Budućnost sela u ovoj državi.

@olalija pre neki dana zove me covek neznam ni odakle mu broj telefona nudi mi 5h u mesto za 200 evra hektar kiriju trenutno mu radi covek iz susednog sela i placa mu 150 eura. Ja mu se zahvalim kazem mu da placam max. 150 i to je to.... ne zelim da dizem kirije jer posle i ostali cuju i to tako ide mali po malo i dodje do guse.... a i povrsina koju trenutno radim jedva stignem sam da odradim treba covek imati i granicu.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
Isti slučaj kod nas.
Svi se držimo kirije od 100 evra.
Kad bih rekao da ću da platim 150 ili 200, uzeo bih zemlje samo Tako. Ali bih dobio lepe batine u ataru kad me uhvati mrak, polupan traktor, ili usev oprskan totalom.
 
Лепо каже она народна: 100 људи, 100 ћуди, 100 жена 200 ....

Проблем код нас у друштву, а не само у пољопривреди, је политика....

И док се тих и таквих нерешено, све нам је џаба, само се у овој теми млати празна слама.
 
Jeste od nje sve polazi.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
Neko je pomenuo jednom ,mislim matic ,da je svako domacinstvo posebna prica i netreba traziti stroge paralele ,iako je isti posao. Isto ja sam pomenuo , a vjerovatno mnogi misle da je neozbiljno , da u kalkulaciju ratarstva npr treba unositi i svu potrosnju kuce
 
Poslednja izmena:
Znaci ako zivim na selu treba da ceo zivot vozim krseve od auta da sve pare sprcam u zemlju i masine a sami tu placete nema zarade na uslugama nema zarade na zemlji
 
Niko nije rekao da treba da voziš krševe. Za te pare koliko košta nov superb može da se kupi neki auto u odličnom stanju, koji posle 3-4 godine izgubi svega neku hiljadu evra. A ne 50-60% svoje vrednosti.
 
Немамо сви исте потребе односно прохтеве: неко хоће да има нов ауто да сипа и не мисли, неко хоће да шири производњу па макар ишао и у минус, неко купује све дотрајало па поправља итд.
Суштина је да у Хрватској имају доста веће подстицаје у односу на Србију, самим тим не можемо да будемо потпуно конкурентни на тржишту.
 
Kukaju ljudi na selo a najvise na zemlju nema zarade na psenici nista , suncukret zajebali sa cenom , kukuruz nije nikao pa susa sprzi sve a najesen nov traktor i plug u dvorite ni manje ni vise preko 100 h eura da se ispuni zelja ma ne svirajte vise priznajte da se lepo zivi i da ima dobre zarade i kad bi vam ponudili ceo atar da uzmete uzeli bi orali bi dok ne crknete .I onda sam skontao zasto kukaju da rasteraju neku novu konkurenciju da se ne bi neko gurao za zemlju
 
Kukaju ljudi na selo a najvise na zemlju nema zarade na psenici nista , suncukret zajebali sa cenom , kukuruz nije nikao pa susa sprzi sve a najesen nov traktor i plug u dvorite ni manje ni vise preko 100 h eura da se ispuni zelja ma ne svirajte vise priznajte da se lepo zivi i da ima dobre zarade i kad bi vam ponudili ceo atar da uzmete uzeli bi orali bi dok ne crknete .I onda sam skontao zasto kukaju da rasteraju neku novu konkurenciju da se ne bi neko gurao za zemlju
Ima i toga
 
Dugo nisam video da je neko dao 100+ hiljada eura u kešu za nov traktor i plug. U stvari ne pamtim da sam uopšte tako nešto video. Uglavnom se skuplje stvari uzimaju na kredit. Onda dodje loša godina kada se krediti pokrivaju avansima za novu sezonu. Dešava se da ni tako ne može da se zatvori konstrukcija za nekoliko godina onda se ide na pozajmice iz "neformalnih" izvora. Povremeno se i proda neko jutro sa pričom "prodajem ono što mi je daleko da kupim bliže" a ispostavi se da ništa nije kupljeno. Na 100-tinak jutara u vlasništvu to se često ni ne primeti. Da se preteruje sa skupom mašinerijom preteruje se ali da se to plaća tek tako nisam baš siguran. Ne bih se ni malo obradovao da orem ceo atar pošto mi je milija sopstvena kičma od oranja a nemam ni dva života da bih jedan proveo u traktoru. Znam da ima dosta onih koji bi jedva dočekali ali takvi uglavnom nisu videli dalje od njive i avlije što me takodje nikada ne bi učinilo srećnim taman da zaradim sve novce sveta. Ostale poljoprivrednike ne doživljavam nužno kao konkurenciju i ne bih voleo da ih sve rasteram. Treba neko i da te odšlepa kada ti crkne mašina a trebaš i ti nekoga povremeno da odvučeš ako mu se desio kvar. Nije čovek uvek čoveku vuk ako su obojica ljudi.
 
@olalija pre neki dana zove me covek neznam ni odakle mu broj telefona nudi mi 5h u mesto za 200 evra hektar kiriju trenutno mu radi covek iz susednog sela i placa mu 150 eura. Ja mu se zahvalim kazem mu da placam max. 150 i to je to.... ne zelim da dizem kirije jer posle i ostali cuju i to tako ide mali po malo i dodje do guse.... a i povrsina koju trenutno radim jedva stignem sam da odradim treba covek imati i granicu.

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
Dobro, i? Šta je poenta? odbio sam i ja dosta zakupa po cenama od 400-1000 e/ha. Poentiraj...
 
Nazad
Vrh