Cena višnje u vašem kraju

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nista nije smesno nego je realno visnju je u zadnje dve godine posadio i onaj koji nije znao gde mu je njiva i mozda je bolje da se bar sad napravi mali presek inace opet da bude 15rsd
 
Ista stvar kao u mom kraju sa tresnjom.Sadite ljudi i ne brinite ako ne ide na kvantitet ici ce na kvalitet.Visnja moze da se trese sa traktorom sto ce da pojeftini berbu pa ce opet da bude nesto i za vlasnika.Polako bice sve vise tih tresaca.
 
Tacno je sto pise Gorski,ja redovno plasiram sljivu po ceni od 20 dinara(+-),samo me zanima sta bi radili svi ovi sto imaju visnju da su na mom mestu,obesili bi se?Imam i ja visnju i smatram da je cena od 70-80 din sasvim dobra.
Zanimljivo je da vecina tako gleda na stvar,svi koji imaju visnju,kod mene u selu malo ima sljive,sve visnjari i oni gledaju na stvar isto,samo visnja je vazna a moja sljiva je onako hobi stvar,to nije vazna vocka.U mnogo sam gorem polozaju od visnjara,ja moram da cekam do kraja avgusta,a visnja se obere sad.Mene i sve ostale sljivare ceka jos zivaca,prskanja....A dunja,da je ne spominjem,ima da cekam do oktobra....
 
Imam i ja visnju a imam i sljivu ali zato ne kazem da je cena visnje visoka jer nije i svako ko tako razmislja mi nije jasan. Ja se borim da svim snagama objasnim ljudima da se bore za sto vecu cenu, i kad tu cenu dobiju oni nastave sa kuknjavom da je sad cena previse visoka iako to ide njima u korist. Treba se udruziti sa probranim ljudima koji nece da kazu da je cena visoka za njihovo voce i kad bude mnogo vise od tih 120din nego ce se boriti jos vise da tu cenu podignu na 130. I takvi ce uspeti a ovi sto sebi ne zele dobro ti ce i dalje kukati i kad je dobro i kad je lose jer smo tako navikli.Udji u prodavnicu i kupi zaledjenu visnju pa vidi koliko je samo pakovanje 200gr, ne samo visnja nego bilo koje voce......
Posto sljive nemam mnogo i u fazi sam obnavljanja zasada meni cena sljive ne igra ulogu i zato ne pisem u toj temi ali imam isto misljenje oko svog voca visnje, sljive , maline, svejedno, sve su to vredne ruke pune zuljeva stvorile, bilo moje ili nekog drugog.
Nemojte kukati udruzite se pa napravite duplo vecu hladnjacu nego sto vam je potrebna i usluzno cuvajte voce a u drugoj polovini cuvajte vas proizvod pa ga upakujte i prodajte, zasto da neko bude pametniji od vas, kad nije. Ne dozvolite da vas gaze tamo neki hladnjacari koji formiraju cenu tako sto sednu i dogovore se, na osnovu cega se dogovore? sigurno ne na osnovu cene na svetskom trzistu nego na osnovu toga koliko ce biti njihova zarada. I u tome uspevaju jer ni jedan od njih nije rekao da je cena odkupa mala nego se bore da je spuste u bescenje jer smo mi glupi i samo smo navikli da nas neko .... pa kad nas niko ne trpa mi kukamo sto nas ne ....
Ni oni se ne udruzuju jer se vole nego ih je muka naterala da odkidaju od nase sirotinje jos malo , aaaa ne ne ja cu da im kazem neka, iako ste, spustite jos cenu da pocrkamo jer nismo za bolje navikli pa nam neobicno.Ma dajte molim vas.

Posto vidim da nema svrhu dzabe tupiti reci, jer sa druge strane nema niko da me cuje ili bar da pomisli da nesto uradi, necu vise ni komentarisati bilo sta. Moja poruka je jasna sto se tice mene boricu se za svoje prodam najbolje sto mogu, ako u tome ne uspem poklonicu u humanitarne svrhe nekoj decijoj ustanovi i cao zdravo .
E sad mogu mirne duse da me banuju.
 
@Tintoreti
Razumem ja tebe sta ti hoces da kazes,ovaj tekst sto si napisao prouci mozda ce ti pomoci ako osnivas neku politicku stranku inace u otkupu voca ti nece mnogo pomoci.
To sto mislis da ces svoju visnju prodati bolje nego sto je otkupna cena voleo bih da mi objasnis kako i gde? Da i mi primitivni seljaci nesto naucimo!

Ja imam Visnju i znam da je prosle godine bila precenjena zbog slabog roda, prosla zima je bila ostra kao i prolece, dosta je izmrzlo.
Ove godine je slabija cena ali veci i bolji rod tako da cu isto para uzeti kao prosle godine, mozda cak i vise zato sto je duplo vise rodila bez obzira sto je manja cena.
Visnju skuplje od trzisne cene niko ne moze prodati, zasto bi je neko placao skuplje? Za rakiju? Za rakiju ima da kupi Sljivu ekstra klase za 20din kg.
Mi nismo izolovana zemlja da se cena odredjuje unutar zemlje. Mi smo zemlja otvorenog trzista i cenu odredjuje trziste, Isto kao i za psenicu, suncokret,kukuruz itd cene se upravljaju prema svetskoj berzi.
Svako ko se frlja sa nekim velikim cenama voca te cene je video na zelenoj pijaci na kojima ne moze da se proda velika kolicina kao na otkupnom mestu, sta treba raditi tezgariti visnju na pijaci kilo po kilo :sta:.

Nemam nista protiv tebe samo pisem realno stanje a ti pises kako bi voleo da bude a to nije isto. Ako imas cilj da otvoris hladnjacu i bavis se izvozom to je druga stvar.

I jos nesto da ti kazem ovo je srbija u svakom udruzivanju neko nekog gleda da zajebe.
 
E sad mogu mirne duse da me banuju.
Što bre da te banuju?

Ne slažemo se oko rezona ali valjda je to u redu, nije valjda dopušteno samo jedno mišljenje a ostala da se banuju.

A ti i ja npr se oko ovog rezona uopšte ne slažemo.


Naravno da svaki proizvođač pokušava da dobije što više i da mu ni jedna cena nije previsoka, ali visoka cena se ne može postići tako što čemo kukati da je mala i kad nije mala.
Nije cena od 60 70 dinara toliko niska da na njoj nema zarade. Ima, mada bih i ja radije da je i ove godine cena kao prošle, naravno.
Ali i na ovoj ceni, sve i da se ne promeni što nije nemoguće, ima zarade čak i pod uslovom da se baš sve plati, da onaj čija je višnja baš ništa ne radi.

sve su to vredne ruke pune zuljeva stvorile

Ma mani demnagogiju, žuljevi se ne naplaćuju.

ako u tome ne uspem poklonicu u humanitarne svrhe nekoj decijoj ustanovi

A čime ću da platim školovanje svoje dece ako drugoj deci poklonim višnje?

- - - - - - - - - -

visnju je u zadnje dve godine posadio i onaj koji nije znao gde mu je njiva

Ma ne boj se takvih, taj će da propadne na bilo kojoj ceni.
 
Mozda sam malo prenaglio ali je sustina ta koju mislim i to mi niko nemoze oduzeti
thumbup.gif
welcome.gif

Srecno "kolege".....
 
Ma nisi prenaglio, samo se oko rezona ne slažemo, ali bože moj.
Ja sam inače omražen među malinarima zbog ovakvog rezona, a evo sad je u pitanju proizvod za koga sam direktno zainteresovan da cena bude što viša, pa će valjda i oni shvatiti (ako čitaju ) da se radi o ekonomskom rezonu, a ne o tome da imam nešto protiv visoke cene malina.

Pazi, hektar višnje ako se samo prosečno radi mora u punom rodu da da 10 tona. Po 0.6 evra je 6000 evra. Sa sve branjem i tekućm ulaganjem ne bi trebalo da pređe 15 centi koštanje. Znači 4500 evra. To je mesečno oko 350 400 evra (izvini na nepreciznim brojkama, mrzi me da računam).
Dakle prosečna plata sa jednog hektara.
A da li ima na jednom hektaru posla da se na njemu radi svaki radni dan u godini po osam sati, što se mora raditi za platu?
 
I ja se slažem da je loš odnos između cene šljive i višnje. I ja imam šljivu a višnju ću saditi tek naredne godine, i krivo mi je kad vidim da ljudi na višnji koju oberu sad i nemaju problema sa sušom, mogućim gradom i dodatnim održavanjem zarade mnogo bolje od mene kad dam šljivu na 20 dinara. S druge strane još više mi je krivo kad vidim koliko njih se razletelo da kao nakupci kupuju voće po selima i voze u hladnjače te zarade koliko i mi proizvođači. Uvek sam za to da poljoprivrednik uzme što više, njega niko ne ferma za 2 pare pa ako zakači neku godinu dobru cenu i ako će, samo mnogo ljudi sadi višnju u zadnje vreme, što će sigurno iskoristiti hladnjačari da obore nešto cenu, isto kao i sa šljivom koje u dobroj godini ima koliko hoćeš. Jedino rešenje je da se dovode ljudi otkupci iz inostranstva npr. Rusije, Nemačke, možda čak i ovi Emirati zašto ne ili sl. da direktno kupuju ovde onda ćemo izbeći nakupce i cena će doći na onaj nivo kako treba da bude.
 
Ma onda se nismo razumeli, i ja ne kažem da je cena višnje visoka nego da će mangupi da probaju da je skinu.zašto visoka, pa nije on radio, rizikovao, i ulagao 4 ili 5 godina pre prve zarade nego voćar, pa šta iako je visoka. A nivo cene je po meni pristojan ako se šljiva plati bar 30 dinara a višnja zašto ne neka ide i 100 dok može. Da nismo možda dobili neki vajan podsticaj od države.
 
Vi trazite neke evropske standarde u zemlji Srbiji koja ce bankrotirati za neki dan. U zemlji gde svako svakog svakog gleda da prevari.
Ja sam srecan sto uopste postoji otkup(pa kakav je takav je) i sto za isporucenu kolicinu odmah dobijam pare na ruke, nemam vremena da tezgarim na pijaci i da prodajem kilo po kilo visnje.
Da nema zarade to mozemo samo da se lazemo. Ja pored voca radim i ratarstvo u kom ima mnogo posla za deset puta manje para a ulaganja su velika kako u zakupu zemlje tako i u mehanizaciji a otkup jos jadniji od ovog.
Prosle godine su ljudi za 1ha Visnje uzimali po 20 000 evra, gde bre to ima? Koju legalnu biljku ja da posejem da bi zaradio 20 000 evra. Visnjar koji mi je u punom rodu ima 100 stabala, ovi mladi zasadi nisu jos u rodu, prosle godine sam sa tih 100 stabala uzeo 1200 evra, Pa za 1200 evra imam da sejem 4 ha psenice, da ulozim 2000 evra i da gledam svaki cas u nebo da bi mi ostalo 300 evra zarade po hektaru.

Nemoj mo da se lazemo da na visnji nema zarade, nego bi hteli sa 1ha visnje da se obogatimo to nema nigde u svetu, stalno se pozivate na zapad i njihove cene da li je neko bio na zapadu da vidi koliko je kod njih ulozeno u jedan vocnjak.
 
Samo jedna mala nadopuna bez namjere da izazove polemiku (negativnu).
I ja radim i ratarstvo i svake godine, koliko-toliko, sam zaradio na hektaru ratarstva a na hektaru višnje evo šesta godina i još ništa.

U uređenim društvima-ekonomijama ovo o realnoj cijeni bi bilo o.k. Ali ovdje se radi o kartelu i špekulaciji.
 
Samo jedna mala nadopuna bez namjere da izazove polemiku (negativnu).
I ja radim i ratarstvo i svake godine, koliko-toliko, sam zaradio na hektaru ratarstva a na hektaru višnje evo šesta godina i još ništa.

U uređenim društvima-ekonomijama ovo o realnoj cijeni bi bilo o.k. Ali ovdje se radi o kartelu i špekulaciji.

Mozda vam nije mesto za visnju,nesto joj ne odgovara. Ovde visnja od cetvrte godine radja ima ih i po vrzinama(zbunovima pored puta) ...
 
Pisao sam ranije, suša , poplava, vijetar, led, mraz ... ali poanta je bila da za voće treba više ulaganja,rada a i znanja.

Ja sam konkretno zadovoljan da je rodila i da izdrži do berbe. Cijena naravno i uvijek što viša ali kako bude biće jer o mojoj kalkulaciji ne ovisi ništa već o ovome o čemu diskutiramo.
 
na hektaru višnje evo šesta godina i još ništa.
E to jeste problem kod voćarstva uopšte.

Treba čekati, i ne samo čekati već i finansirati, taj relativno dug period kad nema zarade nego samo ulaganja.
Ali posle toga nastupa duži period kad su ulaganja u tekućoj godini i prihod ipak drastično razlčiiti u korist prihoda.

Videćeš kad ti višnja uskoro vrati sve to.
 
Vidim i ovde kad je rec o ceni visnje diskusija,nekog pogadja cena visnje a nekog ne.Posteno da vam kazem ja sam zadovoljan i na 60 dinara.Ovde se spominje da se treba boriti za cenu,netreba popustati,ali to se samo prica kad je visnja u pitanju jer to je bozansko voce,i tu bi nas vocar da zaradi jedno 30000 eura po hektaru a i to bi mu bilo malo.Kad se pricalo o ceni sljive,e tu nije bilo komentara da se treba boriti za cenu i da netreba popustati,svi cute.

Cena je takva i dobra je,ako bude veca jos bolje,a mislim da nece jer ove godine nema izbora.Zapamtite,Prosle godine su bili izbori!!!Zato je cena i bila visoka,politika je u sve usla.:ppozdrav:
 
Nadam se da si i ovaj put u pravu

E ovaj put sam sto posto siguran.

Ma svi smo imali istu muku...dok raste i samo ulažeš razmišljaš, da li mi je ovo pametno, da li će se ikad ovo vratiti,.....
A onda odvali .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh