Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A tooo, ok onda, nisi trebao da vadis, trebao si da ostavis, jer nasi jadni hladnjacari nece imati hleba... :D
 
Mala prica iz Leskovackog kraja

Oko 50 proizvođača višnje stalo je pre neki dan pred prodavnicu i na taj način blokirali lokalni put nezadovoljni što je kilo trijes i četeres dinara, zavisi koj koga prejebe.

Reč je o selskom putu prvog reda koji spaja meštane s njivu, a krave i ovce s livade. Sama važnost ovog puta za ekonomiju bliskog Istoka bila je dovoljna da se evropsko tržište zaljulja, a na Poljaci, najveći proizvođači višnje na svet, da se pritresev gaće. Kolone vozila s ljudi koji su krenuli za Grčku preko Igrište, moralo je da bude preusmereno na put za Strojkovce.

U ovaj sela pod višnju je oko 200 'ektara, a godišnje se proizvede 2 'iljade tone višnje koje se pakujev u gajbe zajedno z granjke, lišće i ostalo đubre.

Zbog teren i nadmorsku visinu od oko 450 met'ra, višnja je po kvalitetna nego u ostali krajevi, ističev seljaci. Isti odgovor dobili smo i od proizvođači na 300, 250, 100 i 55 metra.

Otkupljivači nudiv od 35 do 40 dinara po kilogram, a kilogram se kreće od 700 do 800 grama, zavisno od vagu.

Međutim, proizvođači traživ minimum 55 dinara po kilo, a ako dođe do nestašicu uzrokovanu z gradušku i tornado po drugi krajevi, ni 100 dinara gi neće bude dosta. Kako kažu, višnju neće berev, osim količine koje su neophodne za kolači i banice.

Upozorili su da će raskrčiv svoje njive na taj način što će gi iskubev kao i da, ako višnja propadne i napravi se u komine, neće prezav da napraviv rakiju i otrebiv se s prepek.
 
Nema hleba od visnje. Sa njom moze da se tavori par godina, pa da se uzme po neki lep dinar godinu dve, pa opet da se tavori. Tacka! Ne pustajte sebi filmove! Mozes da blokiras puteve kolko oces, da pises vucicu, da radis sta oces... Cenu diktira trziste i tacka, teorije zavere ne piju vodu (u ovom slucaju). Inace, da citiram jedan tekst sa jedne stranice na facebooku:

Oko 50 proizvođača višnje stalo je pre neki dan pred prodavnicu i na taj način blokirali lokalni put nezadovoljni što je kilo trijes i četeres dinara, zavisi koj koga prejebe.

Reč je o selskom putu prvog reda koji spaja meštane s njivu, a krave i ovce s livade. Sama važnost ovog puta za ekonomiju bliskog Istoka bila je dovoljna da se evropsko tržište zaljulja, a na Poljaci, najveći proizvođači višnje na svet, da se pritresev gaće. Kolone vozila s ljudi koji su krenuli za Grčku preko Igrište, moralo je da bude preusmereno na put za Strojkovce.

U ovaj sela pod višnju je oko 200 'ektara, a godišnje se proizvede 2 'iljade tone višnje koje se pakujev u gajbe zajedno z granjke, lišće i ostalo đubre.

Zbog teren i nadmorsku visinu od oko 450 met'ra, višnja je po kvalitetna nego u ostali krajevi, ističev seljaci. Isti odgovor dobili smo i od proizvođači na 300, 250, 100 i 55 metra.

Otkupljivači nudiv od 35 do 40 dinara po kilogram, a kilogram se kreće od 700 do 800 grama, zavisno od vagu.

Međutim, proizvođači traživ minimum 55 dinara po kilo, a ako dođe do nestašicu uzrokovanu z gradušku i tornado po drugi krajevi, ni 100 dinara gi neće bude dosta. Kako kažu, višnju neće berev, osim količine koje su neophodne za kolači i banice.

Upozorili su da će raskrčiv svoje njive na taj način što će gi iskubev kao i da, ako višnja propadne i napravi se u komine, neće prezav da napraviv rakiju i otrebiv se s prepek.

Zalosno istinit tekst

:cool::cool::cool: Ha, pretekao sam te, kolega!!!
 
Ajd bas da vidim dogodine sta ce da bude sa cenom, kad je rusi budu diktirali (mozda)...
 
Nisam clan nijedne stranke niti cu biti, samo me zanima kako je to bilo(dok su zuti bili na vlasti) da trziste ne diktira cenu, a odjednom sada diktira cenu?! Sve je dragi prijatelji to politika, sve je to politika, bez nje nema ni trzista niti bilo cega! Politika odredjuje gde ce cena oruzja rasti a gde cena zitarica, gde treba napraviti pokolj pa stvoriti manjak robe, a gde je treba nagomilavati... Ako bar malo dublje pogledate videcete da je sve to politika negde manje negde vise...Slazem se sa kolegama da se od visnje ne moze ziveti... Oni dobro znaju koliki je prosek hektara po Srbiji, i ako zele da samo njih desetina radi sa vocem, tako niske cene proizvoda mogu da daju da samo najveci sa najvecim ustedama opstanu, to je kao kada vrsite selekciju medju zitaricama ova psenica mi se svidja ona ostaje ovaj kukuruz dobar prinos daje on ostaje, sto su nama zitarice to smo mi njima.... biraj na izvolte!!
 
Ne bih da stajem na muku al evo cisto da znate - Uros Davidovic - dobra zemlja emisija - u jednom momentu govori o ceni izvoza visnje ... 80 eurocenti je cena visnje koje izvoze koje jos i razvodne zbog jakog kvaliteta
 
Citiram:
"Izvesno da će mnogi voćari ostati bez prihoda sledeće godine."

Dodajem:
Mnogi voćari ostali su bez prihoda ove godine.
 
Ovaj snimak je sniman na oko 1km od moje kuce :osmeh:...

Sto se tice visnje ovo su strucnjaci u toj oblasti, ljudi sa velikim iskustvom. Znaci da je najava loseg roda veoma pouzdana...
 
Dali nas ceka veca cena iduce godine s obzirom da ce biti losiji rod kao 2010? Pitanje je sad. Ja licno cisto sumnjam jer po svemu sudeci glavnu rec vode hladnjacarska mafija za obicne proizvodjace kakvih je najveci broj u Srbiji.

Ja sam prije dvije godine postavio ovaj klip u temi višnja. Ovi ljudi su mene spasili i to vam iskreno govorim.
Od kada koristim presing nemam problema sa kokomicesom kao ranijih godina.
 
Ovaj snimak je star 5 godina, ovaj zasad visnje je na oko 2km od moje kuce. Jesenas sam orezivao bas ovaj zasad (postavljao sam slike iz rezidbe). Ovi ljudi se profesionalno bave proizvodnjom Oblacinske Visnje i znaju sta rade i takvi saveti zlata vrede...
 
dsadsdaa.png

Sta li nas ceka ove godine...
 
Koja cena visnje se ocekuje ove godine??? Hoce li biti 40 dinara?Zalihe u hladnjacama ima ili nema?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh