Briketiranje žetvenih ostataka

Iskreno , nemam pojma , znam da daje urod od oko 50 tona gomolja po hektaru i oko 10 tona drvenaste stabljike , ulaganje , pa mislim da nije veliko , jedne godine posadis cicoku na par kvadrata i druge godine posadis taj plod i to ti je dosta jeftino , sadi se isto kao i krumpir , totalno ista tehnologija , jedino sto prije vadjenja treba dobro da se samelje stabljika koja je drvenasta i naraste do dva metra visine i 3 cm debljine , i kazu da iducih 4 do 5 godina ne treba da se sadi.
Posto ja mislim da ce masa biti jos sirova , naj bolje je kao stabljiku kukuruza da se pri korjenu odsjece i kad se nakon par tjedana osusi onda je sameljes i presas.

Koliko sam citao za brikete je bitno da vlaga ne prelazi 15% , a naj bolje je od 6 do 8 % , znaci moras to samljeti u piljevinu , i da se prosusi na tu vlaznost.
Citao sam da ovdje netko spominje nekakve grijace na briketirki , ne nema nikakvih grijaca tu , kad masu nabijes pod pritisak od 200 bara , temperatura na stjenkama briketa moze doseci i 200 stepeni celzijusa , za to je briket onako taman na stjenkama , i jos kad budete pravili briketirku , nikako , ali bas nikako nemoj da pravite konusne izlaze za briket jer vise ni bog to nece moci da izvadi iz prese , cjev je glatka , totalno ravna i dugacka oko 25cm i to je sasvim dovoljno da se masa nabije , prvih 5 briketa bacis a ostale su ok.
Naj jednostavnije vam je napraviti stroj za pelete , i naj bolje rjesenje i brza proizvodnja i sve vise se traze na trzistu , pogotovo u njemackoj i italiji.
 
Aha rasadjivanje, tehnologija slična krompiru, sjajno, to mi otvara vidike! :D

Što se tiče grejača i presa- dosta dugo radim sa presom sa grejačima koja uz to ima i glatku cev sa konusom na izlazu :D A sirovina (slama strnih žita, sojina slama, seno, miskantus) koja se ubacuje u nju može biti i sa preko 15 % vlage, čak i do 30%.


Obavezno pogledaj snimak. E sad, to je ekstruder presa. NIje ni hidraulična ni ekscentar. Ima vijak neko to naziva "puž" koji sabija masu kroz konusni izlaz. Meni savršeno radi sa pšeničnom slamom, sojinom slamom, ječmenom slamom i optimalno usitnjenim miskantusom.
E sad verovatno se dodavanjem toplote putem grejača dobilo to da se smanji pritisak sabijanja koji puž ostvaruje (uz to i utrošak energije za elektro motor).
Zato mene i interesuje kakva je stabljika- kakve je strukture da bih mogao da je ispresujem u mojoj presi. Jer ako je kao nekakva trska, šuplja iznutra sa tankim slojem srži, ta sigurno može, ali ako je puna i odrvenjena mislim da bi trebalo uzeti drugačiji mlin za sitnjenje a možda i presu za briketiranje.
 
Ma ovo ti je ekstruder a ne presa a to ti je veoma velika razlika , stabljiku cicoke nema sanse da spresas sa ovime , ona je kao drvo , tvrda ko sam vrag.

Pogledaj i za stroj za pelete , jednostavno je za pravljenje a super radi.
 
Ovo je presa za briketiranje, samo princip rada ima kao ekstruder. Služi za briketiranje, ne za ekstrudiranje (istiskivanje)- kao proizvod ne dobijam ulje ili aluminijumski profil već briket za sagorevanje!
Presa za briketiranje može biti hidraulična, ekscentar i ekstruder. To su različiti principi rada presa za briketiranje. Isto tako koriste i različite sirovine. Hidraulična i ekscentar briketiraju drvenu piljevinu, ugljenu prašinu, sve biomase skoro, a ekstruder briketira i piljevinu i laganije materijale slamu, seno, trsku... Presovanje u briket se javlja u sva tri slučaja zato ih nazivaju presama za briketiranje. Jel ima nešto u ovoj podeli, a da se nas dvojca ne razumemo?

Ovo za stabljiku čičoke sam i pretpostavio, ali nije na odmet pitati.
 
Poslednja izmena:
Ha haaa , ekstruder je masina koja u radu proizvodi beskonacnu duzinu necega kod izvlacenja , bez promjene gibanja smjera u radu , presa je masina koja sluzi za vrsenje odredjenog pritiska na odredjenoj povrsini i ogranicena je mehanickim kretanjem na odredjenu duzinu kretanja svog alata u jednom pravcu , nakon postizanja max. duzine kretanja dolazi do vracanja alata u prvobitni polozaj te se vrsi hranjenje alata , bilo da je to lim , beton , drvo , ili bilo koja treca masa.
Eto ovo ti je razlika izmedju extrudera i prese , a ovo tvoje je extruder jer ima puzni sistem hranjenja i pritiskanja mase , i stime da na extruderu uvjek moras imati grijanje kako bi postigao da se masa veze jedna za drugu dok u presama ne treba jer kod samog presanja masa se toliko zagrije da nekad dodje i do samozapaljenja mase.

Extruderi su inace puno brzi od presa ako racunamo ulozenu energiju po satu na kolicinu u kg.
recimo ako imas presu za brikete od 10 kw mozes napraviti 100 kg briketa na sat , a kod prese ces postici vjerovatno i 200 kg pa i mnogo vise , samo cvrstoca proizvoda nece biti toliko velika kao kod briketa.
Mislim da se slazes samnom oko ovog sto sam napisao.
 
Tvoje tehničko-tehnološko objašnjenje je sasvim ispravno. To ti ne sporim.

Ali čak i ovakve ekstrudere proizvođači nazivaju "briquetting press", a u objašnjenju dodaju na kom principu radi (da li masu potiskuje klip ili konus puni puž) i to je tako u celom svetu. Sigurno je neće odmah nazvati ekstruderom, jer svi znamo za šta i gde se ekstruderi najviše koriste. Dakle, i takva mašina pripada grupi "Prese za briketiranje" i to je mnogo širi pojam od onog što si ti u toku svog obrazovanja naučio da su prese. Čačkaj malo po internetu.

Znaš i ja da se bavim demagogijom sad bih ti citirao "extrudera" i rekao: "Izvini ne razumem slovo "X" ne postoji u latiničnom pismu mog jezika"! Ne uzimajući u obzir to da se strane reči u hrvatskom jeziku pišu u originalu.

Smatram sebe iskusnim forumašem, pa znam da je pri postovanju iznad svega bitnije da se nadmudrivanjem i demagogijom skrene pažnja sa suštine.
 
Evo pogona za proizvodnju biomase kod mene u mom mestu,vlasnik je moj stric [video]http://www.youtu.be/watch?v=YZHr-xV9f7o&feature=related[/video]
 
He heeee , heeeee , da ne idemo u lingvistiku i pravopis , ti ono kako i ide pisi kako citas citaj kako pise , el tako.

Ok mogao bi se sloziti i sa tim tvojim stavom , pa nek bude i tako .
 
Kad se obracuna koliko izadje sakupljanje te sirovine, transport, pa presovanje i utrosak energije za sve to racunica je vrlo tanka.
To me sve podseca na Gustava.[video]http://www.youtu.be/watch?v=nCJuCADJey0[/video]

[video]http://www.youtu.be/watch?v=nCJuCADJey0[/video][video]http://www.youtu.be/watch?v=nCJuCADJey0[/video]

 
Poslednja izmena:
@mojalovaaa

Važno je da se razumemo. :ppozdrav:


@Boban

Sakupljanje sirovine i transport se isplate ako udaljenost proizvodnih površina (to jest sirovine) od mesta briketiranja ne prelazi kritičnu vrednost. Nisam siguran možda je to 50, a možda 5 km. Neko je sigurno pravio neku studiju o transportu slame, kukuruzovine...
Pored ovog ako mislite da briketirate najbolji slučaj je da je sirovina vaša, da ne morate da je kupujete. Jer ko misli da je kupuje mora da ima sigurnog prodavca. Cena treba da je 2,5-3 din po kg balirane slame (knjiški podatak).
Ratari svakako moraju neku količinu mase odneti sa svojih površina jer nije rešenje zaoravati biljne ostatke svake godine. Iskusni meliorativci će Vam objasniti šta se dešava sa usevom na površini na kojoj ima velike količine nerazgrađenih biljnih ostataka u zemljištu.

Idealno bi bilo briketirati ili peletirati na njivi, ali konstrukcija mašina to baš i ne dozovoljava, mislim da smo o tome već diskutovali, pa da se ne ponavljam. ;-)
 

Da li bi po vašem mišljenju ovakav tip ručne briketirke mogao da se koristi za džibru ?
 
biomass-briquette.jpg
 
Ja sam video jednu veoma jednostavnu briketirku vrlo brzu i moćnu. Urađena je od dvoklipnog motora dizela. Nisam zavirivao u detalje. Skinuta glava motora e sad dal je stavio duže klipnjače ili klipove neznam. Pogon elektro motor preko zamajca. Radi kao besna uporedo dva briketa. Ja ga pitao dal bi moglo da se iskoristi aran kaže majstor da može.
 
Evo jedne profesionalne briketirnice iz Vrbasa

120l4kz.jpg

3502fr5.jpg

29ux7qs.jpg

2568ldk.jpg

1juh5u.jpg


One prve dve mašine su mlinovi za sitnjenje ljuspica i slame, na trećoj slici je ciklon koji služi da uspori smešu koje će se briketirati zato što se transportuje cevovodom dosta velikom brzinom.Pored ciklona je usipni koš u koji se iz ciklona ubacuje masa koje će se briketirati, a ispod je sam briketir.
 
@sremac88 Supersjajno! Imam par pitanja. :D

Jel znaš možda do koje dužine se sitni slama?
Ljuspice su od čega?
Mlin za slamu mi izgleda kao da mu je skinuta ulazna cev i nabačena preko izlazne? :D
 
Ljuspice se koriste od soje i suncokreta, za slamu ne znam tačno ali ono što sam video nije veće od 5 mm jako je sitno bilo, ne znam da li to stalno koriste.Taj mlin za slamu nije u funkciji zato što nemaju adekvatnu elektro instalaciju i još dosta mašina im je van pogona.Proektovani kapacitet briketirnice je 10 tona na dan, međutim zbog loše struje rade maksimalno 2 tone na dan.Inače na izlazu iz mašine briket je vruć ima čak 90 stepeni, zato je ona šina kroz koju ide briket dugačka 20 metara da bi se briket koliko toliko ohladio dok ne dođe u džakove.
 
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=95FCA1B0A7515D45B4BBE49F205D2A67


Evo ovde piše kako se Makedonija ozbiljno pozabavila obnovljivim izvorima energije. Svaki dobar projekat finansira se sa čak 50%. Ranije je država subvenconisala kupovinu solarnih panela i bojlera, a sada briketirke, peletirke, biogasna postrojenja, postrojenja za biodizel... Upoznao sam ove ljude iz Probištipa i uverio se na koji način koriste brikete. Greju ogromnu kuću jednim kotlom u svim prostorijama je 25,1 °C, a iz sistema uzimaju i toplu vodu. Napune kotao briketima i na vrh stave par cepanica koje će držati žar duže vreme i posle određenog perioda ponovo nalože. Primetio sam u tom Probištipskom kraju ogromne površine -jalovišta od starog rudnika nemetala na kojim je narasla trska koja je za briketiranje dušu dalo! Videću da bacim neke slike postrojenja i okoline.

---------- Poruka napisana 10-02-12 u 11:08 ---------- Prethodna poruka je 09-02-12 at 13:02 ----------

img0057kvp.jpg


Mlin RK 7,5kW, sitni slamu na 2-5cm u zavisnosti od otvora na situ, kapacitet 6 kubika/h

img0054sb.jpg


Briketirka Biomasser Solo, instalisana snaga 4,2kW, do 60 kg/h briketa.

img0058gy.jpg


img0085ld.jpg


To je ta trska (nemam bolju sliku) ima je na svakom ćošku, na ogromnim površinama. Za briketiranje idealna.

img0013ah.jpg


Inače slamu za briketiranje čuva šarplaninac :osmeh:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh