prodas za 10.100 EUR onda placas porez od 15% na 100 EUR a to je 15 EUR, pod uslovom da su realne cene placene.
 
Pa to sam i napisao,ako kupis.Ako ne kupis,porez ide na celu dobijenu cifru.Molim da mi se postovi pre komentara procitaju.
 
Pozdrav drugari. Ja sam jedan od onih koji je zemlju nasledio pa je sad prodaje, tj. prodajem samo jedan mali deo, ostalo neću nego ću pokušati da naučim nešto o zemljoradnji pa da pokušam živeti od toga..

Elem, u pitanju je jutro i frtalj njive 1. klase, u Rumi, mislim da je naselje Cerje, barem tako piše u izvodu iz katastra, neki ljudi mi rekoše da je to pored nekakve ciglane ili tako nešto. Njiva se godinama obrađuje, nalazi se pored puta, i to je generalno sve što znam o njoj jer je ni ja nisam video, tek treba da se upoznam sa njivom i čovekom koji je obrađuje pod arendom. Hoćete biti iskreni i dobri da mi kažete koliko ta zemlja vredi. Hvala vam unapred.
 
Pa to sam i napisao,ako kupis.Ako ne kupis,porez ide na celu dobijenu cifru.Molim da mi se postovi pre komentara procitaju.

Nisi u pravu, ako prodas nesto za 100.000 EUR ne placas porez na 100.000 nego u poreskoj traze dokaz kada si ti kupio ili nasledio i onda uzmu cenu - ili sami procene koliko je kostala nekretnina kada si je stekao pa samo na razliku u ceni placas porez.

Bilo bi neverovatno da neko proda zemlju od 100.000 EUR i plati 15% poreza
 
Nisi u pravu, ako prodas nesto za 100.000 EUR ne placas porez na 100.000 nego u poreskoj traze dokaz kada si ti kupio ili nasledio i onda uzmu cenu - ili sami procene koliko je kostala nekretnina kada si je stekao pa samo na razliku u ceni placas porez.

Bilo bi neverovatno da neko proda zemlju od 100.000 EUR i plati 15% poreza

U svakom slučaju, praksa je da sve troškove snosi kupac makar da sve poreske obaveze glase na prodavca, a šta je to za nekoga ko sad može da kupuje zemlju? :osmeh: Šalu na stranu, poslednje dve transakcije što sam kupio, kupio sam od ljudi koji su tu zemlju posedovali tek par godinica. Pojma nemam da li sam platio u prodavčevo ime i neki porez na ekstra profit ili donaciju za spas dodo ptice ili šta već. Koliko piše toliko uplatiš, "o'š - o'š, ne'š - ne moraš"! Neki kupe pa godinama ne prevode na svoje ime.

U Kikindskim lokalnim novinama se juče pojavilo osam oglasa u kojima se nudi zemlja na prodaju. Najmanja ponuđena parcela je jutro i frtalj, a največa nekih 6 jutari u komadu ako sam dobro pročitao. Ako me pamćenje dobro služi, ovo je rekordna ponuda u oglasima u poslednjih 5-6 godina. Neki su čak i cenu napisali u novinskom oglasu i to 6500 i 7000 po kj. Cene su dakle stare, odnosno iste kao i u špicu jagme za zemljom(kad se trgovalo tiho), a novi momenat je samo to što se ponovo pojavljuje velika ponuda u oglasima. Ko zna šta je još u ponudi mimo oglasa. Ovo bi po nekoj logici trebalo da rezultira padom cena. To je jasan pokazatelj da naša poljoprivreda ipak nije baš El Dorado.
 
Danas cuo covek prodao jutro zemljeza 27 000 evropljana.Zemlja se nalazi iza vikendica na kanalu.Covek dosao da vidi dali su kokuruzi zreli.....dodje mu tip i pita:Dali je to vase i dali ce te prodati.Gazda zemlje rece :nije na prodaju.....Recite samo cenu nije problem.Ovaj okinuo 30 000 evra....Jer moze za 27 000..Moze.
Mislio covek se sali.Novci doneseni na kucu....(kupac hoce da pravi teniske terene).....Dobra trgovina.
 
U svakom slučaju, praksa je da sve troškove snosi kupac makar da sve poreske obaveze glase na prodavca, a šta je to za nekoga ko sad može da kupuje zemlju? :osmeh: Šalu na stranu, poslednje dve transakcije što sam kupio, kupio sam od ljudi koji su tu zemlju posedovali tek par godinica. Pojma nemam da li sam platio u prodavčevo ime i neki porez na ekstra profit ili donaciju za spas dodo ptice ili šta već. Koliko piše toliko uplatiš, "o'š - o'š, ne'š - ne moraš"! Neki kupe pa godinama ne prevode na svoje ime.

U Kikindskim lokalnim novinama se juče pojavilo osam oglasa u kojima se nudi zemlja na prodaju. Najmanja ponuđena parcela je jutro i frtalj, a največa nekih 6 jutari u komadu ako sam dobro pročitao. Ako me pamćenje dobro služi, ovo je rekordna ponuda u oglasima u poslednjih 5-6 godina. Neki su čak i cenu napisali u novinskom oglasu i to 6500 i 7000 po kj. Cene su dakle stare, odnosno iste kao i u špicu jagme za zemljom(kad se trgovalo tiho), a novi momenat je samo to što se ponovo pojavljuje velika ponuda u oglasima. Ko zna šta je još u ponudi mimo oglasa. Ovo bi po nekoj logici trebalo da rezultira padom cena. To je jasan pokazatelj da naša poljoprivreda ipak nije baš El Dorado.

Da li ima tih lokalnih oglasa negde na internetu? Imale su kikindske novine neki sajt ali je blokiran.
 
Ova tema mi se cini i vise nego zanimljiva, isto tako sam i razocaran citajuci koliko su ljudi spremni da daju za zemlju a isto tako i ti koji prodaju koliko misle da treba da dobiju... po meni sadasnje cene zemlje su u nekim mestima i vise nego NADUVANE, jer dobra nekretnina je ona koja se vrati za 10 godina. Ako uzmemo ratarsku proizvodnju sa danasnjim cenama ili sa cenama od prosle godine pa opet se ni sa tom cenom nekretnina nece isplatiti za 10 godina. Da li stvarno smatrate da za jedno jutro treba u proseku platiti 6000-7000e? Da li je realno?
 
Ova tema mi se cini i vise nego zanimljiva, isto tako sam i razocaran citajuci koliko su ljudi spremni da daju za zemlju a isto tako i ti koji prodaju koliko misle da treba da dobiju... po meni sadasnje cene zemlje su u nekim mestima i vise nego NADUVANE, jer dobra nekretnina je ona koja se vrati za 10 godina. Ako uzmemo ratarsku proizvodnju sa danasnjim cenama ili sa cenama od prosle godine pa opet se ni sa tom cenom nekretnina nece isplatiti za 10 godina. Da li stvarno smatrate da za jedno jutro treba u proseku platiti 6000-7000e? Da li je realno?
Lepo je jedan clan foruma napisao Ko hoce da bude gazda on kupuje i nepita za cenu.

- - - - - - - - - -

Da se razumemo jedno je cena koja se trazi a,drugo je prodajna cena.Isto kao sto citam na forumu ovde za nove traktore traktor kosta lupam 65000e a uz cenkanje na kraju proda se za 58000e.znaci tom traktoru je prodajna cena 58 a ne 60 e.isto i za njive.
 
Nazad
Vrh