Breskva i Nektarina

Meni su breskve od 95 od kad ih imamo svake godine radjale, nijedne godine se nije desilo da ne rode, a retko koje godine je bio umanjen rod (mozda na nekim sortama, kao te ranije, springtime, sprincrest i slicno, ali ove kasnije ko redheaven i gloheave i slicne su uvek radjale)... Cak mogu da kazem da su znatno cesce prerodjavale pa se mnogo vise vremena provede da se proredjuju, nego za sve ostale poslove (cak i za berbu ne ode mnogo vise radne snage nego za proredjivanje)... Tako da, moje iskustvo sa breskvom po pitanju mraza je izuzetno pozitivno za moj kraj na brdima (mada i sa jabukom imam isto, nikad nije izmrzla od 99 od kad smo gajili prvi zasad)...
Kajsije s druge strane (ne gajimo ih, ali imali 10-20 stabala tu i tamo) ako rode jednom u 3 godine, da budes srecan...One rane, imaju i slabiji prosek, dok keckemetska ruza malo bolji od jednom u 3 godine, ali sve u svemu, neprofitabilno los prosek...
Kruske imali 100 stabala kaludjerke do pre dve godine, ali imali ih 5-6 godina ukupno, pa nije dugo iskustvo, ali i ona je radjala preteezno, misim da se nije desilo da nema uopste roda, pa i sa njma imamo pozitivno iskutvo sto se tice mraza (cak i onaj mraz 23eg aprila sto je bio, skoro mesec dana nakon cvetanja, a imao sam jednu pored kuce u dolini gde je mraz bio najjaci, mozda i do -3 pa i nize je islo dol je na brdima bilo -1.7 ili -2.3 cini mi se, i cak je i ona rodila (nije puno ko obicno, ali je rodila))..
 
Trenutno berem mariju aureliju nektarinu i glo heven breskvu,pa posle do caldezija 84 nemam nista za branje,posadio bih jednu sortu nektarine i jednu breskve da mi popuni prazan prostor.Imate li predlog ..

Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока
 
Slabo aktivna tema a berba po meni presla polovinu. Kako ste zadovoljni godinom? Mi nemamo breskve i nektarine ali volimo da ih jedemo. Trenutno kupujemo 500din/8kg gajbica breskva/nektarina.
 
Malo slabiji rod ,zahvaljujuci prolecnim mrazevima cena se kretala 60-70din na veliko

Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока
 
Caldezi 84
d4434906df29967596cf345129d4e465.jpg


Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока
 
Fantazija obrana davno kad vec stavljate slike, jedno drvo imam kod kuce malo a 15 kila dalo sve krupne neredjene
f4d22c8119533b0e0206a18cc39a5eaa.jpg
3d0988fac31c10ffd15f0d8a4404a86e.jpg
43d740c828317b9f6eb4e267ebc27952.jpg


Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Na nekim plodovima breskve ima smole. Ispod smole je zdrava. Vočka je doma, uz kuću i nije ničim tretirana. Zna li netko razlog?

 
Ne kužim. Odgovor je jako općenit, ali svejedno zahvaljujem na trudu i želji da se pomogne. Tretirati se može iz xy razloga, a vjerojatno samo jedan od njih uzrokuje pojavu smole na plodu.
Nisam prisrtaša kemijskih tretmana, posebno ne vočki na okućnici. Više me veseli manji urod i lošiji izgled plodova nego ostaci kemije u njima. Pitanje sam postavio više iz čiste radoznalosti, nego koliko me ta smola smeta. Lako se nožićem odstrani.
 
Smolom plod pokušava da zatvori pukotine, koje često nastaju posle kiše kada dolazi do naglog porasta ploda. Nešto slično se dešava i kada insekt načne plod, pa se smolom biljka štiti.
 
Nazad
Vrh