Borovnica

Ako moze odgovor od clana Rakari? Cini mi se da je od svih sa ove teme najvise u prici sa saksijama. Kako se koren u saksiji stiti od ekstremnih temperatura, dakle i od visoke temp. i od prizemnog mraza? I ja sam mislio da se zbog toga saksije u nekoj meri ukopavaju ali sad posle ove polemike vidim da to bas i nije tako.
Inace, na Gugl zemlji sam nasao borovnjak (ne moze biti nista drugo) clana Rakari u Rakarima. Za ono sto se vidi na snimku, kapa dole.
 
I mene zanimaju te saksije/vreće pa ako može neki bliži info.
Koje sakrije/vreće su preporučljive što se veličine tiče i koliko biljka može dugo u njima da ostane ? Tj.da li se treba presaditi posle nekoliko godina?

- - - - - - - - - -

Nemoj prema Sopotu tamo je vec guzva :) :) trazi gde ima dosta vode.

Što se Sopota tiče stvarno si u pravu. U zadnje vreme tamo se formira dosta parcela sa borovnicama i vec dugo razmišljam koliko će radne snage biti potrebno za branje kada sve to stigne u rod.
A i voda ume da napravi problem. Ljudi kopaju po nekoliko bunara i to ozbiljne dubine pa nadju vodu tek iz drugog ili trećeg pokusaja
 
nevalja iz sledećih razloga.
1. cena takve saksije. 250 dinara plus rad.
2. oblik saksije. bure je usko i visoko. čak i da se podeli na pola ope je dosta visoko. Koren borovnice ide u širinu a manje u dubinu. Ti imaš saksiju koja je drugačijeg oblika nego od toga kako se razvija borovnica.
3. Zapremina saksije. 110 litara je previše. Pogotovu zato što do većine tog supstrata koren borovnice nikad neće ni doći zbog oblika saksije. ja konkretno koristim saksije od 47.5 litara i za to mi kažu da je previše. pojedini proizvođači u srbiji koriste saksije od 30tak litara. A bio sam na zasadima gde su saksije 25 litara. a znam da ima i manje.
4. Grejanje metalnih saksija. greju se i plastične saksije ali njih kad uvatiš u ruku nikad se nećeš opeći kao na metal. na metal kad je topao dan možeš da pečeš jaje. A saksije/vreće mogu biti i bele boje
5.Potencijalne hemijske reakcije metala sa hemikalijama. Te saksije će non stop biti izložene vlazi i uticaju hemija. Šta misliš kako će koren da reaguje kad te saksije krenu da oksidiraju pod uticajem vlage.



eto to mi je samo ovako iz glave što mogu da smislim.

ako te zanima još nešto pitaj.

- - - - - - - - - -

Proximus ja sam na ovoj temi kačio slike svog zasada.


Nešto ne videh te tvoje borovnice iz soca od kafe.
Koje su dimenzije tih vreca/saksija od 47.5l, predpostavljam od agrotekstila, i koja im je cena?

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Molim kolege sa iskustvom da prokomentarisu u kakvom je stanju ova biljka. Sadnja Decembar 2016-te...
5871edc2931802c32f2d0b3c6eccb798.jpg
6b8ec92b863396a056e64ebad26cc36c.jpg


Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Bojane odlična biljka. Imale je dobar prirast. Cenim da je poslednjih mesec dana bunila.

Dimenzije vreća/saksija koje ja koristim je 45 širina 30 visina. Zapremina 47.5 litara.

Zapremina vreća je podložna diskusiji. Ja sam video zasada koji su bili u saksijama od 10 litara do zasada u saksijama od 150 litara. A tek šta sam čuo da ljudi rade....

Sve zavisi šta vi želite i šta je cilj toga što radite.

Navešću primer. U jednom jabučnjaku u srbiji prolaze plugom pored jabuka da preseku koren da se ne razvija koren previše.

Hoću da kažem razmišljate o tome šta želite da dobijete od biljke, i onda formirajte uslove za to.



Koga interesuje više o vrećama koje ja koristim nek otkuca u guglu vreće od agrotekstila i siguran sam da će naći relevantan sajt.


Što se izmrzavanja tiče, ajstrijanci imaju zasade u 10 litara. Nemojte da pumpate biljku sa azotom, dajte joj vremena da se ona uspava i biće sve ok. Uostalom nama i nije cilj da biljka ode previše u vegetativu.

Poslato sa VKY-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Bojane odlična biljka. Imale je dobar prirast. Cenim da je poslednjih mesec dana bunila.

Dimenzije vreća/saksija koje ja koristim je 45 širina 30 visina. Zapremina 47.5 litara.

Zapremina vreća je podložna diskusiji. Ja sam video zasada koji su bili u saksijama od 10 litara do zasada u saksijama od 150 litara. A tek šta sam čuo da ljudi rade....

Sve zavisi šta vi želite i šta je cilj toga što radite.

Navešću primer. U jednom jabučnjaku u srbiji prolaze plugom pored jabuka da preseku koren da se ne razvija koren previše.

Hoću da kažem razmišljate o tome šta želite da dobijete od biljke, i onda formirajte uslove za to.



Koga interesuje više o vrećama koje ja koristim nek otkuca u guglu vreće od agrotekstila i siguran sam da će naći relevantan sajt.


Što se izmrzavanja tiče, ajstrijanci imaju zasade u 10 litara. Nemojte da pumpate biljku sa azotom, dajte joj vremena da se ona uspava i biće sve ok. Uostalom nama i nije cilj da biljka ode previše u vegetativu.

Poslato sa VKY-L29 uz pomoć Tapatoka
Da, nasao sam bas te vrece, i to bi trebalo da je taman velicina.
Sad, sto se tice supstrata koji se koristi kod ovih saksija, da li si sam kombinovao ili si kupio gotov supstrat?

Послато са Nexus 5X уз помоћ Тапатока
 
Nebi bilo lose da se povezu svi osteceni i nesto preduzmu. Oni nama ne bi oprostili na lepe oci!!!

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Vrlo je tesko dokazati problem sa sadnim materijalom zato sto nas tretiraju kao zemlju treceg sveta

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Znam dosta ljudi koji su imali sušenja usled bolesti, uključujući i mene.


Iako je u analizama izolovana botisferia, mnogi ozbiljni ljudi sumnjaju u to.

Ono što je zanimljivo da taj problem nemaju zasadi zasađeni u sezoni 2017/18. Bar ne da ja znam.

Uglavnom sad se vraćam sa zasada koji se održava kao apoteka i koji je bukvalno desetkovan.

Meni je gubitak oko 5% u djuk u I blukrop možda par biljaka.



Poslato sa VKY-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Molim kolege sa iskustvom da prokomentarisu u kakvom je stanju ova biljka.

Kako vam izgledaju ove devojke?

Bravo ljudi!
 
Nazad
Vrh