Cena malih prasića na tržištu

Sale očigledno nisi ti mene razumeo...
ja sam rekao da prase od 20 kg na 250 din onaj ko ga je odgajio ima zarade
a ne o trgovini da neko kupi malo pa da ga gaji do 20 kg da bi ga dao po 250
Ja on svinja ne zavisim,mogu da zatvorim 120kom toliki mi je kapacitet i toliko imam u spemljene hrane a i ne moram
kako procenim situaciju tako ću i raditi,jedno je sigurno da neću dati za prase od 15kg 6000 din
 
onaj ko misli da su prasad skupa i da ih je lako uzgajati neka nabavi krmace i nece morati da kupuje prasad...nekima bi prasad od 300 bila skupa i kada bi tovljenici isli po 250
 
Sale očigledno nisi ti mene razumeo...
ja sam rekao da prase od 20 kg na 250 din onaj ko ga je odgajio ima zarade
a ne o trgovini da neko kupi malo pa da ga gaji do 20 kg da bi ga dao po 250
Ja on svinja ne zavisim,mogu da zatvorim 120kom toliki mi je kapacitet i toliko imam u spemljene hrane a i ne moram
kako procenim situaciju tako ću i raditi,jedno je sigurno da neću dati za prase od 15kg 6000 din

Razumeo sam ja tebe dobro,ali te pitam zasto bi ja tebi gajio prase do 20 kg za 5000,kad mogu da ga prodam od 10 kg za 4500.A tad su najosetljiviji i procenat uginuca je najveci bas od odlucenja pa do 20 kg.

Ti ,a i ja kupujemo prasice kad nam odgovara i kad procenimo da nam je povoljno,dok oni sa prasicima ne mogu da biraju krmaca se prasi kad ona hoce.Nju nije briga za cenu,nece da se prasi samo krajem oktobra i dva meseca pred Uskrs i Djurdjevdan,ili kad gazda proceni da mu se isplati
 
Razumeo sam ja tebe dobro,ali te pitam zasto bi ja tebi gajio prase do 20 kg za 5000,kad mogu da ga prodam od 10 kg za 4500.A tad su najosetljiviji i procenat uginuca je najveci bas od odlucenja pa do 20 kg.

Ti ,a i ja kupujemo prasice kad nam odgovara i kad procenimo da nam je povoljno,dok oni sa prasicima ne mogu da biraju krmaca se prasi kad ona hoce.Nju nije briga za cenu,nece da se prasi samo krajem oktobra i dva meseca pred Uskrs i Djurdjevdan,ili kad gazda proceni da mu se isplati

to je sad malo 4500 a kad ovi od 20 kg padnu na 250 malo mozes kupiti i za 300 hiljade,lepo je tos to su sada 300 ali treba da ga kupi onaj sto radi za 20000 i izdrzava celu porodicu,neka budu stalno 250 i kad je potraznja i u junu mesecu
 
Vise mi se isplati da ga kupim zaklano, nego da placam klanje i pregled.
Jeftinije mi je da kupim u mesari nego da platim 300 dinara zivu meru.

Plus ovaj u rodi mora da plati porez drzavi i za radnike platu, poreze, doprinose i ostalo. I ima racuna da ga proda po 439 a nabavna cena 300din zive vage. Kad bi kod seljaka bilo 500 dinara rekao bi da je losa cena i da se propada! Prasici su sada 300din i nikad vise nece biti zato sto je to nerealno velika cena. Videcu sta ce se pisati kad prasici budu 200 din i da li ce neki drzati krmace. Mi koji smo stalno drzali po 2-3 krmace sada povecavamo, ne zato sto su skupi prasici nego zato sto je cena zitarica vise nego bedna. Zasto bi ja bio glup da prodam nekom svinjaru svoj jecam i dr po 16 din kad mogu i ja da hranim svinje i da prodajem prasice po 300din...
 
Poslednja izmena:
Razumeo sam ja tebe dobro,ali te pitam zasto bi ja tebi gajio prase do 20 kg za 5000,kad mogu da ga prodam od 10 kg za 4500.A tad su najosetljiviji i procenat uginuca je najveci bas od odlucenja pa do 20 kg.

Ti ,a i ja kupujemo prasice kad nam odgovara i kad procenimo da nam je povoljno,dok oni sa prasicima ne mogu da biraju krmaca se prasi kad ona hoce.Nju nije briga za cenu,nece da se prasi samo krajem oktobra i dva meseca pred Uskrs i Djurdjevdan,ili kad gazda proceni da mu se isplati
Zaboravi na trenutnu cenu malih
Jednostavno,ima li zarade na prasetu od 20 kg po 250 din....isplatili se na tu cenu držati krmače
 
Na cenu od 250 nema neke zarade,1000 din po komadu,po mogucstvu da krmaca odgaji 10 u leglu,al nema tog proseka,prosek je ispod 10 na individualnim domacinstvima. 300 je ok cena za prase oko 20kg,350 od 10 do16,17kg,sve preko toga nije dobro ni za proizvodjace prasadi ni za tovljace.kad bi ta cena od 250 din bila zagarantovana i na neki duzi period mogla bi da se izvuce neka zarada,veci broj prasadi po krmaci,dobra genetika i dobar prirast i da se ne prodaje prase ispod 20 kg,ne bi bilo lose.
 
25kg X 300din = 7500din
klanje 500din, pregled 300din, ukupno 8300 din
25kg-25%(otpad na iznutrice i krv)=25-6.25=18.75kg
18.75 X 439.90 = 8248 din
Za koju razliku vam se vise isplati u klanici (Rodi) kupiti prase koje je zaklano bar pre 2-3 dana i plivalo u ko zna kakvoj vodi (hemiji) da nebi gubilo na tezini i "svezini"
 
Prvo, mislim da otpada ima više (pogotovo ako kupiš na pijaci i mere ti njihovom vagom-kantarom) - bar 30%. Drugo, masa njih je trebala da plati po 350 (tako se kretala cena prethodnih dana).
Tada je to, priznaćeš, druga priča: 25x350=8.750, plus pregled i klanje 800 = 9.550rsd
25kg-30%=17.5kg
17.5x439.9=7.700rsd
Razlika je tada malo veća, 1.850rsd, što nije malo.
Inače, moj stav je da uvek treba kupiti živu vagu. Ako već nemaš kinte za prase, napravi roštilj, ispeci jednu plećku (4-5kg), mislim da je to pametnije. Pozdrav.
 
Racunao sam sinoc .. mene prasici sa sve krmacom i hranom za nih ,normalno racunao i vepra ,kosta 85 din / kg sam pravim hranu i prasad ne prodajem ispod 30 kg ukupni troskovi 25000 din na leglo od 10 kom 2500 /10= 2500/30kg = 83 din . to je moja matematika a legla nemam ispod 10 zivih negde vise negde manje ..
 
Sad kad procitaju preletaci (ljudi koji hoce na brzinu da se obogate :osmeh: ) ima da zapate 20 krmaca odmah.:haha:
 
da da :haha: ali doziveh ovo posle 10 god muke a da cena zitarica bude mala .. treba izdrzah sve ove godine a neprestano u njih ulagat a indijanci nema njima opstanka krenu pa stanu ne sekiram se ja sitne su to ribe kukaju non stop..:haha:
 
Racunao sam sinoc .. mene prasici sa sve krmacom i hranom za nih ,normalno racunao i vepra ,kosta 85 din / kg sam pravim hranu i prasad ne prodajem ispod 30 kg ukupni troskovi 25000 din na leglo od 10 kom 2500 /10= 2500/30kg = 83 din . to je moja matematika a legla nemam ispod 10 zivih negde vise negde manje ..
Grujo ili mi se cini da nisi sve troskove uracunao, ali mi ta kalkulacija nema bas realne osnove, ako se uzme indeks prasenja krmace 2,2, kod mene je prosijek zalucenja 9 komada po krmaci a to je nekih 20kom godisnje, sa svim vakcinacijama i krmace i prasadi, cijene koncetrata za dojne, suprasne, i ostalih kon. za prasad po mojoj racunici je oko 2,5km/kg proizvodna cijena a to ti je oko 1,3 eura, ili 150dinara. Necija matematika gubi realnost, ili se troskovi proizvodnje toliko razlikuju. :ppozdrav:
 
grujo a koliko te kosta hranu koju krmaca pojede dok je suprasna i dok doji? da li i to ulazi u troskove ili ne?
 
Nazad
Vrh