Burad za rakiju

Ubovicratko čitao sam mnogo o ovakvom načinu odvajanja prvenca. Iskreno meni je ovo jako komplikovano. Generalno ja na moj kazan od 100 l (mada sipam 90 l) odvojim oko 1,5-2 l i onda ide srce. Neću mnogo izgubiti a sigurno je da mogu dosta dobiti na kvalitetu. Možda i grešim. A srce prekidam kako kad na 18-16 gradi. Neko kaže da treba da se prekida na 20 gradi kad izlazi iz lule.
 
Arome kako Sloba napisa se najvise nalaze u tom prvom delu destilacije, znaci mnogo bitna stavka jeste naci pravu granicu
Imas 100l kazan, sipao si 90l meke 10 casa sa zatvaracem ti treba
Znaci odvajas odmah bez razmisljanja 0,5-0,6l zatim redom u case po 2 dcl
Odvojio si ukupno 2 -2,5l rakije i sigurno si u drugom toku, probas case na miris i sve ce ti se kazat.
Mozes cak malo da zadjes sa casama i na deo gde se slabo oseti aceton jer i tu ima puno arome
Bitna stavka je posle toga ono sto sam pisao - balon 10l sipas 8 l ostalo ostavis prazan prostor i rakiju ne razredjujes.
Vec dokle god osetis imalo mirisa acetona otvoris balon, pomirises , dunes da izadju isparenja i opet zatvoris.
 
Ubovicratko video sam sad da si na jednoj predhodnoj strani napisao da se u novo bure stavlja prvo meka rakija i menja na svaka 4 meseca.

A šta da se radi ako se nema meka rakija? Da li može da se stavi odmah ne razblažen prepek?

OK je da za šljivu ide samo bure od hrasta. Čak sam negde pročitao da može i za kajsiju. A da za dunju je dobro da bude od duda. Ostale kruška i jabuka ostaju bele (bezbojne).

Ako se bure ostavlja da u njemu rakija stoji više godine (5-10-15) na koliko se ono prati i doliva u njega nova prepečena?

Ili se može prepek razblažiti ali sa malo većom jačinom od željene (1-2 grada više) i onda takva rakija da se naspe u novo bure?
 
Ja sam napisao ono sto sam procitao na forumu - http://www.sveovinu.com/
Plus par saveta od dvoje enologa - pa tako i radim - ne pravim jos nikakve krivine
Ove godine sam kupio novo bure, napekao skoro 4x zapreminski vise meke rakije.
Taman kad prodje godina od ispiranja ostavit cu opet bar 1,5x meke - da kad odlucim izvaditi taj prepek imam sta da sipam u bure da se ne rasusuje.
Prepek cu vaditi iz bureta tad kad primetim da se aroma hrasta suvise pojacava - ipak je to novo bure bez obzira na ispiranje.
Sad neke krivine u tom odlezavanju ti mogu pre dat ljudi koji imaju vise iskustva sa buradima.
Kajsija, dunja se slazu sa hrastom ali ne predugo drzat, sljiva i jabuka se odlicno slazu, kruska nikako
Za drvena burad struka uglavnom se misli na hrast - ja licno pogotovo ako kupujem ne bih uzimao nikakav drugi materijal.
 
Питање за колеге, али ли храстов чисп у дуњу и шљиву?
Колико у коју количински чипса, и колико држати у једној и другој?

Хвала колегама на одговорима унапред...
 
Nazad
Vrh