Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Hvala

Pogodio sam zato što što me to peče:)
 
Kada dodje cena sljive svi cute kao zaliveni,a ovde se toliko narod prose..ava kao i ovi kod mene u selu.Cena ove godine je takva zato sto je ove godine rodila visnja u Poljskoj a prosle godine nije,samo sto nemozete vi da shvatite kolika je Poljska a koliki smo mi(pogledajte bar kartu evrope).Oni imaju 1000 puta vece zasade od nas i normalno da ce oni diktirati cenu.Ovo me sve podseca na ono"Velika Srbija do Tokija"
I jos + na sve to,prosle godine su bili izbori i cena je forsirana a zna se i zasto:osmeh:
 
Kljucna stvar u formiranju cene visnje je njena krajna cena po kojoj se ona izvozi. A sada je na svetskom trzistu doslo tako vreme da je to veoma trazena roba (citao sam kako je u zapadnoj evropi nastupio trend pravljenja raznih proizvoda sa visnjom). Tako da tu nema nikakve veze dal se mi vise mucimo oko visnje ili sljive, i koliko ulazemo u jedno ili drugo. Visnja ima traznju i to joj formira cenu. Na otkupnoj ceni od 60din mi naravno da imamo zaradu, ali ako predsednik udruzenja hladnjacara predlozi tu cenu onda, siguran sam, on zeli za svoje klijente (hladnjacare) da obezbedi veci deo kolaca (dobiti) u trgovini sa visnjom u odnosu na nas proizvodjace. Zasto se onda mi nebi borili da veci deo tog kolaca pripadne nama, i tako da obezbedimo ako je moguce neku ravnotezu u ukupnoj zaradi od visnje! Ne treba da budemo ljibomorni jedni na druge, nego zajednicki da izvlacimo sto je vise moguce za nas proizvidjace visnje, sljive itd
ps. Visnja iz poljske je skoro druga roba u odnosu na visnju sa Balkana, zbog manjka suve materije.
 
Da pokrenemo temu jer uskoro stize borba za pare:osmeh:
Cena preko 100 dindzi.
Moj drugar,inace lokalni otkupljivac u selu je doterao rekordni broj gajbi za visnju,sve nove.Nema gde da stavlja kod sebe,zauzeo je ljudima po selu sve sto su imali praznog prostora da smesti gajbe.Nudi pouzdanim vocarima pare unapred na cenu od 100 dinara.Znaci bice preko 100.Meni nije nudio jer ja voce dajem preko drugog otkupljivaca sa kojim saradjujem jako dugo,samo mi je nabacio ako ocu da predjem kod njega,daje unapred za visnju.Ja rekao Jok ja:osmeh:

Doslednost
 
Mirko i dalje prica o sljivi na temu cena visnje????????????? Na cenu utice i manja kolicina secera u visnji zbog velikih kisa a manjka sunca,ali ni to ni ostali razlozi nisu toliko jaki da cena sa 110 padne na 60 jer sto kaze Ironman sledece godine mogu spustiti cenu na 30 ako nastave sa ovakvim trendom...
 
Cena visnje je uvek bila oko 50din +- gore dole neki dinar, osim prosle godine kad je cena isla i do 120din.
Da je visnja drzala cenu 120din nekoliko godina unazad razumeo bih vas da kukate za tom cenom, ovako stvarno ne znam zasto kukate Visnja se samo vratila u svoju standardnu cenu.
Da napomenem i prosle godine bi bila ova cena da nije izmrzlo u Poljskoj i dobrim delom kod nas.
 
sve je ovde odavno jasno,a to je da u neozbiljnoj drzavi je moguce sve,mahinacije,mesetarenje,krimi - lobisticka igrarija,nelegalnih otkupljivaca i nakupaca.Kad bi na drugoj strani (mali i srednji proizvodjaci) bilo makar pola organizovanog nastupa (pre svega oko cene) stvar bi bila potpuno drugacija,tako da jedne godine mogu da ponude 100,00 din.narod masovno i neplanski pocne da dize nove zasade,pa sledece dve godine cena toliko "padne" da niko i ne bere.Medjutim kasnije,kada se vecina visnjara povadi,opet dignu cenu i tako u krug i sve dok proizvodjac ne bude prvi u lancu,a ostali dobiju pristojan procenat i na neki nacin postuju i "neguju" tog proizvodjaca bice ove lakrdije.Slazem se da krajnju cenu odredjuje trziste,ali u ovoj zemlji mnogo vecu ulogu ima korumpirana banda koja parazitskim odnosom zaradjuje i do 100% i j... se nima i za kisu i za grad i za sunce !!!
 
@mirko 015:Da pokrenemo temu jer uskoro stize borba za pare:osmeh:Cena preko 100 dindzi.Moj drugar,inace lokalni otkupljivac u selu je doterao rekordni broj gajbi za visnju,sve nove.Nema gde da stavlja kod sebe,zauzeo je ljudima po selu sve sto su imali praznog prostora da smesti gajbe.Nudi pouzdanim vocarima pare unapred na cenu od 100 dinara.Znaci bice preko 100.Meni nije nudio jer ja voce dajem preko drugog otkupljivaca sa kojim saradjujem jako dugo,samo mi je nabacio ako ocu da predjem kod njega,daje unapred za visnju.Ja rekao Jok ja:osmeh:
Doslednost
Ma kako nudi i placa 100 dinara,to i ja nisam znao do juce,ustvari tu para i nema,zaduzuje te unapred za repromaterijal za setvu po nekim nebuloznim cenama(a zna da ja tako ne kupujem,a celo selo tako radi),kad mi rece juce da racuna KAN 5000 dinara,a u prodaju 3000 din.A meni je iako smo drugari nudio 100 dinara i pare odmah,kome da verujes a znamo se ceo vek.Za kes ce sutra biti druga cena,a i ova od 100 se pretvara u tu realnu cenu samo sto postajes njegov veliki duznik.Klasicna lopovska igra otkupljivaca.

- - - - - - - - - -

Mirko i dalje prica o sljivi na temu cena visnje????????????? Na cenu utice i manja kolicina secera u visnji zbog velikih kisa a manjka sunca,ali ni to ni ostali razlozi nisu toliko jaki da cena sa 110 padne na 60 jer sto kaze Ironman sledece godine mogu spustiti cenu na 30 ako nastave sa ovakvim trendom...
Pa imam i ja visnju i neplaniram da se obogatim od nje,dacu je posto i svi ostali.
 
Dali neki zna koja je realna cena Višne i koliki procenat uzimaju hladnjače,otkupljivači itd. Ili se samo priča napamet. Kolika je cena u susednim zemljama i kolika je cena u poljskoj ?
 
Tintoreti ja sam napisao kolika je cena u mom kraju,vidim da ti se ne svidja ali cenu nisam ja odredio, niti mene neko pita oko cene.
Ti brale napisi kolika je cena kod tebe, ako je skuplja prezalicu 15l nafte u kamionce dovozim tu da prodam visnju.
 
Poslednja izmena:
Mirko posto se razbacujes informacijama napisi nam molim te koliko je povrsine pod visnjom u Srbiji a koliko u Poljskoj da bi mi neznalice naucili nesto
 
Kolega IRON svaka čast na komentaru, baš je tako, jer nije problem ako je cena jedne godine slaba, voće se i tako mora računati u proseku za 3 ili čak 5 godina, ali je bitna tendencija, jer kako je cena višnje rasla tako može i da pada, a onda dolazi na videlo istina da višnja ne daje ništa bolju paru od šljive, dok je cena normalna. Najveći problem je neizvesnost a najviše zbog toga što nemamo dovoljno naših prerađivača voća kojima svake godine treba količine, nego zavisimo da li će doći rusi ili neki drugi ili neće. I na kraju potpuno si u pravu sadi pa šta ti bog da ili ako nećeš idi u politiku tamo je lakša para.
 
Cena visnje je uvek bila oko 50din +- gore dole neki dinar, osim prosle godine kad je cena isla i do 120din.
Pa i nije.
2011 je krenula da raste da bi prošle, 2012 ekspoldirala. Šta su uzroci ne može se sa sigurnošću reći, ali sve upućuje na to da nisu neke ekonomske, tržišne zakonitosti u pitanju.
Nešto se neekonomski događa, a ja imam neku svoju teoriju za koju nikavih argumenata nemam, pa ne bih ni da je iznosim. Reći ću samo da talasanje cena izazivaju hladnajče koje nikavu dalju preradu nemaju. Sad, da li oni neekonomski posluju, ili su instrument u rukama moćnijih koji imaju neki svoj razlog da preko njih utiču na kolebanje cene, ne znam.

A da je cena ranije bila slaba evo par linkova kako se ne bismo ubeđivali

2009

Politika

press

2010 i 2011 (kada se 50 dinara smatralo dobrom cenom)

Aškovic je podsetio da je 2010. otkupna cena višnje bila 25 dinara po kilogramu.

Vladimir Milenkovic iz Merošine izjavio je Tanjugu da otkupna cena višnje u tom kraju trenutno iznosi 50 dinara, "što nije loše".



A oko ovoga, ZICAPROM

Najveći problem je neizvesnost a najviše zbog toga što nemamo dovoljno naših prerađivača voća

Moram da ti protivrečim (a to je i u tvoju korist :))

Među najrazvijenijim ili čak možda i najrazvijenija idnustrijska grana u Srbiji je upravo prerambena industrija, a posebno prerada voća. Tu imamo giganta kome niko u regionu ne može da parira, Nektar, imao veoma ozbiljne strane prerađivače Rauh i Grinevald, tako da se ne možemo požaliti. Makar ne proizvođači višanja, jer je višnja kod sve tri ove kompanije u samom vrhu što se interesovanja tiče. Sa šljivom je već nešto drugačije stanje. Malinari imaju problem jer oni skoro isključivo sa hladnjačama i posluju, i kod njih je sve moguće.
Kolike su potrebe za višnjom u Srbiji vidi se iz ovog LINKA. Napomenuću još da je Fruktal ove godine (koji je sada u stoprocentnom vlasništvu Nektara) kupovao kašu jagode u Španiji jer je nije bilo dovoljno u Srbiji.

Sve u svemu, što se industrijskog voća tiče. potrebe za njim će samo rasti (što ne znači da će i cena rasti tim tempom) i neće biti problema sa plasmanom. Ostaje nam samo da se nadamo da će ti netržišni elementi biti eliminisani ili umanjen njihov uticaj, što će dovesti do stabilizovanja cena na nekom nivou, i tad se može praviti ozbiljna analiza šta se isplati raditi.
Do tad ovako, sadi, radi i nadaj se da će pozitivni ekstemi kao što je bio prošlogodišnji, iz nekog nepoznatog razloga biti češći.
 
E pa sad, zavisi od toga koliku cenu očekuješ :)

Jagoda je dobar primer jer je u sličnoj oziciji kao i kruška. Proizvodnju tih voćnih vrsta koje nisu izrazito stone ni izrazito industrijske, je najbolje koncipirati tako da se veći deo plasira kao stona, po višim cenama, a ostatak da se da industriji po nižim. Ali to podrazumeva i manje površine i manje količine.

Ovi prerađivači koje sam pomenuo kupuju i krušku, da.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh