Cena malih prasića na tržištu

Kuku vama . JUČE PRODAO OVE PO 4.2 km ili2.1 e.Bio o jedan lola od 69kg. A kad se setim da sam kupio plac u Grmovcu i sekunda falila da se preselim
ff8gv7.jpg
u Srbiju . Sad bi ih prodavao po 170 rsd. i to od 20 kg. Nedao dragi Bog...:sta:
 
ljudi prekinite sa bespotrebnim prepucavanjem kad ste svi uglavnom u pravu jedini je problem sto ste iz ralicitih krajeva pa se prasici drugacije i klasiraju
u sremu je normalno prase uglavnom do 25kg, a do 30 je vece prase, preko te kilaze se i ne prodaje na pijaci a ono ispod 20kg je manje prase i svaka roba ima svog kupca ako je za tov onaj ko kupuje gleda da su max. 20-25kg da sto jeftinije prodje(jer se kupuje 50-200kom) a ako se kupuje za klanje onda nema puno pravila ako je manja porodica onda manje prase a ako veca onda vece prase a takodje se gleda koji je praznik i rece mi covek(a ja zaboravio)kada se traze manji a kada veci prasici a znaci dosta i do cene, kad je prase jeftino onda bi i nazime od 50 kg da stave na razanj a kad je skupo onda je dobro i ono od 15kg samo da bude pecenka za praznik.
uostalom i na premiksima su odvojene kategorije za spremanje hrane pa pravimo koncentrat za prasice do 15 kg i od 15-25 kg a nekim je to do 30 kg a posle toga se sprema koncentrat za tov
sto se tice centralne srbije(ono malo sto ja znam je)tamo je prase 28-38kg koje se prodaje za tov(par komada) i pecenjarama da bi to pecenje licilo na nesto tj. da ima sta da se jede jer na prasetu od 15kg je sama kost i koza.
na trzistu se moze naci prase od 8-40kg prema tome kako ko mora ili moze da proda i cene budu uglavnom srazmerne sto manje prase veca cena i obrnuto
covek je ovde postavio pitanje da li neko ima za prodaju prasice do 15kg i u tome ne vidim nista lose jer nije rekao da placa 100din/kg i nije mi jasno zasto se digla cela vika oko toga jer i @draganpan je dao (u svom postu nekoliko stranica pre, post br.2880) kontraindikativan komentar kako niko nije lud da proda takvu prasad a ujedno on kupuje 12-20kg pa ih dalje tovi do 35-40 znaci neko je bio "lud" pa mu je prodao prasad od 12 kg.znaci svako prodaje robu kad mora i kad moze, e sad je drugo da li mu se to isplati ili ne na kraju svaka roba ima svog kupca a mi smo svi ovde(bar se nadam) da razmenjujemo informacije i tako pomazemo jedni drugima da bi lakse prebrodili ovo tesko vreme za poljoprivredu a ne da se svadjamo bez veze.
zelim svima svako dobro i da se ne ljutite mnogo jer sekiracija je opasna po zdravlje :ppozdrav:

P.S da ne bude off topic da dodam cenu prasica,cenu ne znam jer nije bilo robe na zadnje dve pijace a ne verujem ni sutra da ce neko doterati
 
a ima li sladjeg pecenja od prasenceta 15-18 kila? kozica mu se lepi za prste , njam njam... za mene je prase do 25-26 kila, medjutim kao sto rekose mnogi, dosta puta sam bio prinudjen da kupujem i 35-45 kila kao prase, jer boze moj do 100 kila je prase tek posle toga je tovljenik (siparac). pa kad zakoljes to od 40 a ono 3 prsta slanine i 2 prsta mesa a kupis ga ko pijatrena... Svaki kraj ima svoje vidjenje i mere i naravno svoju cenu. Nemojte se bez veze svadjati, tresnite cenu po kilazi i gotovo.
 
Pekara u kojoj radim,unazad vec 15 godina kupujemo 20~og. oktobra 200~250kom.prasadi od 10~18kg(prosek bude oko13~14kg) radi prihranjivanja za novembar za slave.Tu malu prasad uglavnom uzimamo u okolini Smedereva i placamo 30~tak dinara skuplje po kilogramu.Oko 10~tog decembra uzimamo oko 300 kom iste kilaze da bi se obezbedili za Bozic i Novu godinu.Glavni razlog nabavke ovako malih prasadi je sigurnost u poslovanju,jer kako neko moze da primi narudzbine ako nema robu na raspolaganju.Moze ali da strepi do zadnjeg dana da li ce uspeti da obezbedi odredjene kilaze,da li ce uopste uspeti da obezbedi tu kolicinu itd..Zato drugari ne vidim razlog za raspravu~svaka roba ima svoju musteriju.Verovatno i ti ljudi koji prodaju malu prasad nalaze neku svoju racunicu u tome.
 
Uglavnom to rade jer nemaju hrane i novca za kupovinu koncentrata da ishrane 10-12prasadi do 20-25kg (drzim stocnu hranu u radnji i takva je situacija bar kod mene u selu, zalosno ali istinito). To su uglavnom ljudi koji drze 1krmacu neki i dve (za svoje potrebe) i tu ne treba gledati isplati im se ili ne jer je to nebitno. E sad problem je sto takvi da kazem "diktiraju cenu" i nakupac kad dodje kod nekog ozbiljnog onda ide prica pa nisam lud kod tog i tog sam uzeo manje za manje po kili i tako to ide u nedogled...
 
Inace sto se tice cena,Bajina Basta je uvek bila najskuplja.Trenutno stanje:prasad~220din/kg;jagnjad~275din/kg(i nema ih ni za leka,sve pokupise nakupci pa preteruju za BiH);Jarad~250din/kg.:ppozdrav:
 
Ja sam ove godine za nikoljdan (ima koji ne poste) novu godinu, bozic i jovanjdan imao svojih 25 komada i sve sam davao po 200 dinara.. imao sam 25 a da sam imao 50 prodao bi ih lagano.. masa ljudi kojima nisam prodao su kupovali po batajnici kod ljudi po 200-220 dinara i to po 30ak i vise kila kila + su placali klanje 600 dinara i pregled 300.. tako da za sl godinu i ja planiram da kupim te manje pa da ih dohranim i da rasprodam ljudima posto plasman imam...
 
Jesili siguran da kolje prase za Sv. Nikolu jer je tada Božićni post u toku?:sta:Kod nas ljudi koji se bave tovljenicima izbegavaju te od 15 20 kg. Ti se obično pronalaze kod neke teske bede neke babe ili dede od 80 g. Sve je to zakržljalo i glistavo i ko zna kakve rase . Kod nas ozbiljni proizvodjaci drze do 30 kg. drze kvalitet i takvo se uvek isplati kupiti za tov nego ono jer ono drugo je uvek mač sa dve oštrice...Ujutro treba biti pijaca u Modriči pa čut ćemo cenu ako bude koga .
 
Ljudi koji se bave iskljucivo proizvodnjom prasadi prodaju odmah po zalucenju ,jer je tad najmanji trosak na njima, a cena najbolja.
 
@spasoje ae ne lupaj narod jednostavno nema para da ih odhrani zato ih prodaju male...
Ja sam rekao da ti mali često budu lošeg kvaliteta iz razloga koje sam naveo a zašto ih ljudi prodaju to nisam ni spomenuo zato ti pazi šta pišeš. A nisam ni rekao da su svi mali obavezno loši..Danas sam prodao jedno leglo i cena pala za pola marke (25EC.)Zasamo par dana...Kažu kupci da ce i dalje padati.:sta:
 
Ja uzimam po 10tak kom. za tov i uglavnom tražim do 15kg,kod nas u selu je nemoguće kupiti takvo prase pa ih nabavljam u Bačkoj i nikad nisam došo u situaciju da ih nemožeš naći.Prošlu turu(prošle god) sam upreko plaćao po 2600 din oko 12-13kg
komad tako ga mi je bitno da u startu za solidnu robu dam što manje novca
 
Svako selo ima svoje običaje i načine poslovanja i kod mene nema šanse da kupiš takvo prase ponuda je mala i svi rade na malo pa žele iz jedne ili dve krmače da izvuku što više novca,ali u krugu 20tak km bez problema može se naći.Bitno je samo da nađem solidne (ponekad budu i extra prasići) prasiće za što manje novca jer nije isto za prase dati 2600 ili 5600din
 
U pravu si da nije . Ali se ne pitas kako je ovom drugom . Dali je njemu isto prodati za 2600 i 5600.
 
Da bi dobio 5600 oni moraju biti kod njega jos 1 mesec po zalucenju,(najmanje)a za taj mesec ce ga taman toliko i kostati.
 
Pa onda je ovaj drugi lud sto ne pusti da ih ovaj džaba rani još mesec što ih onda kupuje jel da ih rani dzaba . Bolje da napustimo ovu večitu raspravu ipak je ovo tema o ceni :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh