Cena tovljenika na tržištu

Pre jeste bilo pomodarstvo,jer se išlo logikom radi nas troje u kući možemo da odvojimo u Novembru jednog i onako cena uvek mala.A i realno gledano bili su u mogućnosti tako da rade,poslednjih 5 godina ako ništa drugo kao vozač i varilac u Kragujevcu za dan nadješ posao i to sa platom 60+ hiljada.

E onda je taj balon pukao ove godine kad ni ta plata nije dovoljna na ove cene.

Meni poslednjih 15 godina svinje nisu bile primarne,ali su uvek lepo dopunjavale budžet i to osetno.Kafana i pečenjara koliko ti volja i sve radile pun gas,kakva god da je cena plasman je bar bio siguran,pa može da se premosti loša cena.Tov mi je uvek bio, sekundaran kad neka tura preraste ode u tov i tu se lepo prolazilo do 2019,a onda čist gubitak iz ture u turu.A kapacitet za tov ograničen,pa je bilo daj samo tovari koja god da je cena za prasad.I tu sam prelomio da ne vredi ulagati dalje,da širim kapacitet imalo i novca i prostora,ali sad kad pogledam da se u to ušlo 2019,danas me ne bi bilo nigde.

Hranu sam uzimao gotovu u zamenu za kukuruz,a ove godine da sam to radio sa prinosom od ~ 600kg što kaže vodja da uzmem konopac.

Posle 60godina u dvorištu nema ni jedne domaće životinje,ne zato što mi smrdi već ne vidim svrhu više.
Zasto nemas racuna da dva komada tovis za svoje potrebe??
 
Ušlo se u druge poslove,jednostavno jeftinije mi da kupujem u marketu.Na kukuruzu ove godine 38400 sa 2ha,izračunaj koliko se na ovu cenu koncentrata dobije u paritetu.Samo obaveza i ništa drugo.Čak šta više jeftinije mi je da zakačim prikolicu i predjem 50km da kupim nego da se zezam sa 2 komada.
 
Druže,u ovom brlogu od zemlje samo što još g*vna nisam jeo i nije me gazio valjak,kao verovatno i većinu ovde.Dva ratišta,posoljena infalicijom.Sad da gledam šta jedem,malo je kasno.

A i ja ih hranim gotovom kupovnom hranom,pa još treba da im verujem da je sve kao što piše na džaku.

To "znaš čime hraniš" je možda prolazilo kod mog dede,koji je svinje hranio čistim kukuruzom i puštao ih po hrastovoj šumi da jedu žir.U našem vremenu je to prodavanje magle (ništa lično da se razumemo).
 
То се може посматрати као кредит. Потребне су ти паре за прасе(учешће) и после храну купујеш месечно по потреби(рата кредита). Лакше тако него одмах паре на сунце. Код товљеника треба рачунати превоз и вагу.
Осим ако баш имате пара и превоз онда је лакше.
 
Za kucne potrebe u oborima mora da ima a ko zivi na selu vec je navikao na obaveze tako da to nije problem odgajiti.
Zar ima nesto lepse kad ti cef peces janjca ili prasca i uzivas u svom dvoristu.


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Пинк пантер, чекај полако са ту лађу.
Ladja je dobar čamac dunavac , smederevac nis posebno nis veliko al za mene i mog juniora dovoljna.
Slanine, paradajiza, Limun piva, lubenica, 2 blinkera i 2 slamena sesira...
Samo hocu da kazem da necu da radim za klanicare i da imam vise vremena za sebe i ljude oko sebe.
Da tovim hocu al da mi se to isplati za minus, idem na pecanje.
Odustali smo od junadi i necemo se vratiti skoro jer nema tunista dok prednjak stize iz Italije.
 
U domacinstvu uvek ima hrane koja se baci a mogu svinje pojesti... a nigde ne mozes kupiti onako kako mozes sam odhraniti...
Ako su ostaci iz Lidla?

Salim se malo,ali ja sam stvarno izgubio volju.Ja sam uvek hteo da imam domaćinstvo kao nekada,voćnjak,mali vinograd i stoka.Ali od toga se realno ne živi.Napravim tri ture preko eto veće zarade nego od svinja,tužno ali tako je.Trudiš se oko rakije da bude što bolja,kad treba da prodaš kažu skupo im,ima za 300 din isto se napiješ.

Trenutno sam na tri posla,idem preko po automobile ili mašine,ostalo jedno vozilo u taksiju (čist gubitak inače),iznajmljujem viljuškar (kaplje solidno,ali bez radnika sam non stop vezan za to,uzmu na sat dva,pa idi kod drugog).Pravim radionicu da se malo i mehanikom zanimamo (ortački).Žena stomatolog radi normalno + privatno.Jedan sin otišao preko,dobro zaradjuje ali treba i on porodicu da stvara,drugi studira treba i njega obezbediti.

Jedna reč opisuje sve ovo brlog.Pred penzijom,a radim više nego ikada.

Rešenje je prosto.

Zabraniti uvoz sve dok ima domaće sirovine.

Obezbediti minimalnu cenu,koja će da se ažurira prema realnim troškovima.

Subvencije,za domaću proizvodnju i davati ih realno,a ne stranački.Zna se koga treba subvencionisati i do kada.A ne kao trenutno milioneri uzimaju subvencije,sirotinja gleda u nebo i dobru volju nakupaca,pečenjara i ostalih.
 
Негде на пролеће смо водили расправу добродол, моја маленкост и још неколико чланова да се не наљуте што сам заборавио имена. Онда сам рекао да ће цена бити папрена. Био је став ако буду скупи неће их купити него у маркет по потреби. Али ипак мислим да су у себи желели да не дође до тога.
Кад оно...
...........Prc :ppozdrav:
 
Rešenje je prosto.

Zabraniti uvoz sve dok ima domaće sirovine.
E jeste moj (da ne kazem sta)! Tako smo mi vekovima prolazili i uvek isto bude. Mentalitet u Srbiji je nepogodan za takve utopijske price. Cist primer, uvalice ti se idiot koji je tovio svinje pilecim iznutricama ili tako nekim dzabaluk otpadom pa ce da ti se u jeku najjaceg i naisplativijeg otkupa pojavi isti taj i nudi svinje po 30% nizoj ceni a trziste svrbi palamar kakvo je meso. Bitna je cena. Ne svrbi gradjanina kad poskupi cajna ili sunka. On za to nema para. Svrbi njega kad poskupi "barena kobasica od usitnjenog mesa". Virslu su inace standardizovali pa vecina ni ne sme u svom nazivu da se zove virsla jer nema dovoljno mesa u sebi da bi se tako klasificirala. Sta mislis, da su nazivi "moja" "posebna" "delikates" i ostalo marketinski trik?
Neki ce da valjaju crkotine i otpad. Oni podmazu tako nekog u vlasti i resena stvar. Ista prica i sa povrcem i vocem. Po Vojvodini se tovare jaganjci pa idu sa one strane Beograda. Jedes jagnje sa zapada Bačke na Zlatiboru za 2700din kg koje ti valja brkati gedža i maže ti oči sa nekim pricama o lokalnom uzgoju al ti zato debelo naplati zvaku. Sjenicki krompir ili mozda krompir iz komsiluka? Leskovacka paprika i ajvar ili mozda paprika iz Gospodjinaca?
Nas bezobrazluk sa pocetka proslog veka je ovekovecen u britanskim muzejima
 
Ja sam do sada uvek tovio svinje za sebe i imao sam nesto za prodaju,nije to neka kolicina,oko 15-tak komada,to budu godisnjaci oko 200 kg,koji ne vide ni parce hleba,ni creva pileca niti krompir.Jeli su najbolje,jecam,kukuruz,soju.Uvek sam vodio evidenciju koliko je otislo hrane,i uvek do sada je to ispadalo kao jedan vid stednje novca kroz njih.Vrati mi se ono sto sam ulozio i plus nesto prebaci preko,nije to boz zna koliko,ali je uvek bilo....do ove godine,cekam jos zimu i konacnu cenu,i da vidim na sta ce sve ovo da izadje na kraju,ali bojim se da nece izaci na dobro.Znam da cu i dalje da drzim za sebe,ali samo za sebe,usluznom tovu je dosao kraj.Kao i svemu ostalom vezano za poljoprivredu.
 
Ja sam do sada uvek tovio svinje za sebe i imao sam nesto za prodaju...............................Jeli su najbolje,jecam,kukuruz,soju....................Vrati mi se ono sto sam ulozio i plus nesto prebaci preko.................................
Koliko sam razumeo ovo '' i plus nešto prebaci preko '' su ruke , dnevnice tj tvoja čista zarada koja ostane na kraju kad podvuces crtu ? Kolika bi trebala da bude pa da sav taj rad ima smisla ?
 
Koliko sam razumeo ovo '' i plus nešto prebaci preko '' su ruke , dnevnice tj tvoja čista zarada koja ostane na kraju kad podvuces crtu ? Kolika bi trebala da bude pa da sav taj rad ima smisla ?
Meni taj tov nije osnovni izvor prihoda,niti je mogao biti na tu kolicinu.Sve je to bilo nesto usputno,dodatno zalaganje koje mi nije tesko padalo.Nikad nisam racunao svoje vreme,niti ruke,niti bilo sta od toga,iako bi i to trebalo i te kako racunati.Meni je samo zao ljudi koji zive samo od ovoga,i koji nemaju drugi izvor prihoda,niti mogucnost da nadju nesto drugo da rade,a takvih je na zalost mnogo...sad da ti govorim tacne cifre iz prethodnih godina ne mogu napamet,niti se secam tacno u dinar,ali znam da sam licno ja bio zadovoljan,sto ne znaci da bi neko drugi bio.Poenta mi je bila da kazem da je do sada moglo koliko toliko da ostane posle tova,da ne bude ono sto se kaze da je svinja sama sebe pojela,ali to vazi sve do ove godine...ovo sada nema poentu sa ovim trenutnim cenama,ili onim sto se najavljuje.Ali opet da sacekam kraj svega ovoga pa da vidim gde sam,ali verujem da cu prekinuti sa ovim kao i mnogi drugi
 
Mi smo da sada imali racunicu sledecu, dobijem od starca 3 praseta oko 10-15 kg komad. Utovimo sva tri, do oko 200 kg, dva nama za kucu i susenje, i jednog prodamo cisto da isplati koncentrat i mekinje sto sam im kupovao. Kukuruz i psenicu imam svoje pa sa tim hranim....
 
Prasad kupio oko 19kg*210din=4000, pojede 200kg kukuruz i tritikal*30din=6000, 50 kg soje*90din=4500, premiksa 8kg*180=1440. Kosta me 16,000 dinara svinja oko 120 kg ako nema nekih problema zdravstvenih. Sad na veci broj bude i uginuce koji procenat i nesto lecenja, potrosi se i nesto sitno struje na vodu i pravljenje hrane. Najvise mi zao ljudi sto prodaju malu prasad od 10~15 kg. Od par hiljada po komadu tesko se vise zaradi, dobro i tolko bude, o ljudima sto uzimaju gotovu hranu nesmem ni da pomislim.
Najjaci mi je bio pre par godina predstavnik ISV-a. Dosao da mi nudi njihovu gotovu hranu, sve naj, naj, konverzija skoro ko tovno pile, a i sam mi posle kaze da su on i njegov otac pre drzali svinje i hranili gotovom hranom par godina dok nije doslo ono standardno: zitarice poskupele pa i gotova hrana, a svinji cena ista i onda su propali pa se zaposlio kao komercijalista
 
Malo je soje stavio u računicu,mora pojesti bar 60kg odnosno na 300kg da bude 20%.A i tolika
konverzija je upitna,ako nije prava genetika a i premiksa je malo,moraju pojesti bar 9kg i to još da se ne daje malima praseći odnosno 4%.Koverzija sve ispod 2,7 je diskutabilna.
 
Poslednja izmena:
Ja sam do sada uvek tovio svinje za sebe i imao sam nesto za prodaju,nije to neka kolicina,oko 15-tak komada,to budu godisnjaci oko 200 kg,koji ne vide ni parce hleba,ni creva pileca niti krompir.Jeli su najbolje,jecam,kukuruz,soju.Uvek sam vodio evidenciju koliko je otislo hrane,i uvek do sada je to ispadalo kao jedan vid stednje novca kroz njih.Vrati mi se ono sto sam ulozio i plus nesto prebaci preko,nije to boz zna koliko,ali je uvek bilo....do ove godine,cekam jos zimu i konacnu cenu,i da vidim na sta ce sve ovo da izadje na kraju,ali bojim se da nece izaci na dobro.Znam da cu i dalje da drzim za sebe,ali samo za sebe,usluznom tovu je dosao kraj.Kao i svemu ostalom vezano za poljoprivredu.
Ratarstvo je dobro ,ali stočarstvo je otišlo u **greška.
 
Nazad
Vrh