Cena ARENDE u vasem mestu???

Ajde malo u drugom smeru....1000 kj x 50 eura po jutru(gubitka)....sta donosi znači : suša ,grad ili toplotni udar,bolesti...itd,ili niske cene poljoprivredni proizvoda...da li opet mali proizvidjač više gubi!?
Ja licno znam ljude koji rade 1000kj i zadnjih dve godine su obnovili mehanizaciju da je to zlo kako izgleda.Na primer ne rade svu zemlju u nasem ataru rade na Kosancicu,Zmajevu jos par mesta okolo kod nas im je soja podbacila jedva su imali 12ookg/kj ali zato u ovim drugim mestima kao na primer na Kosancicu 2800kg/kj povrsina pozamasna i to u tabli od 800m duz.Tako da imaju ti veliki jako lepe prodje malo na seme,malo na vestak,malko na hemiji i na kraju na kolicini dobiju naravno uvek bolju cenu od nas golaca.Nemaju oni svu zemlju u jednome ataru tako da ni suse nisu svugde iste i nas ako led otuce na 50% povrsina mnogi od nas su ga ugasili njima nikada nece toliki procenat povrsine led otuci.
 
ја стварно незнам неког са 51 јутром а да необрађује ту земљу можда је код нас другачије више људи мештани су вековима више везани за њу
Kako ne znaš? Jedan veliki gazda sa preko 250 jutara svoje zemlje je prošle godine dao više od pola u arendu. Stigle godine, sina i ćerku to ne zanima, a dobio je toliko da mu se neisplati da je on obradjuje.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
нисам знао а и у селу три фамилије имају више од 250 јутара својих митровић ради пејић ради а зар није трећи купио већу парцелу прођле годинр у жабљу
 
Apropo Emigrantovog posta vezanog za Galu. 2018 sam jedan kamion gale tudje resavao coveku u industriju jer iako je spakovao sve u gajbe, coskove rus kad je dosao kaze sve nazad a razlog je jer je nasao 2 jebuke ispod fi 65mm. Popizdio toliko da nece ni da uzme kamion nudili redom i niko nije hteo. Ode 20t u industriju.
2019 je gala prosla dobro i kada je pocele septembarske sorte cena kanal 30din, spakovano u gajbicu na paletu itd. Kvalitet je poceo da trazi, da samo sto nisi je rukom gladio dok je rasla. Ja se secam godina kada je to maltretiranje sa vocnjakom se isplatilo i gde se moglo lepo zaraditi. Sada je to OGROMNI troskovi, prodajna cena robe nista specijalno cca 250-350e/t, da napomenem da po ovim novim klasiranjima meni i ljude koje ja znam tesko predjemo 50% prve klase, dok smo ranije isla na 80% i za 400e/t.

A za velike u ratarstvu, neki ce propasti, neki ce preziveti. Za 50g ce se iskristalisati i ostace samo najveci. Kod nas najveci imaju preko 1000kj svoje zemlje, druga porodica 300-350kj i ima jedno 10 sa cca 100kj. Od tih 10, u sledecoj generaciji bice 5, pa za jos jednu generaciju ostace 1-2. Tako da za 50g 2-3 cove drze ceo atar.
 
Нема код нас преко 500кј у власништву има пар породица од 100-250кј а искључиво ратарско смо подручје, ових од 20-100кј има доста
 
Apropo Emigrantovog posta vezanog za Galu. 2018 sam jedan kamion gale tudje resavao coveku u industriju jer iako je spakovao sve u gajbe, coskove rus kad je dosao kaze sve nazad a razlog je jer je nasao 2 jebuke ispod fi 65mm. Popizdio toliko da nece ni da uzme kamion nudili redom i niko nije hteo. Ode 20t u industriju.
2019 je gala prosla dobro i kada je pocele septembarske sorte cena kanal 30din, spakovano u gajbicu na paletu itd. Kvalitet je poceo da trazi, da samo sto nisi je rukom gladio dok je rasla. Ja se secam godina kada je to maltretiranje sa vocnjakom se isplatilo i gde se moglo lepo zaraditi. Sada je to OGROMNI troskovi, prodajna cena robe nista specijalno cca 250-350e/t, da napomenem da po ovim novim klasiranjima meni i ljude koje ja znam tesko predjemo 50% prve klase, dok smo ranije isla na 80% i za 400e/t.

A za velike u ratarstvu, neki ce propasti, neki ce preziveti. Za 50g ce se iskristalisati i ostace samo najveci. Kod nas najveci imaju preko 1000kj svoje zemlje, druga porodica 300-350kj i ima jedno 10 sa cca 100kj. Od tih 10, u sledecoj generaciji bice 5, pa za jos jednu generaciju ostace 1-2. Tako da za 50g 2-3 cove drze ceo atar.


Mislim da do toga nece doci,da dve tri porodice drze ceo atar. Gledano kroz istoriju uvek dolazi do te granice gde se uspostavlja socijalni mir i oduzima se zemlja.Svodi se na neki maksimum. Sto kazu ljudi-jace je selo od svatova.
 
Mislim da do toga nece doci,da dve tri porodice drze ceo atar. Gledano kroz istoriju uvek dolazi do te granice gde se uspostavlja socijalni mir i oduzima se zemlja.Svodi se na neki maksimum. Sto kazu ljudi-jace je selo od svatova.
Samo sto ce sela ostati prazna, nema ko da se u buducnosti za bilo sta suprostavi
A vidi se u sadasnjosti kada dodju izbori...seljaci glasaju protiv sebe, tako da uopste nisam optimista o nekoj svetlijoj buducnosti za nas prosecne poljoprivrednike
 
Kod nas 2017 od pet naj jacih cetvor je prodalo svu zemlju Raci.Tako da kod nas se svelo na na dvoje jakih i sedam osam malih
 
Obrni okreni izgleda da je sa selom gotovo,posto su unistene zadruge nema posla za ljude a oni sa manje zemlje ne mogu da opstanu i polako se izdvajaju u svakom selu po par ljudi koji obradjuju jako mnogo, ali i oni nece ziveti na selu,ko obradjuje npr 500 kj nema smisla da zivi u polupraznom selu,na tu kolicinu zemlje sigurno se ima par radnika i to vise lici na neku zadrugu .firmu.Plus prihod sa te zemlje je takav da moze omoguciti zivot u obliznjem gradu , lakse je da radno sposobni idu na posao na selo a da deca budu u gradu gde ima vise aktivnosti i sadrzaja. Ispada da su ovo zadnji momenti zivota na selu.
Dobro i gradovi postaju pusti,primetno je da ima manje ljudi.ali to je za drugu temu
 
Nazad
Vrh