Breskva i Nektarina

колико год грана оставио нектарини се мора радити прореда плодова ,ако идемо на систем мало грана неће имати довољно рода јер када се прореди како се каже на песницу ,да неби додиривала једна другу када порасте остаје много мало рода . када се мало орезе као код Радашина онда вероватно остају ситне(исправи ме ако грешим).О вако како сам ја резао даје родод 3,5 вагона по хектару(толико је било прошле године) мада има више посла око разређивања плодова али се исплати.
 
E sad za tu oštriju rezidbu bi trebala i neka slika jel možda su nijanse u pitanju?Ove o kojima sam ja pisao nisu baš "dibiduz" orezane tako da mislim da je samo oko prorede manje posla a kvalitet je sigurno I k. krupne,ujednačene "kao sa reklame" i takve jedino i imaju cenu.
 
Al' sam brz... Napravio sam fotke posle par dana, ali sam zaboravio da ih postavim. Evo, posle rezanja:

e8eqaheg.jpg


A ovo su mi nektarine u drugoj njivi, nakalemljene na mestu u avgustu 2010. godine:

ura9ysyh.jpg
 
Ova breskva je dobila samo zimsko prskanje, a sada se pojavljuje kovrdzavost lista. Da li je kasno za prskanje i ako nije, sta biste preporucili?

 
Farmer II
Ovo nije nista strasno vegetacija je nejednako krenula i to je jedini razlog za ovu pojavu znaci cirka 98% pupoljaka je oprskano u pravom trenutku a par ih je pozurilo i zaraza je usla nista ovo nije samo poskidaj rukom ove zarazene i nastavi normalno da radis
 
Farmer II
Trebao si da prskaš kada je bila zelena tačka sa DELAN. Sada probaj sa DAKOFLO mislim da će ti pomoći. Pozdrav.
 
@vasovac Ja pisala malo o proredjivanju u Grčkoj ovde http://poljoinfo.com/showthread.php?10512-Gajenje-breskve-Grčka-iskustva pa možete pogledati.

@rosuljac i o perspektivnim breskvama i nektarinama prvi tekst na istoj strani
@Farmer II Za kovrdžanje lišća moj Kosta kaže da ne koristi sad više ništa već samo Ureu (46-0-0) koja služi za prihranjivanje. To lišće će uskoro otpasti samo. Ako bi ručno sve skidao (mi jesmo malo) onda bi ogolio grane i plodovi ne bi imali zaštitu od sunca.

Kaže Kosta da je jako važno i kada se tačno prska i u koliko sati, da se breskve ne bi "oprljile".
 
Ovako kako je formulisano deluje kao da hoćete da kažete da oprska ureom.... Pa šta kaže Kosta u koliko sati tačno prskati? Koja koncentracija uree, da ne bi celo stablo ostalo bez lišća i ploda sad u aprilu, ne znam da li ste toga svesni... a i dalje ne shvatam šta ima Urea sa kovrdžanjem lista...

Ako će to lišće uskoro opasti samo, šta će plodove uskoro štiti od sunca? Odakle uopšte ideja da sunce smeta plodovima?
 
Nisam napisala da prska već da prihranjuje. Dakle, (ako sam ga ja dobro shvatila) umesto tretiranja nekim hemikalijama, ide se samo na prihranjivanje (mogli bi reći ignorisanje tog kovrdžanja). Kao kad detetu ne tretiraš kašalj tabletama već mu daješ vitamine i jačaš mu organizam da se sam izbori sa bolešću.
U koliko sati, koja koncentracija, sve je to vrlo individualno od njive do njive tj. stanja drveća i plodova i naravno da pazi da se ne pretera. Kosta ima dvadesetogodišnje iskustvo i zna šta radi. I kaže da je to jako teško objasniti preko foruma i mrzi ga da mi objašnjava jer je suviše komplikovano.

Što se tiče sunca, pošto je kod nas na nekim drvećima baš dosta ukovrdžano i ja sam počela da skidam, ali mi je rekao da to ne radim jer bi onda ogolili plodove. tj, očito da bi im štetilo da se sve to poskida i da ne ostane mnogo lišća. Ovako, dok plodovi još malo stasaju i narastu, dotle će ovi bolesni listovi otpasti i biće sve ok.

Zaključak: kovrdžanje lišća sada uglavnom treba ignorisati i nastaviti sa redovnim tretmanima prihranjivanja, redovno šišanje trave frezom i čekati da dodje vreme za berbu. I da, ovih dana nastavljamo sa proređivanjem (danas kiša pa nismo).

Evo i nekih fotki od prošle godine (29. i 30. maj):
http://fotkica.com/?id=b97b107e02b714a8940d4b76b9252cb2





 
Poslednja izmena:
Pa koliko sam ja razumeo doslo je do zabune : znaci ne prska se sa namerom da se spreci kovrdzavost, ali se ipak prska za nesto drugo, otud i termini za to. A pojacana doza ureje, aktivira brzi porast mladih listova koji zamenjuju kovrdzave i nastavljaju da hrane biljku. Kovrdzavost koliko se ja secam treba da se radi jos u cvetu. Da li je Kosta to tad odradio uopste?
Pa neznam da li bi kod nas ovoliko kidali ove plodove i toliko proredili? Jel rade to kod vas Oktopod@?
 
Kovrdzavost se ne radi u cvetu vec u fazi bele tacke, preparat dakoflo. Kad prodje tu fazu dzaba posle prskamo jer je infekcija vec ostvarena. I naucite vec jednom da se u cvetu ne prska ama bas nista mislite na pcele na buducu decu... !
 
Razmišljam o sadnji nektarine koja stize polovinom septembra, dali bi imali neku sortu da preporučite?
 
Kod mene ili rade ili ne rade, znači ili su prskali pa nemaju problem ili propade voćnjak, nema između :osmeh:

Jeste došlo do zabune i hteo sam da istaknem da ako ja nisam razumeo, lako će i neko drugi da ne razume pa napravi karambol kod sebe.

Listovi ne treba da se skidaju verovatnije zbog lisne mase koja hrani plod, ako ih ima puno i poskidamo ih, šta će da hrani plod, to da plod ostaje na suncu ... pa tako je i bolje, bude osunčan, to i jeste poenta nekih rezidbi.

Što se tiče uree, može ona i preko lista ali treba biti jako obazriv na količini tj razmeru, kao i da se ne prska po suncu tj "paziti u koliko sati" se prska što me dodatno i navelo na zabunu. Urea sad da se koristi može i da dovede do odlaganja berbe, da plod stigne kasnije nego drugima što nije dobro, uopšte azot ne treba bacati posle faze cvetanja. A i urea je mnogo jaka, u voćarstvu je i ne treba koristiti već druga neka azotna đubriva, slabije agresivna.
 
Rosuljac@, u pravu si , nisam zapamtio precizno,imam svega par breskvi i to vinogradarske, i ne prskam ih uopste. A sto se tice prskanja u cvetu , bojim se da nisi u pravu.
Upravo ovde na forumu ima puno preporuka, o prskanju, upravo, u cvetu, za razno voce.Mogu ti nabrojati i vocke i postove i one koji preporucuju, ali neka javice se oni sami.
 
Kovrdžavost lista (Taphrina deformans), ova bolest se može suzbiti samo ako se zaštita vrši u pravo vrijeme. Vrijeme zaštite je u fazi mirovanja (bakarnim prparatima) i to uz veliku potrošnju vode tako da srestvo kupa i curi niz grane i stablo. Samo ovaj jedan tretman nije dovoljan naročito ako nastupi kišni period posle prvog tretmana (bakra). Bakar se može ponoviti još jednom u fazi bubrenja pupova, ali pre pucanja i otvaranja. Onda koristit druge fungicide. Što znači od trenutaka kratanja do cvjetanja mora se vršiti zaštita u zavisnosti od padavina, kada dođe u bilo kojoj fazi do infekcije, pomoći više nema.

Evo i slikovit primjer.
 
Nazad
Vrh