Bušenje bunara na njivama

Nije to neka visina . Nezamislivo mi je da nema vode na manjoj dubini al eto ima raznih terena . Kako se to prakticno radilo ? Jeste li probavali na svakih par metara prilikom busenja ? Jel naisao nekad sloj sljunka ili sitnih kamencica kao rizla?
 
Imam kucni bunar koji je dubok 18m precnika 1m i daje oko 20 litara u minutu, sto je za bilo kakvo navdnjavanje malo, za kucne potrebe je sasvim dovoljan.
I takve bunare u mom kraju svi imaju ali su zadnje dve godine znatno oslabili neki skoro da su ostali bez vode.

Sto se tice ovog sto sam busio, do 78m je bila samo zemlja i nista vise, tada je krenuo kamen i voda je oz tog kamena i to je trajalo do 101m gde smo se i zaustavili sa busenjem.
Pokusacu da ti objasnim kako primete da su nasli vodu.
Pored mesta gde se busi bunar kopa se rupa 1x1x1 puni se vodom i oni razmute nesto kao glinu kako bi to imaju vecu gustinu od ciste vode i to sluzi za busenje, cevi na koje je zavrnuta burgija su suplje, suplja je i burgija i pumpa gura vodu kroz cevi i isterava je a voda se vraca na povrsinu sa spoljne strane cevi.
Kada burgija nadje vodu, taj rastvor sto su pravili u rupi krene da sabija vodu nazad jer je gusci i smanjiva nivo vode u rupi.
On zna na osnovu iskustva koliko se manji nivo tog rastvora u rupi kolikog kapaciteta je bunar.
Nadam se da si razumeo, kako to ide.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Zeljko, Mioljub je bio kod mene u susednom selu kod mog prijatelja i omasio je skroz.
Ne znam tacno koji je kapacitet rekao, ali covek je dobio oko 18 litara u minutu, a buseno je kao kod mene 101 metar, sto je takoreci nista.
Ovaj covek sto je meni trazio, preporucili su mi ga provereni ljudi kojima je on trazio i tacno je bilo kao sto je rekao, a trazi pomocu dve bakarne zice.
Zaista je bilo kao sto je rekao.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
A Mioljub uzima 200e koliko ja znam ... Posalji ti meni na pp kontakte pa ja da resavam, meni voda treba za voce i za kucu i sve ce potrebnija biti .
 
auuu al ima tu teorija strasno.....ja sam pre 17..18 god busio bunar na njivi prvi u selu kad sam hteo da busim raspito samse na kojoj su dubini seoski bunari i tusu oko 100met a moja njiva je nekih 3 km od sela u dolini i nekih 15 m nize zvao firmu iz Jase Tomic dosli ljudi ja im reko evo tu ocu bunar na sred njive zbog navodnjavanja oni su prvo sondirali teren i kazu ovako na oko 20met imas nesto malo vode ove kako oni kazu atmosferske ili tako nesto al to nije vodeni sloj sa kojim bi mogo zalivati i neki plav pesak al jako malo i nije nesto propusni,,,,onda busili dalje tj sondirali i PRAVI i PRVI vodeni sloj je na nekih 80..85 met, i onda je busio jes da vidi kolko je debeo taj vodeni sloj i bio oko 20met,,,i tu smo stali ja posle kupio cevi fi 160 i izbusio bunar koji radi dan danas i imam potapajucu punpu 1,5kw i daje oko 150 lit Znaci bes nekih zica i hokus pokus varijanti i kad uporedim seoske bunare sa mojim koji je 3km dalje tomuje otprilike isti vodeni sloj i cisto sumnjam da je to slucajnost ...po mom misljenju taj 1 vodeni sljoj svugde postoji naravno zavisi samo od nadmorske visine i konfiguracije terena a ne ovde postoji a 5...ili10 metra levo desno ne,,,eto toje moje iskustvo
 
Dli je neko probavao makar iz znatiželje. Ja jesam. Ne bavim se tim a zbog previše prevaranata na svim rubnim područjima znanosti i ne vjerujem previše ali ostaje tračak vjere zbog nekog iskustva ali i nekih ispitivanja svojstva i ponašanja vode.
 
Ljudi iz ravnicarskih podrucja, morate malo razumeti i ljude koji zive u brdima i na planinama gde bas i nema vode i gde ju je tesko pronaci. Tada se u nadi da ce resiti svoj problem zovu i rasljari i ne znam ni ja ko samo da dobiju vodu. Lako je kod nas u Vojvodini i u dolinama velikih reka biti pametan. U brdima se ljudi hvataju za slamku.

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Ja sam probao sa ljeskovim rašljama. Prije je neko govorio da u jednom dijelu dvorišta ima voda i kad sam naišao tim dijelom grane se počnu savijati. Kontam labavo držim i ponovim, ovaj put baš stegnem šake i grančice se polome. :)

Poslije prođem dijelom kud idu vodovodne cijevi i opet grane krenu da se motaju kako se približavam .
 
Treba i nas ovde toljagom tući . Sad vidim kako se piše pa me sramota i napisati kako se ovde kod nas nadje voda i na kojoj dubini i opet malo ko zaliva .
 
Sto se tice Mioljuba, prijatelju iz susednog sela uzeo je 300€ za nista, dobio je samo 17 litara u minutu a pricao je da ima mnogo vise.
Svi osudjujete te rasljare ali nesto postoji.
Trece selo od mog ima vode gde god se zabusi na dubini od 6-7metara u neogranicenim kolicinama, ali u mom selu nema tako plitkih i jakih voda, ne razumem zasto vam je tesko poverovati u te stvari. Moj deo je koliko toliko dobar sto se tice vode ali jedan deo sela od 5-6metara je sam kamen i nema vode do 130-150 metara i to ako se nadje nije nesto mnogo jaka, vi koji imate plitke vode ne mozete da verujete nama kako to ide, vidite kako je kod vas i mislite da je svuda tako lepo i lako naci vodu e pa nije, zato verujemo u sve stvari a vi nastavite da nas osudjujete sto verujemo u te stvari u 21 veku.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
jel neko koristi kardansku potapajuću pumpu (raketu)? čuo sam da postoje neke italijanske ali ne mogu da nađem info
 
kopao sam bunar fi 125 na 120 metara, njiva je 4,5 jutra na koju se sadi paprika i zalivace se sistemom kap po kap ispod folije pa me interesuje koja bi bila najbolja elektricna pumpa za takav posao? u planu je da se zaliva u tri dela tj ne sve odjednom zbog kapaciteta bunara. Hvala
 
Sasa mozes li da mi das kontakt ljudi koji su ti busili, trazim za drugara?

Momo to nije preterano duboko, u mom kraju idu bunari do 150-70m, za kolicinu vode okvirno od 50l u minutu...

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh