Burad za rakiju

Stvar ukusa, ali treba probati na pravom mestu, a ne neke prepeke sa pola vode - jer je deda tako nacuo.
Tako je, treba probati tvoju kvalitetnu plemenitu jabukovaču bez kapi vode koja sadrži samo najkvalitetnije alkohole izdvajane sa čak šest teglica(od fruktala)..
Ove naše brlje tu nemaju šta tražiti. One su prevaziđene od kako su dede pomrli još pre 40 god..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Stvar ukusa, ali treba probati na pravom mestu, a ne neke prepeke sa pola vode - jer je deda tako nacuo.
Pa tu je glavni problem stvar ukusa,a nameću se neki standardi koji guraju jednoličan ukus.

Tamo ljudi jednostavno neće da farbaju rakiju niti hoće da je piju pa da je u zlatnom buretu bila :D Ni moji u selu nisu imali burad za rakiju i pili belu ljutu od 19 gradi,onda kad su došli ovde u Šumadiju jedva prihvatili da je ljuta 21 grad i ofarbana.

Rakija se držala u staklenim balonima opletenim prućem.
 
Tvoji zemljaci su kupovali dosta rakije kod nas. Znam da su voleli rakiju od ranke(ranju).
Reci mi od čega se pekla rakija kod tvojih?
Sada, na sajmu vina, jedna od boljih rakija je bila sa peštera(sjenice) od divlje kruške.
Probao-udara u levo jaje, oseća se prava prirodna aroma. Tako nešto sam probao i na Sokocu vrlo sličan ukus

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka
 
Ti onda znaš kakav ukus ima autentična srpska rakija.
Jeli i kod vas meka rakija odležavala u buradima a prepek se radio po potrebi?
I kod mene su opletene staklenke od 60l za ljutu rakiju.
 
Rakija se pekla dosta kasno,skoro krajem Novembra,pa je prepek ostavljan za proleće,protera se jedan-dva kazana čisto da se ima za kuću i za prodaju,a i onako se zimi udatra po mekoj vrućoj :D Meke je bilo da se podavi celo selo.Pa kao što znaš kad zatreba ide prepek.Moj ćale recimo ljutu nije ni pio,samo meku ne mora ni da bude grejana :D
 
Nikicevic u knjizi navodi da je najbolji hrast iz istocne Srbije, planina Kucaj ali opet kaze Donji Milanovac mada mi to nesto ne deluje blizu. jel ima neko iskustva sa tim?
 
sto se tice 'ovinjavanja' ona praksa da se meka rakija drzi godinu dana, ili da se menja meka na par meseci.
da li bi se puno pokvarila stvar ako bi drzao meku rakiju od recimo jabuke a na kraju hocu da drzim ljutu od sljive u buretu?


u smislu koliko bure 'povuce' te meke rakije koja moze da utice na finalnu?
 
Na kraju sam narucio dva bureta iz Aleksandrovca, neko je ovde ostavio kontakte. Kazu da je hrast sa podnozja Kopaonika. pa cemo videti
 
Pozdrav rakijasi,
kakva su Vam iskustva sa hastovim kockicama za rakiju, srednje tostiranim?
Ja sam stavljao, ali mi se cini da malo daje gorcinu i da se drvo oseca vise nego sto je pozeljno.
A nisam stavio previse
 
To je stvar ukusa, isto tako i bure i u njemu drzis onoliko koliko zelis da utice ne destilat, zato i jeste stavka da imas starija burad koja mnogo manje uticu na destilat.
 
Odvajanje prvenca u prepeku:
Balon od 5l na sredini slike u njemu je prvih 1% od ukupne kolicine meke rakije
Znaci ako si stavio 100l meke za prepek onda 1L, onda redom sipano po oko 2 dcl u svaku casu, pod rednim brojem
Znaci u casama ima oko 1,5 - 2 l destilata u uzorcima pa krenes kako me je Sloba ispravio od nazad - omirises, probas jel bazdari na aceton (oho lepilo), sve sto se ne oseti na to vec na ugodan miris voca je za drugi tok (konzumni), dok ne dodjes do case koja se oseti na te gore opisane mirise.
Tu je granica prvenca i visih alkohola koji nisu za pice i koji kvare i miris i ukus rakije (palenje grla).
Odvajanje-prvenca.jpg
 
Poslednja izmena:
Ratko, koje je tvoje misljenje o dodavanju vode u kazan prilikom prve destilacije a i prilikom prepeka. Znam za stav sa grupe Rakija i rakijasi ali odgledao sam i nekoliko priloga sa youtuba gde prof Nikacevic izricito kaze da ne skodi, i da je cak i korisno dodati vodu. Kako raditi tj koga poslusati. Podrazumeva se da je kazan sa mesacem, da je voce propusteno kroz masinu za otkostavanje, i da su enzimi odradili svoje pa je kom prilicno tecan.
 
Ako je kom dovoljno tecan ne dodajem nista, meni je stavka da ne zagori, ako sam na granici procene dal ce ili nece zagoriti - onda dodam da ne mislim

Bravo, mislim da o dodavanju vode treba razmišljati samo na ovaj način, ako treba dodaj slobodno a ako ne onda nemoj. Lično u šljivu i kajsiju nikada ne dodajem vodu dok u dunju uvek. Jedini razlog što tako radim je gustina koma.
 
Nazad
Vrh