Cena pšenice rod 2011.g.

Šta mislite koja će biti cena pšenice ove god.


  • Ukupno glasača
    156
Iz privatnog u javno skladiste.
Danas mi lik rece koji tamo prima zito,da su dobili "naredbu",da zaustave primanje zita od srede.
 
Juče pustio faks ,a danas već dobio odobrenje da prodam robu robnim rezervama.Ako ovako budu brzi i sa parama biće super.
 
'Razlog zbog koga već mesec dana cena pšenice ne beleži porast leži i u tome što su srpski zvoznic ostali uskraćeni za kosovsko i makedonsko tržište. Po tom osnovu Srbija će morati da potraži nove kupce za oko 250 000 tona žita što je oko četvrtina ukupnog godišnjeg izvoza pšenice.
Ukoliko se carinski rat sa Kosovom okonča tako što će Srbija ostati bez tog tržišta, domaći trgovci pšenicom će morati da potraže nove kupce za oko 150. 000 tona koje se godišnje isporuči u južnu pokrajinu. Ako se tome pridoda mera ograničenja uvoza pšenice u Makedoniju, Srbiji ne preostaje ništa drugo osim da potraži novo tržište za najmanje 250. 000 tona hlebnog žita što je oko četvrtina ukupnog godišnjeg izvoza ove žitarice, saznaje “Akter” na Produktnoj berzi u Novom Sadu. Naime, makedonske vlasti donele su uredbu kojom se za uvoz jednog kilograma žita bez carine mora kupiti tri puta više domaće pšenice.'
http://www.akter.co.rs/ekonomijaprint/3953-ito-plaa-kosovsku-cenu.html
 
To je nama nasa CEFTA dala. Sad lepo drzava, treba to isto da uradi sa makedonskim vinom i povrcem. Kilo kupusu, moze, al kupi tri kila futoskog. Itd.
 
Ne slazem se da nemamo trziste !?! Zasto onda izvoze nasu psenicu po tamo nekoj ceni ( ne znam tacno ) a uvoze ono koja je blizu zarazenog podrucja mozna i slabo ozracenu , znsaci mi ne jedemo hleb od naseg zita nego od onog sto uvozimo
 
Vidim na poljopartneru da je pšenica za tri dana otišla sa 17 na 18 dinara.Prati li neko strane berze da vidi šta je osnov toga i dali ga uopšte ima.
 
Pa koliko pratim, ameri sad nesto u fazonu nagadjaju koliko je prinosa exelent, koliko je good, te bice kise, i ostale gluposti. Skoro sam uveren da cene idu gore. I mislim da procentualno moze da skoci vise od kukuruza.
 
Ima li neko skorašnjih iskustava da je predao tj. lagerovao pšenicu kod nekog u silosu i ta firma ode u blokadu?
Trans petrol iz Sečnja je do sada bio uzorna firma i godinama je bilo sve super.Ove godine je gazda svu pšenicu prodao šiptarima za keš i pare sklonio.Firma otišla "kao" pod led.Sve stoji evo već mesec dana ,a pšenice jednostavno nema iako je većina od nas nije prodala.
Šta činiti u takvim situacijama?
 
Nazad
Vrh