Cena tovljenika na tržištu

Ne. Kod nas ima redovan otkup jedan nas iz sela pise pa posle dodje kamion. Nakupac je neki Milan iz srema,mrsav,ruzan. Uvek je cena manja,sada zadnje mislim da je bilo 170 din. Tamo placas pasose. vaga losa ko zna kada je bazdarena oni donesu teg. Zato sam i batalio svinje da drzim. 10 komada zadnji put na vagu kolsku po 4 kom smo merili mislim da su mi tada ukrali 100 kg zive vage. Nisi imao izbora ili meri ili nosi kuci. Drugih deset sam iz revolta bacio u sunke i kobasice.Nekada je klanica Banat uzimala na veliko,danas istorija.
 
Ja za polovinu septembra imam 35 komada da prodam i necu vise toviti za prodaju dok se ne sredi ovo oko uvoza i subvencija.U mojoj ulici se tovilo nekoliko hiljada komada godisnje,sad ja imam 35 i verovatno sam najveci proizvodjac.Svi okrenuli na voce,svinje nek gaji Ljubisa ciganin.
 
Videcemo jos sta ce biti sa cenom novog kukuruza.Ako bude jeftin,kao sto se prica,mnogi ce hraniti svinje s nadom da ce ga tako skuplje unovciti.Uzrocno posledicna veza je trzisni visak , neminovan pad cene svinuja i ponovno poslovanje sa gubitkom.U ovoj drzavi je lako biti budala,cak moze biti i profitabilno,al biti pametan je veoma tesko.:osmeh:
 
Sama

To je samo izgovor i u ovakvom vremenu se malo njih vata vila i lopata . Ako trziste uzdrma svako 5 domacinstvo sa po par svinja izes ga . Kada bude tumbanja cena i tih par svinja ce jako fino da posluzi za izgovor .
 
Ne mislim na to,vec ima gazda sa ekstra svinjcima,koji su se okrenuli ratarstvu,zbog turbulencija na trzistu svinja.Sad isti prete,da napune svoje obore.Kod mene u neposrednoj blizini ima savremenih kapaciteta za ukupno par hiljada komada,koji stoje prazni.Ako istih ima i po drugim mestima,moze doci do problema na trzistu.
 
Vecina tovljaca u mom kraju je spremila tovljenike za avgustzato sto je ranijih godina uvek pocetkom avgusta bila najbolja cena.Znaju to lopovi ,pa su sad uvezli ili glume da im ne treba,da bi uzeli to ispod cene.Ovde se prica da su 190 i da ce pasto na 170.Ja vec dve godine izbegavam avgust i prolazim koliko - toliko dobro sa tovom.
 
Ja sam ove godine prodao nesto krajem juna i imam drugi deo za polovinu septembra.Tako sam i prosle godine i samo zbog vakcinacije mi je izmaklo 250 dinara,dao sam posle 10-15 dana po 230.
 
Nazad
Vrh