Breskva i Nektarina

Kakvo je stanje u breskvama,jesu li krenuli pupoljci ,dali je počela zaštita.Ja planiram u sredu bakar i ciram
 
i ja sam isto našao ,zvao zaštitara koji salje poruke ,on kaže mešaj slobodno ja sam odgovoran. Kada malo vratimo film unazad ranije je bilo da bakar mora ići sam ,sa ničim se nemeša pogotovo ne sa insekticidima ,uljima, i šta se desilo na trzištu se pojavljuje plavo ulje i slični preparati,sad ko je pametan? Imam drugara u Vodnju on kaze da već 3-4 godine mešaju bakar i ciram u ovo vreme i da je sledeće prskanje u balonima protiv pepelnice Akordom plus tepeki zaštitu mu vodi profesor Miletić i on je danas dobio poruku za prskanje u naredna dva dana

- - - - - - - - - -

jel neko bolje iskustvo ili proba ?
Sada ću ovom kombinacijom.
 
Probao ujak prošle godine i bolje je prošao od mene.
Novica mu je javio da prskamo breskve i kruške u petak i subotu. Mislim, profesor Miletić.
 
znači Miletić nije stavio u preporuci funguran i ciram kao njegov kum Verko. Misleo sam da oni rade zajedno

- - - - - - - - - -

zar balear neide 2 l na hektar?
U toku nedelje, verovatno. Funguran 4kg/ha plus Balear 1.6l/ha
Plan je da malo kasnije (u zelenoj tački) uradim Agrodin 1kg/ha.
dakoflo ide 2,5-3,5 litara za breskvu a isto je aktivne materije,odeon ide 2,5 kg ali on ima više aktivne materije
 
juče odradjeno prskanje 1 hektar funguran 4 kg +ciram 3kg, drugi hektar funguran 4kg+ odeon 2,5 kg i treći samo funguran 4 kg , rezultate cemo videti dosadilo mi je više da slušam razne preporuke pa sam rešio da isprobam sam
 
Prvo pitanje koliko tečnosti trošite?

Vidim da imate problema za tafrinom i kvalitetnim rešenjem. Vidim da spominjete mješanje bakra i cirama što je totalno neznanje zaštitara koji to preporučuje, jer nema potrebe za tim. Prvo i osnovno pravlo kod suzbijanja tafrine pogotovo kod prvog prskanja je momenat (vrijeme), da pup bude u mirovanju, drugo količna tečnosti i treće koncentaracija.

Evo kako ja radim i nikad nemam problema sa tafrinom eventualno neki vrh ostane jer atomizer ne dohvati.
- Prvo prskanje strogo u mirovanju (obavio pre tačno 7 dana) i to sam bakar obično Cuproxat i to u koncentraciji od 0,8-1%. Mada piše na proizvodu "Breskve u cilju suzbijanja prouzrokovača kovrdžavosti lišća breskve (Taphrina deformans) i šupljikavosti lišća koštičavog voća (Stigmina carpophila): 0,25-0,35 % (25-35 u 10 l vode), u toku mirovanja vegetacije". Međutim praksa i iskustvo je pokazala drugačije, jer nema logike da u jabuci za čađave krastavosti ide 0,5-0,6%, a tafrina se teže suzbija. Tako da je preporuka 0,8-1%. Prije sam koristio Bordovsku čorbu 3% i bez problema isto. Aplikacija sa min 1500l/ha tečnosti, bukavalno da se sliva tečnost niz grane.
- Drugo prskanje obavezno nordox u koncetraciji 0,3% + bijelo ulje 1% (može i do 3%, ja idem manje zbog uštede, samo da bolje lijepi) obično nakon 10-tak dana posle prvog prskanja tj kad pip malo nabubri ne pukne. Aplikacija takođe sa min 1500l/ha tečnosti.
- Treće ciram, delan i sl u zelenoj tački standardno prskanje.

Sve ostalo je lutrija i kad uradite ovako kvalitetno prva dva prskanja, poslije može doći do samo sekundarne infekcije koja bude vrlo zanemarljiva. Ovo sam naučio od starog kolege zaštitara koji je vodio preko 150 ha breskve i nikad nije imao veći problema sa tafrinom.


Evo i slika.

 
Kako bre trošiš 1500l/ha?
Ja sa 10 dizni 1.2, 1 brza (IMT 549 ili Rakovica 65),obrtaji 12 do 15, maximalno trošim 900l i to gde je međuredno rastojanje 4m. Tamo gde je 5m između redova, jedva potrošim 800l.
 
pa lako tije to, idi trećom sporom i povecaj pritisak, mada i ja trošim isto smese kao i ti
 
Tu vam je glavni problem, potrošnja tečnosti. Nije do sredstva. To vam je zaštitar morao objasniti.

Prvom direktonom ne pršćem nikad niti jedno prskanje, to je prebrzo i nema tu kvaliteta aplikacije znači zaboravi prvu direktnu, treće spora 1300-1400 obrtaja, doduše ja koristim svih 12 dizni. Crvene dizne obavezno, za zimsko prskanje. Na rastojanju 4m moraš potrošiti najmanje 1300l sa 10 dizni, ispod taga je sve problem da ne znam koje sredstvo koristiš.

Uradi kako sam napisao i vidjećeš rezultat.

Edit: evo koje ja koristim crvene dizne:
http://lesko.hr/wp-content/uploads/downloads/2012/04/TR-ITR.pdf
[url]http://www.agroart.co.rs/index.php/sr/shop/product/view/70/2449

[/URL]
 
Poslednja izmena:
Povedite računa sad da odmah poslije kiše oprskate breskvu protiv tafrine. Kiše je isprala već odavno sva bakrana sredstva. Preporuka Delan ili Ciram uz potrošnju vode od 1000 l/ha.
 
šta vredi sad prskati protiv tafrine kada su pupoljci pukli? ko nije do sada radio nemora ni sad. i još nešto delanom i ciramom se radi pre pojave zelene tačke i pre padavina, a ako nije uradjeno pre kise onada se radi sa preparatima na bazi dodina i opet pre pucanja pupoljaka i to 24 sata od početka padavina
Povedite računa sad da odmah poslije kiše oprskate breskvu protiv tafrine. Kiše je isprala već odavno sva bakrana sredstva. Preporuka Delan ili Ciram uz potrošnju vode od 1000 l/ha.
 
Čekaj, sada kažeš 1000l, pre 12 dana 1500l. Koliko da se troši po ha onda?

Sa bakrom ide 1500l da kupaš, a ostala sa 1000l. (već sam napisao to pročitaj pažljivije "treće standardno prskanje".

šta vredi sad prskati protiv tafrine kada su pupoljci pukli? ko nije do sada radio nemora ni sad. i još nešto delanom i ciramom se radi pre pojave zelene tačke i pre padavina, a ako nije uradjeno pre kise onada se radi sa preparatima na bazi dodina i opet pre pucanja pupoljaka i to 24 sata od početka padavina

Sad i jeste ključni momenat uletjeti između dvije kiše, prije kiše se išlo bakrom što si svi uglavnom odradili. Bakar obično drži do 40l kiše, bordovska čorba nešto manje jer se prije ispere. Nije tačno da se samo sa dalanom i ciramom ide prije zelene tačke. U zelenoj tačci se ide baš sa ovim preparatima. Ne ide se samo bakrom jer je bakar toksičan na pupove u ovoj fazi. Delan je bolji preparat jer djeluje i 48 sati unazad tj nakon infekcije. Do tafrne se štiti sve do cjetanja pa i u cvjetanju moža nastati infekcija doduše sekundarna i ne toliko opasna.

ko nije do sada radio nemora ni sad
U tome ti je ogromna greška, pogledaj sliku koju sam stavio (post dva-tri unazad) i izanalizaraj detaljno. Takođe pročitaj i linkove dole koje ću postaviti. Tako da je velika zabluda oprskati samo do mementa zelene tačke. Infekcija se suzbija u zavisi od količne padavina, temperature i faze u kojoj se pup nalazi. Kao što rekoh može se ostvariti u sve jednoj fazi sve do cvjetanja.

Pročitaj te malo o tafrini kako nastaje infekcija kao se širi i naravno kako se suzbija u kojoj fazi. Ima toga na netu puno ali evo nešto osnovno.
http://www.savjetodavna.hr/savjeti/15/177/kovrcavost-lista-breskve-taphrina-deformans-berk-tul/
http://www.savjetodavna.org/Savjeti/Kovrdzavost lista breskve.pdf
 
Ko je išao do sada bakar, ciram i sl. može posle kiše da ponovi ciram ili sl. Ko nije, sada može da potapa stabla u šta god hoćeš - kovrdžavost lista mu ne gine.
 
Naravno, ko nije prskao do sad ne mora ni sad jer je infekcija već probila, ali ko je prskao do sad mora i sad, ako misli da je zaštiti.

Da htio sam još nešto napomenuti, pričao sam sa jednim kolegom-poznanikom, šta oni još koriste na zapadu u ovakim sitacijama, tj kad je posle bakarnih preparata udari velika kiše i fizični nije moguće ući i oprskati. Koriste preparat Score 0,03% (difenokonazol) plus neki kontakti fungicid tipa ciram. Kod nas još Score nije registrovan za tu upotrebu u breskvi, npr u HR jeste http://www.agroklub.com/zastitna-sredstva/aktivne-tvari/difenkonazol-72/. Kaže da Score djeluje i 72 sata nakon infekcije, mada se ja nebi uzdao u to. Mada možda sutra probam na jednom djelu kad budem prskao ostatak.
 
Nazad
Vrh