Bremenitost i jagnjenje ovaca

juce se ojagnjila jedna ovca prvo jagnjenje,dvoje muskih jaganjaca,snazni zdravi lepi,ali ovca ih ne prihvata,sve sam pokusavao,ali ne vredi,vezana je i dalje,nesto slabo mleka ima,stara 17 meseci inace.moram da predjem na plan b a to je da hranim jaganjce na flasicu,a ovcu da sto pre eliminisem,ne zelim probleme ni sa njom ni sa losim genima u buducnosti.a ne bi bio fer prema ostalim ovcama,od kojih neke hoce da prihvataju cak i tudju jagnjad i dozvoljavaju im da sisaju,a ova nece svoje...sve dobijaju istu hranu i negu isti uslovi...pa me zanima posle jagnjenja koliko vremena treba da prodje pa da ovca valja za klanje?molim vas za odgovor...
 
juce se ojagnjila jedna ovca prvo jagnjenje,dvoje muskih jaganjaca,snazni zdravi lepi,ali ovca ih ne prihvata,sve sam pokusavao,ali ne vredi,vezana je i dalje,nesto slabo mleka ima,stara 17 meseci inace.moram da predjem na plan b a to je da hranim jaganjce na flasicu,a ovcu da sto pre eliminisem,ne zelim probleme ni sa njom ni sa losim genima u buducnosti.a ne bi bio fer prema ostalim ovcama,od kojih neke hoce da prihvataju cak i tudju jagnjad i dozvoljavaju im da sisaju,a ova nece svoje...sve dobijaju istu hranu i negu isti uslovi...pa me zanima posle jagnjenja koliko vremena treba da prodje pa da ovca valja za klanje?molim vas za odgovor...
Ne sklanjajte ovcu, ista je dozivjela stres, prvo janjenje, novina u njenom zivotu, kao uostalom i kod ljudi. Odvojite je u poseban boks samu s janjadima, privih par dana cesto je pridrzite neka janjad doje, nakon nekoliko dana trebala bi ih primiti. Identican slucaj ove godine imao i tako postupio. Sada jedna od boljih majki.
 
Ne sklanjajte ovcu, ista je dozivjela stres, prvo janjenje, novina u njenom zivotu, kao uostalom i kod ljudi. Odvojite je u poseban boks samu s janjadima, privih par dana cesto je pridrzite neka janjad doje, nakon nekoliko dana trebala bi ih primiti. Identican slucaj ove godine imao i tako postupio. Sada jedna od boljih majki.

pa pokusacu jos par dana mozda 10-15dana,ali bukvalno ih ne registruje kao da ne postoje,odvojena je u boksu i plus vezana,pa da vidimo sta ce da bude...
 
I ja sam imao takav slucaj sa dviskom i jednim jagnjetom,bilo je povuci potegni par dana,obaranja ovce da jagnje sisa,ustajanja nocu,ali posle otprilike 5 dana ovca ja prihvatila jagnje i sad ga normalno doji.
Ja sam se uplasio jer je njena majka nju odbacila i nju sam hranio na cuclu,a evo majka joj je ponovo odbacila jagnje,cak je i pokusavala da ga ubije,jagnje sam prodao za 25 evra,a ovca ce kasnije na klanje,svake godine mi ona pravi iste probleme.
 
Jedne godine je bila zaglavljena gotovo mjesec dana kako bi janjad sisala, jedva ih othranio, ali nikad se više nije ponovilo. Svaka je priča za sebe, vrijedi se pomučiti.
 
jutros haos sa ovcom o kojoj sam vam pricao da ne prihvata svoje jaganjce.jedno sam nasao mrtvo metar od nje.uvece je bilo potpuno normalno kao i brat blizanac prihranjivao sam ih pomalo posto nisu imali bas dovoljno mleka.mislim da ga je majka namerno ili nenamerno udarila,nagayila ili sta vec,tako da cu morati da je eliminisem sto pre.iskljucujem mogucnost bilo kakve bolesti jer kakva je to bolest koja te pokosi za 6 sati,a pre toga si bio potpuno zdrav!tu imam jos ukupno 2jaganjca koji nemaju dovoljno mleka i prihranjujem ih,ni jednom nista ne fali samo traze jos.Da je neki problem verovatno bi i ostali bili bar malo bolesni...ovo mi se prvi put desilo da nadjem mrtvo jagnje i besan sam na ovcu.da znam 100%da ga je ona ubila ne bih je ni klao nego oterao na Taru i pustio u sumu da je vukovi rastrgnu,pa da vidi kako izgleda kada si bespomocan!
 
Nemoj biti siguran da je ovca. Moja ojanjila dvojke, živahne, sami sisali . Jedno nađem ujutro mrtvo, a drugo uginulo u roku 2 sata. Gledam ga koko se igra i sisa, da bi za dva sata uginulo. Bili su stari tri dana.
Jutros dolazim u ovčinjak ovca križanac ojanjila trojke. Jedno lijepo krupno i dva sitnija. Sami sisali, veseli skakuću. Prema evidenciji zadnje janjenje bilo 8.9.2012. lijepe dvojke.Ispada da je u malo više od 6 mjeseci ojanjila pet janjadi.Izdvojio sam je u poseban box na jaču hranu pa će valjda imati dovoljno mlijeka za svih troje.
 
strile , moja ovca se ojagnjila 14.9.2012 termin joj je 4.aprila , ima ogroman stomak .... prosli put samocekivao jedno jer nije imala nikakav stomak a ona ojagnjila lepe dvojkice zenske , sad ocekujem trojkice :)
 
Nadam se da češ dočekati trojke:osmeh:.
Da sam znao da nosi trojke ja bih svojoj dao AD3E ili Tokoselen i Calcij, ti bi svvoj još stigao dati.
 
Kod mene sinoc zavrseno jagnjenje,ojagnjila se dviska,jedno sitnije zensko jagnje koje non stop sisa,to ne bi trebalo da je nesto lose,zar ne?Nisam siguran koliko ona moze imati mleka jer ima malo vime,pa sam je stavio na posebnu ishranu.inace ove godine rezultat 8 ojagnjenih ovaca 12 jaganjaca,nereseno 6 muskih 6 zenskih.:ppozdrav:
 
Po mom skromnom iskustvu u drugom jagnjenju vime bude 20 - 30 % veće nego u prvom i tek tada se pokaže a i kasnije , kakva je majka i kakve je plodnosti.
 
e sad ja ne znam gde spada ovo pitanje al ima veze sa jagnjenjem, jagnjicima il vimenom, imamo svrljizanke, mlecne su, ova konkretno ima jako veliko vime, bradavice su velicine kravljih, napune se toliko da mleko kaplje, jagnje sam prva dva dana hranila na flasicu i muzla sto cesce da mleko ne izcuri jer pocne da kaplje kad se bradavice napune, sad je ojacalo pa trci za njom samo, pitanje je sta s bradavicama kad odlucimo jagnje, tako ce joj mleko izkapati u pasi ? ? :sta:
 
mala ispravka :) to su sise kod stoke a ne bradavice.
ovca smanji mleko posle 2 meseca laktacije a sa 3muže taman bude da ne curi u paši ako je baš meka na mužu i izuzetno mlečna. Inače se praktikuju 2muže
 
Jedno pitanje ojagnjila se ovca sinoc pa vidim jagnjetu zuta gusta stolica oko repa i repic slepilo,dal je to normalno
 
Gusti žuti proljev je posljedica jakog mlijeka.Treba pratiti da se ne zalijepi rep i začepi anus.Ako se to dogodi treba oprati mlakom vodom.
 
Nazad
Vrh