Cena i plasman višnje 2016.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam nosio u eliksir sabac i planter irig..sve je otisli u prvu klasu i dobio sam 40 din..supruga sinoc racunala i 6.5 dinara nam je zarada po kg..ja mislim da nikad nije bilo gore...
 
Sastanak u Ministarstvu izmedju proizvodjaca i otkupljivaca je pomeren za utorak zbog nepojavljivanja otkupljivaca.
Nisu dosli. Ocigledno nesto muljaju. Da ne muljaju, dosli bi i obrazlozili situaciju cime bi opravdali ovogodisnju cenu.
Videcemo u utorak sta ce da bude.
Jel ima neko informaciju koliko je visnja u izvozu?
Ili cenu u Turskoj ili Poljskoj?
 
Misko ,a vazi i za ostale , to je izvozna cena sk. , cena za bk. je 1,4 eura , plus kostice i maticni sok . Ovo su cene od ranije , sada je situacija drugacija , naravno za njih bolja ali nama nepoznata , u svakom slucaju saznacemo koja je bila naredne godine kada nam budu cvetale ruze . Cena usluzne obrade i prerade visnje za bk. ukljucujuci naravno i zamrzavanje , pakovanje i kratko cuvanje 0,35eura .
 
Da ne muljaju, dosli bi i obrazlozili situaciju cime bi opravdali ovogodisnju cenu.
A zašto bi bilo kome bilo šta pravdali?

Ovo je pogrešan način razmišljanja, da vlada nekome može da odredi cenu, ili da se neko mora pravdati pred vladom zašto nudi nisku cenu.

Katastrofalna je cena, jasno je, šta je razlog tome teško je odgonetnuti, ima nekoliko stvarno zanimnjivih momenata, jedan od njihje slabija tražnja i na pijacama.
Nešto se sa rodom desilo, a ono što mogu da procenim pa svojim višnajma je da je rod izuzetan i po količini i po kvalitetu.

I da dodam, ono što je mana je, da je crva više nego bilo kad do sada.
 
Uglavnom je tako, i ne razumem otkud crvi ako se prska? I od kada ta sto se ne prska utice na ovu sto se prska....? I cini mi se da je neko rekao da poljaci imaju dobru kolicinu visnje, pa se to ne slaze sa onim periodom kada su cvetale a bese u Poljskoj minus 6.... ali dobro...
 
i ne razumem otkud crvi ako se prska?
Pa najverovatnije je da je let trešnjine muve ove godine bio razvučen, da tretiranje nije poklopilo ceo preiod leta.
Ja sam (a to uglavnom tako i radim) dva puta gađao i opet ga ima.
Ako se momenat prskanja radi po fenofazi rizik od mašenja uvek postoji, ove godine se izgleda ozbiljno promašilo.

I da dodam, verujem, zanimnjivu priču koju sam danas čuo :)
Postoji hladnjača u okolini Koceljeve koja prima višnju bez cene (i bez plaćanja naravno)
A objašnjenje za to me skroz oduševilo, kaže čovek, ne zna se cena dok se ne formira vlada :)
Koji su to prevaranti jbt!

A ljudi opet nasedaju i daju mu višnju.
 
Tacno nije drzava ta koja ce da odredi cenu , ona je tu da vodi racuna o svima , pa i o nama . Ovo nije feudalno drustvo i mora da se odredi kome koliko pripada ili su ovi na zapadu glupi .
 
Ovo nije feudalno drustvo i mora da se odredi kome koliko pripada ili su ovi na zapadu glupi .
A na zapadu država određuje koliko kome propada pa npr, kokakoli kaže šećer moraš da paltiš ovoliko, mekdonaldsu kaže, svinjetinu moraš da platiš onoiliko, a Ikei, daska ima da te košta toliko?

Ne funkcioniše ta stvar tako, a kako država "vodi računa" o svima je posebna priča, a njena suština je, koliko para toliko vođenja računa.
 
Država ima mehanizme jer poseduje i silu i administraciju (možda još jača od sile) da natera sve igrače da igraju po 'pravilima'. A postoji i pojam konkurencije pa monopolski položaj.... uglavnom kada bi država brinula (pre svegao o svojoj zaradi i profitu) a naravno u krajnjoj liniji o narodu-proizvođačima našla bi načina da natera sve igrače da dobiju svoj deo kolača.

Takođe i narod-proizvođači su jača sila od države jer su njeni vlasnici, samo što ne vode računa o svom vlasništvu. Pustili su da se država pretvori u čudan organizam koji ima sto glava a umesto usta ima blagajne.....
 
Poslednja izmena:
Misko ,a vazi i za ostale , to je izvozna cena sk. , cena za bk. je 1,4 eura , plus kostice i maticni sok . Ovo su cene od ranije , sada je situacija drugacija , naravno za njih bolja ali nama nepoznata , u svakom slucaju saznacemo koja je bila naredne godine kada nam budu cvetale ruze . Cena usluzne obrade i prerade visnje za bk. ukljucujuci naravno i zamrzavanje , pakovanje i kratko cuvanje 0,35eura .

Plus povrat PDV-a 20% prilikom izvoza. Sto je na nekih 30t pri ceni od 0,76€ negde oko 4800€ samo PDV. Ako je cena izvoza veca racunajte sami ☺
 
Sta je bilo bilo je. Ova godina je prosla kako je prosla idemo dalje, da vidimo sta ce biti sa Sljivom. I na ovu cenu kakva god da je bila, vise mi se isplati Visnja nego da sejem kukuruz. :ppozdrav:
Sta ce biti sa sljivom slabo nekog zanima,pogotovo ovde na forumu,kad dodje sljiva na red niko nista ne pise a o visnji se pise evo vec 13 strana.Kod mene u selu ima sljive ali se u narodu i dalje smatra drugorazrednim proizvodom u odnosu na visnju.
 
Sta ce biti sa sljivom slabo nekog zanima,pogotovo ovde na forumu,kad dodje sljiva na red niko nista ne pise a o visnji se pise evo vec 13 strana.Kod mene u selu ima sljive ali se u narodu i dalje smatra drugorazrednim proizvodom u odnosu na visnju.
Koji je tvoj problem? Samo nesto negativno pises. Ako nemas nista korisno u vezi cene VISNJE da napises u ovoj temi,nemoj da pises nista,a ako te zanima cena sjive ili polozaj sljive u Srbiji otvori novu temu pa pisi tamo.
 
Ma jok pisacu pozitivno na cenu visnje od 30-35 dinara.Za sada sam normalan,a kad budem hteo da lazem samog sebe pisacu drugacije.:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh