Borovnica

Mislim da treba da se proba u drvenu burad, al samo barik

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ne poznajem čoveka lično ali imali smo telefonski razgovor.

Uglavnom ovo nije sađeno u supstrat nego u kombinaciju treseta i piljevine.

Ove godine sadi novu turu borovnica koju finansira iz evropskih fondova. takođe sadi u kombinaciju treseta i piljevine. Samo ovog puta pošto plaćaju evropski fondovi koristi vreće od oko 100 litara.


Imamo istog dobavljača vreća pa nas je on upoznao. Nadam se da ću ga uskoro lično upoznati pošto je izrazio da se upozna sa našom tehnologijom sadnje.
 
Janko sta tacno podrazumevas pod supstratom ako ne smesu treseta i piljevine?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Jesi bio ti u Hrvatskoj da ih pitas kakva im je produktivnost? Il ti se samo dopada snimak...


Odličan snimak, ima ih jos na YT. :osmeh:

Ove godine sadi novu turu borovnica koju finansira iz evropskih fondova

Da je i nama malo tih eu fondova!::novac::

- - - - - - - - - -

Ne poznajem čoveka lično ali imali smo telefonski razgovor.

Uglavnom ovo nije sađeno u supstrat nego u kombinaciju treseta i piljevine.

Ove godine sadi novu turu borovnica koju finansira iz evropskih fondova. takođe sadi u kombinaciju treseta i piljevine. Samo ovog puta pošto plaćaju evropski fondovi koristi vreće od oko 100 litara.


Imamo istog dobavljača vreća pa nas je on upoznao. Nadam se da ću ga uskoro lično upoznati pošto je izrazio da se upozna sa našom tehnologijom sadnje.

Da li bi odgovarao ovaj naš treset sa Pešteri i u kojoj kombinaciji? Čini mi se da on može povoljno da se nađe .
Po svom sastavu to je slabo mineralizovani treset koji sadrži: 89% organske materije; 2,41% ukupnog azota; 0,18% ukupnog kalijuma; 0,18% ukupnog fosfora i 8,23% makro, mezo i mikro elemenata. Pešterski treset ima idealnu pH-vrednost-koselost oko 5 (Ph u nKCI-u = 4,9 )
 
Bojane slike sto si okacio me neopisivo podsecaju na zasad kod Backe Topole koji sam video. Zasad je xy hektara (50+) sve odradjeno u fulu.
 
Jesi bio ti u Hrvatskoj da ih pitas kakva im je produktivnost? Il ti se samo dopada snimak...


Odličan snimak, ima ih jos na YT. :osmeh:

Ove godine sadi novu turu borovnica koju finansira iz evropskih fondova

Da je i nama malo tih eu fondova!::novac::

- - - - - - - - - -



Da li bi odgovarao ovaj naš treset sa Pešteri i u kojoj kombinaciji? Čini mi se da on može povoljno da se nađe .
Po svom sastavu to je slabo mineralizovani treset koji sadrži: 89% organske materije; 2,41% ukupnog azota; 0,18% ukupnog kalijuma; 0,18% ukupnog fosfora i 8,23% makro, mezo i mikro elemenata. Pešterski treset ima idealnu pH-vrednost-koselost oko 5 (Ph u nKCI-u = 4,9 )

Ako je pesterski oko 5 u kcl-u,onda je u vodi oko 6! treba ti treset kiselosti od 3,5-4,5 u vodi...taj pesterski moze da posluzi ako sadis u zemlju koja je jako kisele reakcije!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako je pesterski oko 5 u kcl-u,onda je u vodi oko 6! treba ti treset kiselosti od 3,5-4,5 u vodi...taj pesterski moze da posluzi ako sadis u zemlju koja je jako kisele reakcije!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ako planiras da gajis u saksiji-vreci,obrati paznju na kvalitet vode,elektroprovodljivost - tvrdocu vode! (Imas dosta skripti na tu temu po netu,naravno na engleskom)A borovnica usvaja sve mikro i makro elemente na odredjenoj kiselosti,tj 4,5 do 5,5 u vodi.Ako hoces maksimalan prinos,to su osnovne stvari: Voda,supstrat,dobro drenirano zemljsite!i naravno kvalitetan sadni materijal...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Janko sta tacno podrazumevas pod supstratom ako ne smesu treseta i piljevine?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk




Mislim na profesionalni suptrat. Naravno i jedno i drugo je supstrat. nisam se dobro izrazio.


Imao je ponudu iz legra za 45 eura po kubiku u holandiji bez paleta i prevoza i bilo mu je mnogo. Pogotovu ako se uzme u obzir da vek treba veća količina supstrata nego što su zapremine vreće.


A što se tiče pešterskog treseta ovde smo već govorili da je loš. Dovoljno je da pronađete jednog proizvođača koji ga je koristio pa nek vam prenese utiske.

On je možda dobar za cveće koje traje mesec dana pa te i nije briga da koristiš kvalitetne elemente.
 
[/
QUOTE] Dovoljno je da pronađete jednog proizvođača koji ga je koristio pa nek vam prenese utiske.

Vec sam pisao. Pesterski treset je dobar treset. Doduse nije uvozni. Ako budem sirio zasad opet ce biti ista tehnologija sadnje. Kanali (ovaj put 40cm. siroki), do pola visine strugotina, do vrha P.treset. Na sadnom mestu izmesano motikom.
 
Nazad
Vrh