Breskva i Nektarina

Vreme je za zastitu od kovrdzavosti,pupoljci su poceli da pucaju

Послато са SM-A325F помоћу Тапатока
 
Mesao si bakar i ciram? Po preporuci zastitara, ili po licnom iskustvu?

Meni zastitar rekao da mesam, ali sam prskao samo bakar + insekticidi prosle nedelje. Sutra prskam samo Diziram.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Zvanično sa bakrom se ne meša. Međutim, godinama nam prof. dr Novica Miletić sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu kontroliše zaštitu. On od starta tvrdi da nema nikakve potrebe ići odvojeno. Tako radimo i dobro je.
 
i meni na prvi pogled nema logike da se mesaju, mislim sta se postize time? S druge strane, u najgorem slucaju moze da bakar deaktivira ciram i da ciram bukvalno nicemu ne sluzi, tako da ostane samo bakar da deluje, a ciram ko da nisi ni stavio.. Moram da priznam da mi nikad nije ni palo na pamet da ga mesam, nego smo uvek isli sa bakrom, a kad vreme da i kad malo krene vegetacija, idemo sa ciramom..
S druge strane, kad malo razmislis, i to odvojeno prskanje ciramom pravi depozit na vec oprskane grane sa bakrom, pa dobijes isto ko da si ga i mesao i zajedno ga sa bakrom prskao tako da... Bas zanimljiva ideja :)
 
evo bas me zaintrigiralo i naso sam par zanimljivih stvari...
bakar se mesa (i zvanicno, postoji kombinovani preparat) za mankozebom, i imaju OK dejstvo zajedno...
za Ridomil sa bakrom ste vec culi i koristili, postoji preparat kod nas..
Takodje sma naso da se bakar mesa i sa dodinom, i da je ta kombinacija OK..
Medjutim, na par mesta sam nasao eksplicitno napisano: Ziram se NE MESA sa krecnim sumporom i jedinjenjima koja imaju bakar tako da ne znam sta bi reko..
Izgleda da ono sto moze da se desava u toj kombinaciji je da bakarni preparat deaktivira Ziram (potpuno ili delimicno), tako da je manje vise isto ko da ga nisi koristio, ali samom bakarnom prepratu verovatno ne smeta, tako da zastita ostaje od njega svakako...
Ako nadjem jos neke reference, pokusacu da postavim linkove..
evo jedna link za neki bakarni preprat, kucajte search "Ziram" na stranici i naci cete direktno da pise za njega da se NE mesa sa Zirmom..
https://www.titanag.com.au/wp-conte...AN-Copper-Plus-Systemic-Fungicide-pmanual.pdf
a na primer na ovom linku, ako opet ukucate u search "copper" videcete da za paradajz npr pise sa ziram moze da se mesa sa bakrom..
https://www3.epa.gov/pesticides/chem_search/ppls/070506-00173-20180228.pdf
na sledecem linku opet pise da se ovaj ne mesa sa bakrom...
http://www.herbiguide.com.au/Labels/ZIRA760_47127-0104.PDF

sve u svemu, malo kontrdiktorno, ali ako je neko reko u uputstvu "moze da se mesa", pretoistavljam da je probao i da stvarno moze, a da ovi sto kazu da ne moze to vise pisu iz predostroznosti..
 
Ja vec ovako radiim godina stavljam 4kg bakra i 5kg cirama na 1000l vode(to je prvo prskanje).Onda sledi drugo prskanje nakon 7-10 dana,i prskam samo sa ciramom 5kg 1000l.Ovako nikada nisam imao problema,i gledam da uvek ubodem tacno na vreme sa prskanjem.
 
Jesi li probao da ides bez cirama prvo prskanje? Zastitari nas ubise sa konentracijama. Koliko placate Miletica po hektaru?
 
Nazad
Vrh