Breskva i Nektarina

Ja i dalje tvrdim da je za kovrdzavost sad kasno prskati ,ja sam do sada radio bakrom ,drugi put ciramom i treći put odeonom ,pupoljci su popucali ,više tu nema šta da se traži kada je u pitanju kovrdzavost
 
Koliko bi po vama trebalo puta raditi zaštitu od Tafrine ?

- - - - - - - - - -

A evo i citata iz teksta za koji ste Vi okačili link."Prema tome, kritično razdoblje za primarnu infekciju breskve je od početka bubrenja pupova do pojave zelenog lisnog vrška",

- - - - - - - - - -

[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot]VAŽNO![/FONT]
[FONT=&quot]Ostvarena infekcija uzročnikom kovrčavosti breskve se ne može naknadno suzbiti te je zaštitu potrebno provoditi isključivo preventivno – prije kiše.[/FONT]

I još jedan citat"
 
Koliko bi po vama trebalo puta raditi zaštitu od Tafrine ?

Pa napisao sam već "Infekcija se suzbija u zavisi od količne padavina, temperature i faze u kojoj se pup nalazi. Kao što rekoh može se ostvariti u sve jednoj fazi sve do cvjetanja."

Nekad je to dovoljno i jednaput bakrom, ako posle toga bude sunčano, toplo i ne pređu padavine 40l.

Obično su to neka 3 prsknja, ali u ovakoj godini gde se kretanje razvuklo i uz to kišno vrijeme biće i 4 prskanja. Znači ovako da prevedem, kad oprskaš prvi put bakrom i iza toga čim padne 30-40 litara kiše, ponavljaš prskanje što prije možeš ući traktorom. Drugo prskanje ideš onim sredstvom u zavisnosti od faze u kojoj je pup (ako je nabubrio bakar, ako je pukao ciram i sl). Zatim treće ako opet padne 40 l kiše iza drugog i to ciram, delan i dr i tako sve do cvjetanja.

---------
Opet ne čitaš detaljno, kako sve radimo površno. Da to je ključan momenat zelena tačka (ako nismo do tad, delje nemamo šta tražiti), ali pročitaj i ovoj citat:

"Obzirom da do infekcije breskve može doći samo za kišnih dana u fazi prolistavanja potrebno je preventivnu zaštitu fungicidima obaviti prije nego se ostvare povoljni uvjeti za infekciju – prije najavljene kiše.....Pa se nakon faze bubrenja pupova pa do cvatnje preventivna zaštita obavlja pripravcima na osnovi klortalonila (Daconil 720 SC) ditianona (Delan 700 WDG, Delan 500 SC, Delan SC 750), dodina (Dodine S-65, Chromodin S-65), difenkonazola (Difcor), cirama (Ziram 76 WG) te gotove kombinacije trifloksistrobina i tebukonazola (Nativo 75 WG). Prskanje je potrebno provesti za mirna vremena bez vjetra uz povećan utrošak škropiva."

Znači moramo prskati i poslije zelene tačke.

Jel sad išta jasnije.
 
Malopre stigla poruka od zaštitara, "u naredna tri dana uraditi zaštitu breskve samo ulje 2,5 lit/100L
 
Sad zvao i pitao, za tafrinu kaze da više nema potrebe raditi, za ulje kaze da se radi zbog štitastih vaši a i svih ostalih insekata koji su preziveli zimu, isto kaze da ako nema štitastih vaši u voćnjaku ovo prskanje se može preskočiti, za sledeće prskanje reče da ce biti u crvenim balonima pred samo otvaranje sa( akordom pepelnica monilinija) i tepekijem(trips)
 
Ma kakva kovrdžavost, ko je radio kao ti (ja sam identično uradio) - gotova priča! Ko nije, opet gotova priča. Čekamo balončiće
 
Ма ја ћу оставити само ове које подносе коврџавост, редхевен, неке виноградарске, флакару... За породичне потребе не могу да их пршћем пред сваку кишу, онда могу купити у продавници већ испрскану.
 
Šta reći, daleko je to od zaštitara. Ulaziti u bilo kakvu raspravu dalje bilo bi apsurdno. Sretno....

@Komadara
Red Heven je poprilično otporan, jedan dobar bakarni tretaman u 90% će riješiti problem tafrine. Dok su ostale pogotovo novije sorte jako osjetljive na tafrinu.
 
Običan ili malo tečnog deterdženta za sudove, ali to je samo kvasitelj za neke druge stvari ne treba ti za sodu bikarbonu.

Ja stavljam četri kesice (20 gr) na deset litara 2%, mada Deda Lala kaže da treba 5%, šta znam, verovatno je u pravu, mada je i ovih mojih dva posto bilo uspešno. Lakše se razmuti u malo vruće vode. Na kilo u prodavnicama zdrave hrane je deset puta jeftinije!
 
Krečana...ajde de što ne znam da računam:) nego pozaboravljam sve, a i kad zapišem, gde sam ono zapisivao?? Treba pregledati ove stare teme ima puno 'zaboravljenih' stvari za čitanje, što nije loše pred sezonu. Evo gde sam napisao da sam stavljao jednu kesicu na deset litara: http://poljoinfo.com/showthread.php?197-Prirodni-pesticidi&p=1009327&viewfull=1#post1009327 ali ne mogu da nadjem taj Deda Lalin post.
Sad ne znam ni ja šta je tačno, valjda će Deda Lala da se javi, nije mi tu knjiga sa receptima. Nisam stigao ove sezone da oprskam pa nisam ni gledao recept.
 
Nazad
Vrh