Koliko bi po vama trebalo puta raditi zaštitu od Tafrine ?
Pa napisao sam već "Infekcija se suzbija u zavisi od količne padavina, temperature i faze u kojoj se pup nalazi. Kao što rekoh može se ostvariti u sve jednoj fazi sve do cvjetanja."
Nekad je to dovoljno i jednaput bakrom, ako posle toga bude sunčano, toplo i ne pređu padavine 40l.
Obično su to neka 3 prsknja, ali u ovakoj godini gde se kretanje razvuklo i uz to kišno vrijeme biće i 4 prskanja. Znači ovako da prevedem, kad oprskaš prvi put bakrom i iza toga čim padne 30-40 litara kiše, ponavljaš prskanje što prije možeš ući traktorom. Drugo prskanje ideš onim sredstvom u zavisnosti od faze u kojoj je pup (ako je nabubrio bakar, ako je pukao ciram i sl). Zatim treće ako opet padne 40 l kiše iza drugog i to ciram, delan i dr i tako sve do cvjetanja.
---------
Opet ne čitaš detaljno, kako sve radimo površno. Da to je ključan momenat zelena tačka (ako nismo do tad, delje nemamo šta tražiti), ali pročitaj i ovoj citat:
"Obzirom da do infekcije breskve može doći samo za kišnih dana u
fazi prolistavanja potrebno je preventivnu zaštitu fungicidima obaviti prije nego se ostvare povoljni uvjeti za infekciju – prije najavljene kiše.....Pa se nakon faze bubrenja pupova pa
do cvatnje preventivna zaštita obavlja pripravcima na osnovi klortalonila (Daconil 720 SC) ditianona (Delan 700 WDG, Delan 500 SC, Delan SC 750), dodina (Dodine S-65, Chromodin S-65), difenkonazola (Difcor), cirama (Ziram 76 WG) te gotove kombinacije trifloksistrobina i tebukonazola (Nativo 75 WG). Prskanje je potrebno provesti za mirna vremena bez vjetra uz
povećan utrošak škropiva."
Znači moramo prskati i poslije zelene tačke.
Jel sad išta jasnije.